Lazić: Po platama smo na dnu,a po cenama goriva u vrhu! Dokle?

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Događaji | Utorak, 12. 06. 2018. | Komentara: 0

Lazić: Po platama smo na dnu,a po cenama goriva u vrhu! Dokle?

BEOGRAD – Narodna poslanica Lige socijaldemokrata Vojvodine Nada Lazić upitala je danas ministre energetike i finansija Aleksandra Antića i Sinišu Malog - koliko novca odlazi u republički budžet od prodaje goriva i kada će iskoristiti zakonsku mogućnost da umanje akcize. Ona je, koristeći instituciju poslaničkog pitanja, na početku današnjeg zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije upitala ministre i premijerku kada će se obratiti javnosti povodom poskupljenja goriva. Takođe, upitala je i da li će Vlada tražiti reviziju Energetskog sporazuma sa Ruskom Federacijom i povećanje rudne rente u skladu sa zakonom.

LSV
 
Kada će Vlada prestati da štedi novac ruskoj kompaniji 
na račun sopstvenih građana?
 
Lazić je naglasila da je u poslednjih mesec dana cena benzina porasla za 4,8 odsto dok je dizel poskupeo za 6,2 procenata. Kako je ocenila, najveći problem je preveliki namet države koja kroz akcize u ceni benzina učestvuje sa oko 55%, a dizela blizu 54%.
 
- Nažalost, mi se nalazimo na dnu evropske lestvice po visini zarada, ali smo, izgleda, po ceni dizela među prvima. A reč je o gorivu koje se najviše koristi u poljoprivrednoj proizvodnji i transportu roba i direktno utiče na finalnu cenu mnogih proizvoda. Ministar Antić, nažalost, obmanjuje građane izjavama da se nada da će u narednom periodu doći do pada cene nafte i njenih derivata, a "ukoliko do toga ne dođe Vlada Srbije će razmotriti koje mere ima na raspolaganju" – navela je poslanica LSV i upitala koje su to mere i kada će one biti primenjivane.
 
Lazić je podsetila da je direktor NIS-a nedavno izjavio da ta kompanija uvozi dve trećine nafte koju troši, što, kako je istakla, znači da je jedna trećina nafte koja je u opticaju iz naše zemlje, iz vojvođanskih oranica.
 
- Postavlja se pitanje mogu li ruski partneri i braća da se odreknu dela svoje zarade od naše nafte. Prema sopstvenom priznanju, prošle godine su ostvarili 80 odsto veću neto dobit nego u 2016. godini, odnosno 27 milijardi dinara ili oko 200 miliona evra. Kada će Vlada prestati da štedi novac kompaniji sa većinskim ruskim vlasništvom  na račun građana sopstvene zemlje? – kazala je ona.
 
Da NIS plaća rudnu rentu po zakonu
ne bi bilo problema sa gorivom
 
Lazić je navela i da posebno zabrinjava način na koji NIS eksploatiše naftu u Srbiji čime  ugrožava životnu sredinu i trajno dovodi do uništenja rudnih bogatstava Srbije. Naime, ona je kazala da NIS na srpskim naftnim poljima koristi metodu frakturiranja koja je zabranjena u drugim zemljama i koju ne koristi u svojoj zemlji. Zbog toga je upitala ministra energetike da li država kontroliše šta se radi sa nacionalnim bogatstvom, koliko nafte se eksploatiše u Srbiji i kojim metodama.
 
- Prema proceni ekonomskih analitičara, Srbija je u proteklih osam godina unela vrednost nacionalnog blaga, tj. nafte i gasa koja se ceni na oko četiri milijarde evra, a prihodovala je ukupno nešto manje od 800 miliona evra po osnovu rudne rente, dividendi i neraspoređene dobiti i poreza na dobit. To je, nažalost, trenutni saldo posla dve države u koji je ruska strana uložila međunarodnu političku pomoć za očivanje identiteta i suvereniteta, a mi, odnosno srpska strana, svoju naftu i gas – naglasila je Lazić.
 
Ona je posebno naglasila da NIS i dalje Srbiji plaća rudnu rentu u iznosu od svega tri odsto, a ne sedam koliko je regulisano Zakonom o rudarstvu i geološkim istraživanjima, dok je rudna renta u Ruskoj federaciji oko 20 odsto, a u zemljama Evrope između 10 i 20 odsto.
 
- Da se primenjuje zakon kojim je definisana rudna renta, danas ne bi imali poskupljenje goriva – ocenila je ona i dodala da Liga socijaldemokrata Vojvodine ima razumevanja za građanske proteste. Podsetila je i da je LSV bila protiv prodaje NIS-a i da se prethodnih deset godina borila protiv ovakvog gazdovanja našim bogatstvom i tražila promenu energetskog sporazuma.
 
Da li će poljoprivrednici dobiti jeftinije gorivo?
 
Ministra poljoprivrede je upitala da li je na sednicama Vlade tražio da poljoprivrednici dobiju jeftinije gorivu, s obzirom na to da su oni posebno ugroženi ovim poskupljenjem.
 
- Dolazi žetva, gorivo poljoprivrednici plaćaju od 160 do 170 dinara dok farmeri u Evropi gorivo plaćaju maksimalno 90 dinara. Ako znamo koji je standard u Evropskoj uniji a koji kod nas, naši poljoprivrednici ne mogu biti konkurentni i to dovodi do potpunog uništenja sela - poručila je Nada Lazić.
 
 
(BILSV, 12.06.2018)



Događaji | Četvrtak, 19. 01. 2012. | Komentara: 0

Komemorativna sednica u Budimpešti

NOVI SAD - Predsednik Skupštine grada Aleksandar Jovanović prisustvovaće u petak, 20. januara, Komemorativnoj sednici povodom 70. godišnjice Novosadske racije, koja se održava u Budimpešti u Komemoracionom centru "Holokaust".
Događaji | Četvrtak, 19. 01. 2012. | Komentara: 0

Smanjiti marže na sve inpute u poljoprivredi

NOVI SAD – Liga socijaldemokrata Vojvodine predložiće Ministarstvu poljoprivrede Republike Srbije da se marže na sve inpute u poljoprivredi – počev od veštačkog đubriva, semena i sredstva za zaštitu bilja do pesticida i dizel goriva – ograniče na deset posto – najavila je na današnjoj konferenciji za novinare predsednica Saveta za poljoprivredu LSV Maja Timotijević.
Događaji | Sreda, 18. 01. 2012. | Komentara: 0

Kasarne vratiti Novom Sadu

NOVI SAD Predsednik Skupštine grada Novog Sada Aleksandar Jovanović izjavio je danas da bi kasarne, koje su izgrađene novcem grada, trebalo da budu vraćene Novom Sadu.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook