Novac od voda vratiće se u vode, a od šuma u šume

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Događaji | Utorak, 29. 12. 2015. | Komentara: 0

Novac od voda vratiće se u vode, a od šuma u šume

NOVI SAD – Zakonom o budžetskom sistemu, uslovno rečeno, izgubljen je namenski karakter sredstava koje koristi Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo.

LSV

Mada, i dalje stoji obaveza da, u skladu sa našim odlukama, s obzirom na to da i dalje postoje fondovi za šume, lovstvo, vode itd, pravimo posebne programe, istakao je pokrajinski sekretar za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo Branislav Bogaroški.
 
On je, obrazlažući programe o podršci razvoju sela, korišćenju sredstava iz fondova za šume, vode i razvoj lovstva, kao i za program zaštite poljoprivrednog zemljišta u Skupštini AP Vojvodine, istakao da, s druge strane, po zakonima koji regulišu oblast rada Sekretarijata kojim rukovodi, imaju obavezu da dostave svoje programe ministarstvu na saglasnost i da preduzimaju određene mere.
 
- Iako taj novac, opet kažem, više nije namenskog karaktera i zbog toga smo zauzeli stav, vođeni pre svega činjenicom da nije bez razloga to sada, ta sredstva su trošena namenski, pogotovo kada pogledamo 2014. godinu i šta je ono što nas je zadesilo prilikom katastrofalnih poplava. Dakle, želeli smo da i dalje zadržimo iste principe rada, iako na to nismo obavezani i da svaki dinar koji dođe iz voda vratimo ponovo u vode kao što smo to radili unazad deceniju. Da svaki dinar koji nam dođe iz zemljišta, iz lovstva, šuma, vratimo nazad u zemljište, lovstvo i šume. Zbog toga je budžet Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo na istom nivou kao što je bio i prošle godine, jer očekujemo veći prihod po osnovu vodnih naknada – napomenuo je Bogaroški.
 
Kada je u pitanju program zaštite i uređenja i korišćenja poljoprivrednog zemljišta na teritoriji APV u 2016. godini, on je naveo da se očekuje prihod od zakupa državnog zemljišta u iznosu od dve milijarde 167 miliona.
 
- Teško je u ovom momentu reći kakve će efekte imati očekivane izmene zakona o poljoprivrednom zemljištu, s obzirom na to da je tim zakonom predviđeno da će se do 30% državnog zemljišta, što mu dođe negde oko 50% oranica koje se izdaju, izdavati pod posebnim uslovima pravnim licima i predviđena je minimalna zakupnina koja bi otprilike trebalo da izađe oko 180-190 evra. Kakve će to efekte napraviti na naše prihode, na prihode lokalne samouprave, na prihode Republike Srbije - videćemo. Sve zavisi od toga kojom brzinom i da li će se uopšte to zemljište izdavati na taj način. Ukoliko se desi da svih 150 hiljada hektara budu izdati tako kako se predviđa, onda se bojim da se neće ostvariti ovaj prihod od 2,167 milijardi, jer trenutno licitaciona cena za državno zemljište je bitno veća na teritoriji AP Vojvodine nego ta minimalna cena koja je propisana – upozorio je Bogaroški
 
On je detaljno obrazložio više najznačajnijih projekata na koje će taj novac od zakupnina biti utrošen, a među kojima je i podrška zaštiti poljoprivrednog zemljišta (433 miliona dinara). Predstavio je i godišnje programe za budžetski fond za vode, šume i programe ruralnog razvoja.
 
(BILSV, 29.12.2015)



Događaji | Utorak, 27. 11. 2018. | Komentara: 0

Lazić: Kada će biti izmenjena Uredba o davanju u zakup poljoprivrednog zemljišta

Narodna poslanica Lige socijaldemokrata Vojvodine Nada Lazić zatražila je danas odgovor od Ministarstva poljoprivrede kada će biti preispitana i izmenjena Uredba o davanju u zakup poljoprivrednog zemljišta na 30 godina. Koristeći instituciju poslaničkog pitanja, Lazić je na današnjoj sednici Skupštine Srbije navela da ratari smatraju da je ova uredba rak rana njihovom poslovanju.
Događaji | Nedelja, 25. 11. 2018. | Komentara: 0

Čanak: Promocijom različitosti promovišu se i demokratska društva

Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak izjavio je da je ustavna odredba da je u Srbiji srpski jezik službeni, a pismo ćirilica dodvoravanje šovinističkim avetima prošlosti. On je na konferenciji „Multijezični gradovi – različitost i suživot kao način života“, koja je održana u Rijeci, istakao da je u Skupštini Vojvodine šest jezika službeno.
Događaji | Sreda, 07. 11. 2018. | Komentara: 0

Neophodna stalna borba protiv unapred zacrtanih društvenih stereotipa

Koliko god da se postiglo u oblasti borbe za rodnu ravnopravnost i dalje svedočimo brojnim preprekama sa kojima se žene susreću u svom svakodnevnom životu, te je zato i dalje jako važno raditi na poboljšanju i pojačanju zakonske regulative koja se odnosi na, ne samo rodnu ravnopravnost uopšte, nego i na različite segmente u kojima su neznatni pomaci postignuti – izjavila je mr Maja Sedlarević.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook