NOVI SAD - Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) Nenad Čanak izjavio je da je Vlada Srbije odbila predloge Rezolucije o Vojvodini i Zakona o finansiranju Vojvodine, koje je ta stranka podnela, a koji će se naći na dnevnom redu sutrašnjeg zasedanja Skupštine Srbije, prenela je televizija N1.
- Da li to znači da će dati svoje ili će nastaviti da krše Ustav sopstvene zemlje? Mi ćemo se i dalje boriti za interese Vojvodine, sve dok zakoni ne budu usvojeni - napisao je Čanak na Tviteru.
Čanak je juče izrazio zadovoljstvo što će se, na inicijativu te stranke, u Skupštini Srbije raspravljati o Rezoluciji o Vojvodini i o Predlogu zakona o finansiranju Vojvodine i podsetio da su ta dva dokumenta jedini koji se tiču Vojvodine a o kojima će parlament raspravljati, nakon rasprave o omnibus zakonu o nadležnostima Vojvodine, s početka dvehiljaditih.
- Od tada se više nikada pitanje Vojvodine nije ni spomenulo u Skupštini Srbije kao tačka dnevnog reda - rekao je Čanak na konferenciji za novinare.
Predloge Rezolucije o Vojvodini i Zakona o finansiranju republičkoj skupštini podneli su, pored Čanka i poslanici LSV Olena Papuga i Nada Lazić. Čanak je podsetio da je Zakon o finansiranju Vojvodine morao biti usvojen još pre deset godina.
- I tih deset godina su deset godina kršenja Ustava, deset godina ignorisanja Ustava i deset godina u kojima Srbija, ako je po pravdi i pravu, ne bi mogla sebe da nazove ni u jednom trenutku pravnom državom - naveo je Čanak.
On je upitao "kako je moguće da su sva pitanja moguća, osim pitanja Vojvodine".
- I svi odgovori se nekako iznađu osim odgovora na to zbog čega je autonomija Vojvodine, koja je pogažena uličnim pučem 1988. godine, dodatno ograničena 1990. godine, pretvorena u sedam odsto budžeta Srbije po Ustavu iz 2006. godine - naveo je Čanak.
Predsednik LSV je ocenio da će, ukoliko poslanici iz Vojvodine ne budu prisustvovali sutrašnjoj sednici, to "pokazati njihov odnos prema Vojvodini, a ne prema aktuelnoj vlasti".
- Mi u LSV nemamo iluzije da bi aktuelni režim prihvatio Rezoluciju u ovakvom obliku kakav jeste ili ovakav zakon u kakvom je sad obliku predložen skupštini. Ali, to i dalje ne znači da se ne može argumentovati zašto to treba učiniti i zašto ti argumenti ne bi mogli da utiču na javno mnenje u dovoljnoj meri da u nekoj sutrašnjoj raspravi o istoj temi prevagne zdrav razum i Vojvodina dobije ono što joj istorijski pripada, a to je puna autonomija - naveo je Čanak.
(SzILSV, 19.03.2019)