O holokaustu, fašizmu i antifa borbi učiti u školama

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Događaji | Utorak, 10. 11. 2015. | Komentara: 0

O holokaustu, fašizmu i antifa borbi učiti u školama

ZRENJANIN - Pokrajinska sekretarka za sport i omladinu Marinika Tepić istakla je da je veoma važno učiti mlade o fašizmu koji je prisutan, ne samo u inostranstvu već i kod nas, jer je to najbolji vid njene prevencije.

LSV

Ona je na tribini „Duh palanke i fašizacija društva“, koja je sinoć održana u organizaciji pokreta „Novi optimizam“, a pod pokroviteljstvom Pokrajinskog sekretarijata za sport i omladinu kazala da joj je žao što se mladi gotovo uopšte ne zanimaju za antifa,a prilog tome je i činjenica što je u publici više bilo starijih. 

- Mi smo u protekle tri godine na omladinskim konkursima od preko 2.000 zahteva za finansiranje imali, možda, samo dva ili tri projekta koji su se bavili ovom veoma važnom temom. Razlog tome je, kako mi se čini, taj što se fašizam smatra kao nešto što je tuđe, kao da mladi ne shvataju da to nije nešto što se dešava negde daleko od njih, već je on prisutan i u kvartu, i u našoj zemlji, i u njihovoj školi. I to je ono što je veoma tužno – navela je Tepić.

- Upravo zbog toga, potrebno je da se o genocidu, fašizmu, a pre svega o antifa borbi uči u školama jer je to najbolji način za njegovu prevenciju. Pokrajinski sekretarijat za sport i omladinu će svakako u narednoj godini posvetiti posebnu pažnju ovom problemu i kao što smo to uradili i projektom „Zdravstveno vaspitanje o reproduktivnom zdravlju“ i Konkursom za prevenciju nasilja i diskriminacije pokušati da sistematski rešimo problem i naučimo mlade da ne zatvaraju oči pred fašizmom i uključe se u borbu protiv njega bar u Vojvodini – zaključila je pokrajinska sekretarka Marinika Tepić i dodala da će se tokom te akcije sa elektronskih bilborda u gradovima Vojvodine emitovati svedočanstva perioda holokausta. Ona je ocenila da su rehabilitacioni i pomirljivi zakoni relatizovali zločine, a da se Zakon o zabrani isticanja fašističkih simbola u Srbiji ne primenjuje. 

- Naše društvo ne osuđuje, jer se misli da 'oni nisu naši'. Uvek je lakše osuditi strance, ali kada je reč o komšiji, školi, svešteniku - teško. Rukavice u koje je uvučen fašizam, pitanje je razvoja našeg društva - kazala je Tepić. 

(BILSV, 10.11.2015)





Događaji | Utorak, 27. 11. 2018. | Komentara: 0

Lazić: Kada će biti izmenjena Uredba o davanju u zakup poljoprivrednog zemljišta

Narodna poslanica Lige socijaldemokrata Vojvodine Nada Lazić zatražila je danas odgovor od Ministarstva poljoprivrede kada će biti preispitana i izmenjena Uredba o davanju u zakup poljoprivrednog zemljišta na 30 godina. Koristeći instituciju poslaničkog pitanja, Lazić je na današnjoj sednici Skupštine Srbije navela da ratari smatraju da je ova uredba rak rana njihovom poslovanju.
Događaji | Nedelja, 25. 11. 2018. | Komentara: 0

Čanak: Promocijom različitosti promovišu se i demokratska društva

Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak izjavio je da je ustavna odredba da je u Srbiji srpski jezik službeni, a pismo ćirilica dodvoravanje šovinističkim avetima prošlosti. On je na konferenciji „Multijezični gradovi – različitost i suživot kao način života“, koja je održana u Rijeci, istakao da je u Skupštini Vojvodine šest jezika službeno.
Događaji | Sreda, 07. 11. 2018. | Komentara: 0

Neophodna stalna borba protiv unapred zacrtanih društvenih stereotipa

Koliko god da se postiglo u oblasti borbe za rodnu ravnopravnost i dalje svedočimo brojnim preprekama sa kojima se žene susreću u svom svakodnevnom životu, te je zato i dalje jako važno raditi na poboljšanju i pojačanju zakonske regulative koja se odnosi na, ne samo rodnu ravnopravnost uopšte, nego i na različite segmente u kojima su neznatni pomaci postignuti – izjavila je mr Maja Sedlarević.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook