Šta je sa novcem radnika i imovinom Kulske štofare

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Događaji | Sreda, 14. 10. 2015. | Komentara: 0

Šta je sa novcem radnika i imovinom Kulske štofare

BEOGRAD - Narodna poslanica Lige socijaldemokrata Vojvodine Olena Papuga upitala je ministra rada i socijalne politike Aleksandra Vulina šta je sa imovinom preduzeća "Kulski štofovi", ko je zakupljuje i koliko plaća za to.

LSV

Ona je u delu sednice namenjenom postavljanju poslaničkih pitanja zatražila i informaciju kada će biti isplaćene zaostale zarade nekadašnjim radnicima ovog preduzeća iz Kule.
 
U Kuli 1988. radilo 15.000 ljudi, a danas 800
 
Papuga je napomenula da je 1988. godine u Kuli, koja je tada imala oko 50 hiljada stanovnika, bilo 15 hiljada zaposlenih u privredi, odnosno 13 hiljada u proizvodnji, a samo dve hiljade van privrede. A, kako je navela, 2014. godine opština Kula je imala 47 hiljada stanovnika, od toga samo 800 zaposlenih. Prema njenim rečima, fabrika "Kulski štofovi" iz Kule, koja je nedavno slavila sto godina osnivanja, u najboljim vremenima je imala 1.700 zaposlenih i tada je bila poznata po izradi kvalitetnih štofova, a dobijala je više puta „Zlatne košute“ za kvalitet.
 
- Godišnje su u onim najboljim vremenima tkali i po dva miliona metara štofova. Radnici te fabrike su svojim prekovremenim radom subotom izgradili obdanište, rekreacioni centar sa bazenom, itd. Učestvovali su u izgradnji cele opštine, a i dalje - navela je poslanica LSV i dodala da je 97 odsto ove fabrike do 5. jula 2010. godine, kada je "Štofara" otišla u stečaj, bilo u državnom vlasništvu. Prema njenim rečim, radnici su u 2.000-im godinama ostali i do 87 plata. Papuga je istakla i da stečajni upravnik, Milorad Veljović, iako je bio u obavezi da uradi socijalni program, to nije uradio.
 
Šta je sa socijalnim programom "Štofare"
 
- Zašto u Akcionarskom društvu „Kulski štofovi“ u Kuli nije urađen socijalni program? Zašto je samo 82 radnika dobilo iz Fonda solidarnosti po 184 hiljada dinara (minimalne zarade za period 5. jul 2009 - 5. jul 2010. godine), a ostali radnici nisu to dobili iako imaju presudu? Znači, šest godina čekaju da im se isplate zaostale plate i deo koji im sleduje, kao i tim radnicima kojima je stečajni upravnik Veljović to isplatio - upitala je ona.
 
Papuga je zatražila i odgovor na pitanje šta se desilo sa imovinom popularne "Štofare".
 
- Radnici pričaju da su neke mašine izvezlene, odvezene, prevezene u Italiju jer su neki radnici, koji su imali sa tim iskustva, otišli tamo da ih montiraju. Šta je sa predstavništvom u Novom Bečeju? Zna se da je tamo danas zgrada Telekoma. Kome se plaća zakupnina i da li je taj prostor prodat? Ko koristi magacinski prostor u Kuli? Ko uzima novac za tu zakupninu? Pošto postoji hipoteka u „Štofari“, taj prostor ne može da se proda, ali naravno može da se izda na 99 godina i pitam da li će se on izdati i kome? Možda već postoji osoba kojoj će se izdati - navela je Olena Papuga i zatražila odgovor ko upravlja rekreacionim centrom koji su izgradili radnici "Kulskih štofova" a ne koristi se.
 
(BILSV, 14.10.2015)



Događaji | Četvrtak, 27. 10. 2016. | Komentara: 0

Papuga: Vojvodini se ne daje, nego joj se vraća i to samo deo!

BEOGRAD – Vlada Srbije radi na projektu Fruškogorskog koridora. Naredne godine će krenuti u realizaciju, a uradićemo to za tri godine, verujem pre kraja mandata vlade, rekao je danas premijer Aleksandar Vučić, odgovarajući na pitanje poslanice Lige socijaldemokrata Vojvodine Olene Papuge. Na sednici Narodne skupštine Republike Srbije, na kojoj su poslanici imali prilike da premijeru i ministrima postavljaju pitanja, Papuga je pitala i da li se zna koliko će sredstava u budžetu za 2017. godinu biti opredeljeno za fuškogorski koridor sa tunelom kroz Frušku Goru. 

Događaji | Sreda, 26. 10. 2016. | Komentara: 0

Tepić: Kako je trošen kredit UAE iz 2014. godine?

Liga socijaldemokata Vojvodine ne može da prihvati da narodni poslanici, koji danas raspravljaju o potvrđivanju pet kredita, među kojima je i kredit od milijardu dolara Fonda za razvoj Abu Dabija, za otplatu prispelih dugovanja, nisu dobili na uvid strukturu trošenja tih sredstava, istakla je danas narodna poslanica LSV Marinika Tepić. 
Događaji | Četvrtak, 20. 10. 2016. | Komentara: 0

Pet sati u parlamentu tražila da ministar odgovori na pitanje!

Vlada Republike Srbije nije usvojila amandman LSV na Izmene i dopune Zakona o visokom obrazovanju, ali je usvojila amandman poslanika SNS Aleksandra Martinovića kojim se traži isto što i amandmanom LSV - da nema diskriminacije predbolonjskih magistranata i doktoranada. Tim povodom narodna poslanica LSV Marinika Tepić je od resornog ministra zatražila da objasni zašto je promenio svoj stav u odnosu na načelnu raspravu tokom koje je isticao da ne postoji zakonski osnov da i oni budu obuhvaćeni produženjem roka studiranja. Posle petosatne rasprave i tri insistiranja poslanice LSV, ministar je konačno dao nekakav odgovor!



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook