Kulturno nasleđe u zakonodavstvu Evropske unije

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Događaji | Utorak, 18. 06. 2013. | Komentara: 0

Kulturno nasleđe u zakonodavstvu Evropske unije

NOVI SAD – "Kulturno nasleđe u zakonodavstvu Evropske unije i saradnja sa ostalim evropskim državama" bila je tema jučerašnje konferencije u Skupštini AP Vojvodine, koja je okupila predstavnike brojnih kulturnih institucija, koji su iskoristili priliku da se upoznaju sa formalno-pravnim okvirima Zakona o kulturnom nasleđu Evropske unije.

LSV

U ime Vlade AP Vojvodine i Pokrajinskog sekretarijata za kulturu i javno informisanje, učesnike skupa pozdravio je resorni sekretar Slaviša Grujić. On je naglasio da je predavanje o zakonodavstvu Evropske unije o kulturnom nasleđu, zasnovano na Protokolu, koji je Pokrajinski sekretarijat za kulturu i javno informisanje potpisao prošle godine sa italijanskom regijom Umbrija, u kome se podrazumevaju zakonodavne forme, koje obe strane moraju da poštuju.Na osnovu tog Prokola postavljena je izložba „Humanizam i renesansa u centralnim Apeninima - paralele" u Galeriji Matice srpske u Novom Sadu.
– Potpisivanjem Protokola, pokazali smo da možemo udovoljiti zadatim kriterijumima, čime su otvorena vrata za saradnju u kulturi sa drugim zemljama članicama Evropske unije – naveo je Grujić. Govoreći o potpisanom Protokolu, Slaviša Grujić je podsetio da je njime obuhvaćena saradnja italijanskih partnera sa Pokrajinskim zavodom za zaštitu spomenika kulture prilikom konzervacije i restauracije kulturnih dobara i razmena stručnjaka i saradnika iz ovih oblasti. Jasno je, istakao je Grujić, da želimo da idemo u susret evropskim regulativama i zakonima. Detaljno izlaganje o kulturnom nasleđu u legislativi Evropske unije i saradnji među evropskim državama iznela je prof. Alesandra Lanćoti sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Peruđi (Italija). Prema zakonu Evropske unije, kulturna dobra imaju isti status kao bilo koja «roba» zato što imaju ekonomsku vrednost i stoga mogu slobodno da se kreću širom teritorije EU, na osnovu principa slobodnog kretanja koji je uspostavljen sporazumima Evropske unije.

(BILSV, 18. 06. 2013.)



Događaji | Petak, 26. 02. 2016. | Komentara: 0

Predstavljeni konkursi Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo

NOVI SAD - Potpredsednik Pokrajinske vlade i pokrajinski sekretar, Branislav Bogaroški, najavio je danas konkurse Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo za 2016. godinu, koji će biti raspisani od marta do septembra. Poljoprivrednici će i ove godine, između ostalog, moći da konkurišu za dodelu bespovratnih sredstava za navodnjavanje i izgradnju eksploatacionih bunara, protivgradne mreže, prerađivačku proizvodnju, opremanje farmi, plastenike, te za opremanje hladnjača, sušara, pčelarstvo i za staračka domaćinstva
Događaji | Petak, 19. 02. 2016. | Komentara: 0

Bez sluha za amandmane LSV

BEOGRAD – Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine odbilo je amandman Lige socijaldemokrata Vojvodine na Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o zaštiti životne sredine kojim je traženo da se, pored republičke Agencije za zaštitu životne sredine, omogući da i Autonomna pokrajina Vojvodina formira i održava svoj informacioni sistem kao sastavni deo informacionog sistema Republike Srbije.
Događaji | Četvrtak, 18. 02. 2016. | Komentara: 0

Ponižavajuće male nadležnosti APV u obrazovanju

NOVI SAD - Autonomna pokrajina Vojvodina najblaže rečeno, ima male, a ja bih rekao ponižavajuće male nadležnosti u obrazovanju ponižavajuće male, iako ih je formalno 137, rekao je sinoć zamenik pokrajinskog sekretara za obrazovanje Aleksandar Jovanović. Gostujući u emisiji „Sučeljavanje“ na RTV-u, Jovanović je ukazao da formalnih 137 ingerencija mnoge ne funkcionišu, a mnoge ne znače ništa same po sebi.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook