Obeležena godišnjica antifašističkog ustanka naroda Srbije

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Događaji | Subota, 07. 07. 2012. | Komentara: 0

Obeležena godišnjica antifašističkog ustanka naroda Srbije

NOVI SAD – Predsednica Skupštine grada Novog Sada Aleksandra Jerkov, povodom obeležavanja 7. jula, godišnjice antifašističkog ustanka naroda Srbije, položila je danas cveće na spomen obeležje Novosadskom partizanskom odredu na Novom groblju u Novom Sadu i na Čeneju. – Ljudima kojima smo danas odali poštu, sećajući se ovog dana, Dana ustanka, Srbija, Vojvodina i Novi Sad duguju zaista mnogo.

Aleksandra Jerkov

Oni su nam omogućili da i danas, više od 70 godina  kasnije, mi sa ponosom možemo da se setimo uloge koju je Srbija imala u Drugom svetskom ratu – istakla je Jerkov. Ona  je dodala da Novosađani sa ponosom mogu da se sećaju Novog Sada, grada heroja, "koji je podneo mnoge žrtve u antifašističkoj borbi".
–  Na svaki mogući način treba da pokažemo da je Novi Sad uvek bio grad u kom nije bilo mesta za fašizam i mogu sigurno da tvrdim da će Novi Sad ostati grad u kom neće biti mesta za fašizam ni u kom obliku – podvukla je Jerkov. Predsednica gradskog parlamenta kazala je da se danas u Srbiji jako malo stvari zna jasno, te da "ni ideološki, ni dnevno politički, ni strateški, ne znamo na koju stranu da krenemo".
– Međutim, ono što stoji zapisano u istoriji Srbije, jeste naša uloga u Drugom svetskom ratu, iako više od 70 godina kasnije mnogi pokušavaju Srbiju da svrstaju na gubitničku stranu u Drugom svetskom ratu. To je nešto što Srbija i Novi Sad svakako ne smeju da dozvole – precizirala je Jerkov, dodajući da joj je posebno drago što za prvu protokolarnu obavezu, kao predsednica Skupštine grada Novog Sada, ima obeležavanje Dana ustanka i sećanje na antifašističku borbu.
Pored predsednice novosadskog parlamenta, cveće na spomen obeležja je položio i zamenik gradonačelnika Novog Sada Siniša Sević, predstavnici SUBNOR-a, delegacija rezervnih vojnih starešina i predstavnici Vojske Srbije. Nakon polaganja cveća na spomen obeležje, delegacije su se upisale u spomen knjigu.
Na današnji dan, 7. jula 1941. godine, posle narodnog zbora na tradicionalnom vašaru u Beloj Crkvi, došlo je do okršaja između kvislinške žandarmerije i pripadnika novoformiranog lokalnog partizanskog odreda. Taj događaj predstavljao je početak antifašističkog ustanka naroda Srbije u Drugom svetskom ratu.

(BILSV, 07. 07. 2012.)



Događaji | Ponedeljak, 28. 12. 2015. | Komentara: 0

Zašto fizička lica više ne mogu da licitiraju?

BEOGRAD – Mogućnost prodaje državnog poljoprivrednog zemljišta paorima kao koncept nije loša ideja, ali postoji nekoliko problema po ovom pitanju, zbog čega pokrajinska administracija smatra da bi tu mogućnost trebalo brisati iz zakona, ukazao je danas pokrajinski sekretar za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo Branislav Bogaroški. 
Događaji | Ponedeljak, 28. 12. 2015. | Komentara: 0

Ligašice i ligaši oštro o zakonu o poljoprivrednom zemljištu

BEOGRAD – Tokom rasprave o Predlogu zakona o izmenama i dopunama zakona o poljoprivrednom zemljištu narodna poslanica Lige socijaldemokrata Vojvodine Olena Papuga je, obrazlažući amandman kojim je Liga tražila da se u zakon doda da pored toga što strana fizička i pravna lica ne mogu biti kupci poljoprivrednog zemljišta, ne mogu biti ni njegovi zakupci, upozorila da bi se time sprečilo da neki od zakupaca zemlje na 30 godina, nekim budućim zakonskim rešenjima postanu vlasnici te zemlje. 
Događaji | Ponedeljak, 28. 12. 2015. | Komentara: 0

Pojedine odredbe u Zakonu o zemljištu su protivustavne

BEOGRAD – Tokom rasprave o Predlogu zakona o izmenama i dopunama zakona o poljoprivrednom zemljištu najburnija rasprava bila je povodom amandmana Skupštine AP Vojvodine i Lige socijaldemokrata koji su se ticali mogućnosti dugoročnog zakupa do 30 odsto poljoprivrednog zemljišta, pravnim licima, samo na osnovu investicionog plana bez ikakvih jasnih kriterijuma. 



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook