Ko je kriv za aflatoksin u mleku?

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Događaji | Petak, 15. 03. 2013. | Komentara: 0

Ko je kriv za aflatoksin u mleku?

NOVI SAD – Narodni poslanik Lige socijaldemokrata Vojvodine u Skupštini Srbije Karolj Čizik upitao je ministra poljoprivrede Gorana Kneževića kakve su preventivne mere preduzete da se spreči povećanje koncentracije aflatoksina u mleku i ko je kriv za situaciju u kojoj su se građani i poljoprivrednici našli.

LSV

On je na jučerašnjoj posebnoj sednici Skupštine Srbije koja je bila posvećena bezbednosti hrane u Srbiji rekao da je prošlogodišnji rod poljoprivrednih proizvoda bio veoma nekvalitetan i da su suša i visoke temperature doprinele da poljoprivredne kulture podbace i u kvalitetu i u kvantitetu. Kako je rekao, razne biljne bolesti su uzimale maha i napadale poljoprivredne kulture, te ceo prošlogodišnji rod ima malo povećan sadržaj mikrotoksina, sa čime je ministar morao biti upoznat.

- Stručnjacima je bilo jasno da kada stoka konzumira takvu stočnu hranu, toksini će da prelaze u meso, mleko, jaja i preko toga u ljudske organizme. Kao ministar poljoprivrede, kakve ste preventivne mere preduzimali da do takvih štetnih posledica ne dođe? Tu nikako ne mislim na elegantno dizanje dozvoljene gornje granice aflatoksina u mleku sa 0,05 na 0,5 mikrograma po kilogramu – upitao je Čizik.

On je naveo primer Hrvatske, gde je paorima podeljen materijal sa savetima šta treba raditi u takvoj situaciji, a organizovane su i edukacije za poljoprivrednike.

- Jasno je da se od mleka neće niko razboleti, ali se razbolela naša poljoprivreda. Smanjena je potrošnja mleka, smanjen je izvoz, dovodi se u pitanje kvalitet izvezenog kukuruza. Gubici se mere milionima evra. Ne znam po koji put kaznu plaćaju siromašni paori Vojvodine. Ko je kriv zbog toga? Opozicija, javni mediji i štampa koji jedva čekaju senzacije da od bube naprave slona? Ili je kriva Vlada koja upravlja ovom zemljom, Vlada koja ima sve institucije u rukama, Vlada koja treba da rukovodi ovom situaciju? – upitao je poslanik LSV.

On je napomenuo i da su poljoprivredni savetnici i asistenti, koje je Knežević otpustio po dolasku na vlast, sigurno mogli doprineti da do ovakve situacije ne dođe.

(BILSV, 15.03.2013)




Događaji | Četvrtak, 07. 03. 2019. | Komentara: 0

Tražili smo lustraciju, ali je nisu prihvatili

Dekadencija političkog života u velikoj meri je ono što sada imamo u Srbiji, ocenio je predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine, Nenad Čanak u Jutarnjem programu TV Prve. Kako je rekao, kada je počelo devedestih višestranačje u Srbiji, ljudi su bili spremni da za ubeđenja urade sve što je potrebno i što mogu pa i da budu zatvarani.
Događaji | Sreda, 06. 03. 2019. | Komentara: 0

Vojvodina već 20 godina nije na dnevnom redu Skupštine Srbije

Već 20 godina u Skupštini Srbije nije bilo nijedne tačke dnevnog reda posvećene AP Vojvodini i zbog toga smo mi predložili da u dnevni red sledeće sednice uđe jedna od tačaka o Vojvodini, a s druge strane da uđe tačka o Zakonu o finansiranju AP Vojvodine, koji je bio ustavna obaveza još prilikom donošenja ovog važećeg Ustava pre više od 10 godina i koja nikada nije ostvarena, kazao je Nenad Čanak.
Događaji | Petak, 01. 03. 2019. | Komentara: 0

Povećanje stepena nadležnosti Vojvodine je u direktnoj vezi sa njenim ekonomskim razvojem

Vojvodina je danas svedena na geografski pojam, jer se na tome radilo od Jugurt revolucije. Pitanje Vojvodine je pitanje društvenog i demokratskog uređenja Republike Srbije, a priča o njenoj autonomiji treba da ima evropsku perspektivu, čak i u zakonodavnom kontekstu.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook