Čanak: Peti oktobar je nedorečen

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Događaji | Petak, 05. 10. 2018. | Komentara: 0

Čanak: Peti oktobar je nedorečen

BEOGRAD – Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak najavio je, gostujući na televiziji Happy, da će LSV u subotu održati izborni kongres. Kako je rekao, sutrašnji kongres LSV biće održan na 30. godišnjicu 6. oktobra 1988. godine, kada je jogurt revolucijom u Vojvodini i smenjivanjem tadašnjeg legalnog rukovodstva počeo raspad Jugoslavije. Podsećajući se 5. oktobra 2000. godine, Čanak je gostujući u emisiji „Dobro jutro Srbijo“ rekao da taj datum ne može biti okarakterisan kao rušilački, ali da je peti oktobar nedorečen.

LSV

- Kad smo se našli sledeći put (prvi put posle 5.oktobra) na Predsedništvu DOS-a, rekao sam im da sada moramo da radimo - prvo zabraniti SRS, SPS, JUL, SSJ. To lepo zabraniti, rukovdstva pohapsiti, lustrirati, suditi. Moraju da odgovaraju, ne može da bude desilo se u devojke dete, ne može da bude polupana kafana niko ceh da plati, ne može da bude razbijena država niko nije odgovoran. Onda mi je Zoran Đinđić rekao „ajde, bre, Nenade ti bi samo nešto zabranjivao, ne pravi se demokratija zabranjivanjem stranaka“. I onda, kao što je i bilo rečeno, 5. oktobra su se ovi plašili za svoje živote, 6. su se plašili za svoju imovinu, od 7. su počeli da planiraju kako će da se vrate. I onda su se vratili – kazao je lider LSV.

Ispričao je i da je u Novom Sadu tog 5. oktobra bilo mirno, a da je polupan samo izlog kancelarija SPS-a jer čuvar nije sklonio fotografiju Slobodana Miloševića.

Čanak je istakao i da je relativizacija žrtava nedopustiva, bilo da su u pitanju jasenovačke, srebreničke ili kragujevačke žrtve.

- Mi smo u Vojvodini, kao jednu od prvih odluka nakon 5. oktobra 2000. godine, doneli uvođenje hrvatskog jezika kao službenog jezika. Zato i imamo pravo da pitamo zašto u Vukovaru lupaju ćirilične table. Nisu ti ljudi koji su proterai „Bljeskom“ i „Olujom“ pali s Marsa, to su hrvatski državljani, državljani te iste države – dodao je.

Govoreći o ratnim zločincima, Čanak je naglasio da prema njima jedino iskreno što oseća je odvratnost, jer je to „gomila kukavica i ljudskog smeća“. Dodao je i da ga uvek napadaju kad kaže da su Mladić, Karadžić i Šešelj zločinci.

- Za mene je potpuno svejedno da li se neko preziva Gotovina ili Šešelj. Zločinac je zločinac. Tačka, nemam šta da razgovaram. Oni za mene nemaju nacionalnost, jer su oni svojim zlikovaštvom napravili novu naciju koja se zove ratni zločinac – rekao je predsednik LSV. Na pitanje zašto su oni popularni posle svega, Čanak je rekao da je to zato što nije bilo lustracije.

- On je time što je počinio takav gnusan zločin u određenom smislu sebe doživotno diskvalifikovao od određenih prava koja svaki čovek ima, kao ljudska prava. U tom smislu ratni zločinci ne mogu da budu rehabilitovani i samim tim ratni zločinci ne mogu da obavljaju javne funkcije, tim pre što preko javnih funkcija dobijaju mogućnost da utiču na ponavljanje ratnog zločina – dodao je.

(BILSV, 05.10.2018)



Događaji | Ponedeljak, 10. 12. 2018. | Komentara: 0

Otvaranje još dva poglavlja sa EU je velika i važna vest

Otvaranjem još dva poglavlja u pregovorima sa Evropskom unijom Republika Srbija nastavlja svoj evropski put. I to je velika i važna vest, naglasio je predsednik Odbora za evropske integracije i predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak u vezi sa otvaranjem dva nova pregovaračka poglavlja sa EU.
Događaji | Subota, 01. 12. 2018. | Komentara: 0

Autonomija Vojvodine mora biti izraz spremnosti države da prepozna različitosti

U Kragujevcu nema grafita „Ovo je Srbija“, ali zato ih u celoj Vojvodini imate, pa ocila, pa pravoslavlje... To su istorijski falsifikati – rekao je predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak, gostujući u emisiji TV Naša „Uz jutarnju kafu“
Događaji | Petak, 30. 11. 2018. | Komentara: 0

Bešlin: Srbija Vojvodinu tretira kao ratni plen

Istoričar dr Milivoj Bešlin ocenio je da je današnja Vojvodina ostatak ostataka nekadašnje Jugoslavije, jedini koji je ostao uz Srbiju, a koja ga tretira kao „ratni dobitak ili ratni plen“.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook