Kosovo je godinama opravdanje za ponižavanje Vojvodine

 
 
Izbori u LSV
Govori | Subota, 12. 01. 2013. | Komentara: 0

Kosovo je godinama opravdanje za ponižavanje Vojvodine

NOVI SAD – Narodni poslanik Lige socijaldemokrata Vojvodine u Skupštini Srbije Bojan Kostreš rekao je danas da poslanici LSV neće glasati za Predlog rezolucije o Kosovu i Metohiji, ne zbog toga što se ne zalažu za to da se Srbija jednom za sva vremena izbori sa problemom koji se zove Kosovo i Metohija, nego što misle da nije dovoljno urađeno u suočavanju sa suštinom tog problema.

LSV

On je istakao i da, ako se problem ne postavi na pravi način, onda se ne može ni doći do rešenja.

Ustav iz 1990. godine ponizio Vojvodinu

- Od pisanja Ustava 1990. godine do danas imamo stalni pokušaj da, pisanjem pravnih akata bez značajnijeg oslonca na realnost koja postoji na terenu, pokušavamo da rešimo ovaj problem. A svi znamo da koliko god puta išli istim putem, stići ćemo na isto mesto. Ako pokušavamo na isti način da rešimo problem koji godinama nismo rešili, kako ćemo ga danas rešiti? Podsetiću vas, uz poklike: „Oj Srbijo iz tri dela, ponovo ćeš biti cela“ i „Uhapsite Vlasija“ srušen je ustavno-pravni poredak i 1990. godine je napravljen novi Ustav da bi se proglasila jedinstvena Srbija i da bi takva jedinstvena Srbija rešila problem Kosova. Da li je rešen problem Kosova Ustavom iz 1990. godine ili je još više zakomplikovan? – upitao je Kostreš.

On je istakao da je tim Ustavom nastala kolateralna šteta koja se zove Vojvodina, jer je Vojvodina tim Ustavom izgubila svoj ustav, zakonodavnu i sudsku vlast, Naftagas, Poštu, Železnice, Fond za puteve, Lutriju Vojvodine, penzioni i zdravstveni fond, pokrajinsku policiju, upravljanje vodama i šumama i još mnogo toga.

- Opet ću pitati: Da li smo rešili Kosovo? Nismo. Da li Vojvodina posle tog Ustava živi sve lošije i lošije, da li je Vojvodina obespravljena i ponižena? Jeste – naglasio je poslanik LSV.

KiM se nudi suštinska autonomija,
a Vojvodini se ne ispoštuje ni sedam posto budžeta


Bojan Kostreš je naglasio da bi, bez obzira na to što je premijer Srbije Ivica Dačić rekao da će to biti urađeno na kraju, trebalo doneti zakon o suštinskoj autonomiji Kosova i Metohije, što je ustavna obaveza. Tim zakonom bi se propisala koja je to autonomija Kosova i Metohije. On je istakao da Ustav nije ispoštovan ni što se tiče autonomije AP Vojvodine, a već se pišu nove rezolucije i novi pravni akti.

- Ustavom iz 2006. godine se AP Kosovu i Metohiji nudi suštinska autonomija. Znači, onom delu države, zbog kojeg mi danas pišemo 11. rezoluciju, zbog kojeg su pisana dva ustava, koji je podigao oružanu pobunu protiv Republike Srbije, koji je proglasio nezavisnost, koji ne priznaje ovu državu, tom delu Srbije mi nudimo suštinku autonomiju. A Vojvodini, u kojoj žive ljudi koji redovno plaćaju porez, koji poštuju zakone ove države, koji poštuju Ustav ove države i ovu državu vide jedino kao svoju državu, toj Vojvodini smo propisali bednih i sramnih sedam posto koji se ne poštuju. I nije mi jasno kako da shvatim tu poruku i šta ovaj parlament i Vlada Srbije žele time da kažu – rekao je Kostreš i ukazao da Ustav koji je donet 2006. godine nikada nije dobio većinsku podršku građanki i građana AP Vojvodine, te da su jedino LSV i LDP upozoravali na to da Ustav nije dobar, da nije evropski, da će biti brana težnjama ka evropskim integracijama i da će nas taj Ustav usporavati, što se na kraju pokazalo kao tačno.

Državni vrh očito jako dobro
zna šta je autonomija


- Čitajući ovu rezoluciju i njeno obrazloženje jako sam se obradovao. Zato što sam shvatio da oni koji su pisali ovu rezoluciju, a to su predsednik Republike Srbije i Vlada Republike Srbije, jako dobro znaju šta je autonomija. Jako dobro znaju sve evropske standarde vezane za autonomiju i jako dobro znaju kako ona može da se primeni i to će nam u budućnosti vrlo koristiti. Sad znamo da razgovaramo sa ljudima koji znaju svoj posao. Ali, samo ćemo videti da li će za to biti dobre volje da razgovaramo ili da pregovaramo – napomenuo je Kostreš.

Poredeći odnos Republike Srbije prema dve autonomnim pokrajinama, on je istakao da se u obrazloženju predložene rezolucije navodi da će Srbija posebno insistirati na uspostavljanju autonomije srpskih zajednica na Kosovu i Metohiji i da će ova autonomija podrazumevati postojanje izvornih nadležnosti u sledećim oblastima. Međutim, kako je rekao, Vojvodina nema izvorne nadležnosti.

- Srbi na Kosovu imaju pravo na izvorne nadležnosti, građanke i građani Vojvodine nemaju pravo na izvorne nadležnosti gde, uzgred budi rečeno, u korpusu svih nacionalnih zajednica koji žive u Vojvidini Srba ima najviše. Znači, kada bih hteo da banalizujem, mogao bih da kažem da Srbi na Kosovu imaju pravo na izvorne nadležnosti, a Srbi u Vojvodini ne mogu da imaju izvorne nadležnosti – pojasnio je poslanik LSV.

On je istakao i da se Predlogom rezolucije zahtevaju izvorne nadležnosti u oblasti prosvete, osnovnog srednje i visokog školstva, što Vojvodina to nema. Zahtevaju se izvorne nadležnosti u oblasti zdravstva na svim nivoima, poljoprivrede, šumarstva, vodoprivrede, lova i ribolova, što Vojvodina ima delimično.
- Kada smo tražili sudsku vlast za Vojvodinu, proglasili ste nas separatistima, a nudite drugom delu isto to. Kada smo tražili vojvođansku upravu policije, opet smo bili separatisti. Vojvođanska uprava policije znači da se u okviru MUP-a formira posebna organizaciona jedinica za AP Vovojdinu, kao što je Uprava policije Grada Beograda. I tada smo bili separatisti. A ovde se traži nadležnost u oblasti unutrašnjih poslova, zatim rudarstva, energetike, telekomunikacija, trgovinu, fiskalne politike  i tako dalje. Prosto ne mogu da se nauživam čitajući šta se sve može naći na jednom papiru, ali samo kad nije Vojvodina u pitanju. A kad je Vojvodina u pitanju, onda puj pik ne važi, ništa – ukazao je Bojan Kostreš.

Da li bi parlament slušao obraćanje na albanskom jeziku?

Kostreš je naveo da je u stavu „a“ prvog člana Predloga rezolucije navedeno da Republika Srbija, u skladu sa međunarodnim pravom, Ustavom i voljom građana ne priznaje i nikada neće priznati jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova.

Istakao da se takav stav očekuje od ljudi koji vode državu, jer oni ne treba da dozvole da se integritet jedne države razbija i da ta država odustaje od svoje teritorije. Dodao je da, ako se kaže da je Kosovo sastavni deo Srbije i da nećemo priznati njegovu nezavisnost, a da, prema njemu dostupnim podacima, na toj teritoriji živi 1,5 milion građana albanske nacionalnosti, onda treba integrisati Kosovo i Metohiju u Republiku Srbiju. A to znači da svi građani sa te teritorije budu deo našeg društva i države.

Kostreš je upitao da li smo spremni da upišemo 1,5 milion građana albanske nacionalnosti sa Kosova i Metohije u biračke spiskove, te da se parlament, predsednik republike, Vlada angažuju da se ti građani integrišu u naše društvo i izađu na izbore.

- Da li smo spremni da u ovom parlamentu sedi pedesetak poslanika sa Kosova i Metohije albanske nacionalnosti? Ja lično jesam, a da li su svi koji sede ovde spremni na to? Da li smo spremni da nam predsednik parlamenta bude Albanac? Da li smo spremni da ministar unutrašnjih poslova, ekonomije ili neki drugi ministar bude Albanac? Da li bi ovaj parlament slušao čoveka koji bi nam se obratio na albanskom jeziku? – upitao je Kostreš i istakao da je Skupština Vojvodine najmnogojezičniji parlament u Evropi i da je njemu potpuno normalno da se ljudi u svom parlamentu obraćaju na svom maternjem jeziku.

- Ako govorimo o tome da nam treba teritorija, a nismo spremni da integrišemo stanovništvo, šta ćemo da uradimo sa njima? Hoćemo da ga proteramo? Hoćemo da delimo teritoriju? Šta ćemo da uradimo sa njom? To su pitanja na koja ni ja, a ni moje koleginice i kolege iz LSV nemamo odgovore i to je jedno od pitanja zbog kojeg ne možemo da glasamo za ovu Rezoluciju – naglasio je on.

Ko daje autonomiju u autonomnoj pokrajini?

Bojan Kostreš je istakao i da je jedan od razloga što poslanici LSV neće podržati ovaj dokument i to što u Predlogu rezolucije nije istaknuto koje dodatne ustupke je Republika Srbija spremna da učini, a koje ne. Takođe, nije jasno ni kako je moguće da se jednoj autonomnoj pokrajini daje autonomija.

- Koliko ja znam, autonomija se daje u nezavisnim državama ili se daje u federalnim jedinicama. Ispraviće me neko od predlagača pa će mi reći u kojoj to državi se u autonomnoj pokrajini jednom delu te pokrajine daje autonomija. Jedino ako niko ne sme da primeti, da je car go pa pravimo autonomiju u autonomiji da bi imali neko objašnjenje oko toga da nađemo neku jezičko-pravnu formulaciju koja bi mogla da zadovolji najširi broj ljudi – kazao je on.

- Nećemo glasati za ovu rezoluciju zato što vidimo da kada se hoće, može se, ali se ne može prema Vojvodini. I zato što nije nam jasno šta se ovom deklaracijom želi postići. Da li se njome samo želi nastaviti agonija kao u filmu „Dan mrmota“ ili smo zaista u prilici da ne primećujemo šta se zaista događa u našem okruženju, šta se događa na Kosovu i Metohiji i šta je realna situacija – zaključio je Bojan Kostreš.

(BILSV, 12.01.2013)Govori | Sreda, 18. 09. 2019. | Komentara: 0

Sklonost ka populizmu pokrajinske vlasti, bez rezultata u radu

Nedostatak strategije, vizije, ideje, populističko ponašanje vladajuće garniture i nedoslednost u poštovanju donetih odluka samo su neki od razloga zbog kojih poslanici Lige socijaldemokrata Vojvodine nisu podržali predloženi rebalans budžeta AP Vojvodine za 2019. godinu. 
Govori | Sreda, 18. 09. 2019. | Komentara: 0

Vlast neprecizno planira budžet Vojvodine

Pokrajinski poslanik Lige socijaldemokrata Vojvodine Saša Šućurović izjavio je danas da poslanici LSV neće podržati predloženi rebalans budžeta AP Vojvodine za 2019. godinu jer je on posledica nepreciznog budžetskog planiranja. Kako kaže, rebalans nije opravdan i služi u promotivne svrhe. Šućurović je zamerio mala izdvajanja za poljoprivredu i što se za privredu i turizam u rebalansu ne odvaja nijedan dinar.
Govori | Sreda, 18. 09. 2019. | Komentara: 0

LSV ne može da prihvati izveštaj o izvršenju budžeta APV

Šef poslaničke grupe Lige socijaldemokrata Vojvodine u Skupštini AP Vojvodine Branislav Bogaroški izjavio je danas da poslanici Lige ne mogu da prihvate izveštaj o izvršenju budžeta AP Vojvodine za 2019. godinu u periodu januar-jun 2019. On je ukazao da je najmanje realizacije u delu onih sredstava koji bi trebali da služe razvoju Vojvodine, da je ponovo evidentan pad prihoda od zakupa poljoprivrednog zemljišta i prihoda od naknada za vode... ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook