Ombudsmanov izveštaj kao pismeni rad iz osnovne škole

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Događaji | Četvrtak, 11. 04. 2019. | Komentara: 0

Ombudsmanov izveštaj kao pismeni rad iz osnovne škole

NOVI SAD - Vrlo tanko i nedovoljno. Ovo više liči na pismeni rad iz neke osnovne škole. Ovim rečima je poslanik Lige socijaldemokrata Vojvodine u Skupštini AP Vojvodine Aleksandar Jovanović opisao Izveštaj pokrajinskog ombudsmana za 2018. godinu. Prema njegovim rečima, izveštaj pokazuje da prošlogodišnje primedbe poslanika, da je to izveštaj nečega što više nije ombudsman, nisu urodile plodom, te da bi ombudsman trebao puno više da reaguje, jer je njegov posao da bude most između građana i vlasti.

LSV

Jovanović je primetio da izveštaj pokazuje unapređenje biblioteke, što, po njegovim rečima, nije jasno nikom jer ombudsman nije bibliotekarska delatnost. Dokument pokazuje i na koliko konferencija, stručnih skupova i okruglih stolova je ombudsman učestvovao, ali je poslaniku LSV nejasno zašto je kao značajan partner ovoj pokrajinskoj instituciji apostrofiran Institut za kriminalistička i sociološka istraživanja.

Kada je u pitanju migrantska kriza, zbog koje je i organizovana međunarodna konferencija, Jovanović je zamerio što u izveštaju nema nijednog statističkog podatka, pa je upitao i da li je moguće da u ovoj oblasti nije bilo nikakvih pritužbi i reakcija ombudsmana.

Slične zamerke Jovanović je izneo i kada je u pitanju uključenje dece migranata u sistem obrazovanja i vaspitanja, stručni skup „Populacioni problemi stanovnika u 21. veku“, vršnjačko nasilje... Bez podataka i reakcije ombudsmana.

- Da li je moguće da ne postoji nijedan broj, nijedan opipljiv podatak kada govorimo o negativnoj demografiji? Kakva je tačna veza ombudsmana na tome da poboljša natalitet u pokrajini Vojvodini? Ombudsman konstatuje da nasilje u porodici kao fenomen postoji, ali se ne govori šta je urađeno, da li je nešto radio po pitanju reagovanja tužilaštva i policije i što ne radi – ukazao je Jovanović.
 
- Izdata je publikacija „Žene u parlamentarnom životu 1918-2018“. Meni ovo liči na jedan loš istoriografski dokument koji se bavi time kako su žene uticale na period prisajedinjenja Vojvodine sa Srbijom. Moram da tražim molekule gde bi se našla veza ljudskih prava pre jednog veka i danas i kakve to ima veze sa radom ombudsmana – dodao je.

Kao najvažniji deo Izveštaja ombudsmana Jovanović je izdvojio problem nastao prilikom dodele sredstava po konkursu pokrajinskog Sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo krajem 2017. godine. Kako je podsetio, tada je konkurs trajao dva ili četiri dana, što još uvek nije poznato, jer su menjani datumi, a u tom vremenskom periodu nije bilo moguće da poljoprivrednici pripreme dokumentaciju kojom bi konkurisali.

- Ombudsman je Sekretarijatu uputio mišljenje da je postupak dodele sredstava po konkursu sproveden uz više manjkavosti koje su formalno-pravno imale ozbiljne posledice po pravilnost sprovođenja istog, da nije dovoljno transparentan i da dovodi u pitanje pravnu sigurnost učesnika Itd. Hvala ombudsmanu što je ovo stavio u Izveštaj, ali smatramo da donošenje mišljenja da nešto nije dobro ovakvog karaktera nije dovoljno. Mislim da se moralo više reagovati, u najmanju ruku ovaj konkurs se morao poništiti i moralo se reagovati i prema Pokrajinskoj vladi, da se kaže da su ovakvi konkursi nemogući, da se da primer drugima da se ovako nešto ne ponavlja – zaključio je Aleksandar Jovanović.
(SzILSV, 11.04.2019)



Događaji | Petak, 12. 02. 2016. | Komentara: 0

Bogaroški: Subvencije za domaće paore najniže u Evropi

Pokrajinski sekretar za poljoprivredu Branislav Bogaroški razgovarao je danas sa vojvođanskim paorima, o problemima vezanim za sporni zakon o poljoprivrednom zemljištu. Bogaroški je tom prilikom ukazao da se Pokrajina i Republika ne slažu na nekoliko nivoa, između ostalog i u tumačenju pomenuti zakon, a da se sve dešava na štetu poljoprivrednika.
Događaji | Četvrtak, 11. 02. 2016. | Komentara: 0

Šta će biti sa Lukom Novi Sad?

BEOGRAD - Narodna poslanica Lige socijaldemokrata Vojvodine Nada Lazić upitala je danas Ministarstvo privrede i Vladu Republike Srbije šta planiraju da urade sa Lukom Novi Sad - da li će uvažiti zahteve malih akcionara da se ne privatizuje ovo preduzeće ili će ona doživeti sudbinu ostalih luka u Srbiji, a radnici biti otpušteni.
Događaji | Utorak, 09. 02. 2016. | Komentara: 0

Za red u zaštiti životne sredine - 10,5 milijardi evra

BEOGRAD - Za sređivanje stanja u oblasti zaštite životne sredine u Srbiji potrebno je, prema grubima procenama, oko 10,5 milijardi evra, rečeno je danas na predavanju "Upravljanje otpadnim vodama u Srbiji". 



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook