Stojšić: Srbija je dobro tržište za investicione fondove

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Događaji | Utorak, 21. 10. 2014. | Komentara: 0

Stojšić: Srbija je dobro tržište za investicione fondove

BEOGRAD – Narodni poslanik Lige socijaldemokrata Vojvodine u Skupštini Republike Srbije Đorđe Stojšić  rekao je da će poslanici LSV podržati predložene izmene Zakona o Agenciji za privatizaciju, Zakona o investicionim fondovima, ali da to neće biti slučaj i sa Zakonom o pravu na besplatne akcije i novčanu naknadu koju građani ostvaruju u postupku privatizacije, jer, kako je rekao, ponovno pomeranje rokova nije dobro i građani zaslužuju makar da se deo čuvenih obečanja ispuni.

LSV
 
Ugledati se na zemlje u regionu
 
Govoreći o setu ekonomskih zakona, Stojšić je istakao da je Srbija dobro tržište za investicione fondove, ali da će takve investicije izostati dok se ne uredi ceo sistem. On je rekao da se danas u Srbiji ne može doći do kapitala iz kog će se finansirati neka investicije, a da to nije vezano za komercijalne banke. Za ovo poslanik LSV navodi da je kriva država jer se danas zadužuje po stopama po kojima se privatnim firmama ne isplati zaduživanje i banke, praktično, kupe depozit od građana i kupuju državne hartije, što predstavlja ceo naš finansijski sistem. Navodi da bi Srbija trebala da se ugleda na primer nekih država u regionu, među kojima je i Rumunija koja je dobar deo državne aktive ustupila investitorima koji na profesionalan način rukovode dalje prodajom ili investiranjem u tu državnu aktivu.
 
- Mislim da bi takav model kod nas bio čak i celishodniji od onoga što mi sada radimo, jer mi pokušavamo da prodamo puno malih preduzeća konkretnim strateškim investitorima, što će u nekoj meri uspeti, ali mislim da u većini neće – ocenio je Đorđe Stojšić.
 
Gubitnik tranzicije su građani
 
On je dodao da je najveći gubitnik tranzicije prosečan srpski građanin, upravo zbog podele besplatnih akcija. Kako je pojasnio, privatizacija je počela devedesete godine sa Ante Markovićem i ceo kapital društvenih preduzeća je praktično podeljen zaposlenima.
 
- Kasnije, kad je državi nestalo para da finansira ratove koje nismo vodili, onda su rađene revalorizacije, pa su te privatizacije poništavane, pa je država ponovo postajala većinski vlasnik. Posle 2000. je društveni kapital podržavljen, pa je onda država volšebno postala vlasnik društvenog kapitala, što je vrlo upitno da li je uopšte mogla, pa nakon toga su samo manjinski udeli deljeni zaposlenima i sada smo imali čuvene besplatne akcije za koje se ispostavilo da ne vrede ništa. Glavni i osnovni problem je što ne postoje likvidna tržišta kapitala na kojima se trguje i gde komisija hartija od vrednosti ima mnogo jaču ulogu nego što ima kod nas, gde je manjinski akcionar zaštićen zakonom i gde postoji transparentnost, korporativno upravljanje i pravna sigurnost, gde se stečaj završava u nekom doglednom roku – napomenuo je poslanik LSV u Narodnoj skupštini dodavši da su to sve razlozi zašto u Srbiji nema investicionih fondova i društva za upravljanje investicionim fondovima.
 
(BILSV, 21.10.2014)



Događaji | Četvrtak, 27. 10. 2016. | Komentara: 0

Papuga: Vojvodini se ne daje, nego joj se vraća i to samo deo!

BEOGRAD – Vlada Srbije radi na projektu Fruškogorskog koridora. Naredne godine će krenuti u realizaciju, a uradićemo to za tri godine, verujem pre kraja mandata vlade, rekao je danas premijer Aleksandar Vučić, odgovarajući na pitanje poslanice Lige socijaldemokrata Vojvodine Olene Papuge. Na sednici Narodne skupštine Republike Srbije, na kojoj su poslanici imali prilike da premijeru i ministrima postavljaju pitanja, Papuga je pitala i da li se zna koliko će sredstava u budžetu za 2017. godinu biti opredeljeno za fuškogorski koridor sa tunelom kroz Frušku Goru. 

Događaji | Sreda, 26. 10. 2016. | Komentara: 0

Tepić: Kako je trošen kredit UAE iz 2014. godine?

Liga socijaldemokata Vojvodine ne može da prihvati da narodni poslanici, koji danas raspravljaju o potvrđivanju pet kredita, među kojima je i kredit od milijardu dolara Fonda za razvoj Abu Dabija, za otplatu prispelih dugovanja, nisu dobili na uvid strukturu trošenja tih sredstava, istakla je danas narodna poslanica LSV Marinika Tepić. 
Događaji | Četvrtak, 20. 10. 2016. | Komentara: 0

Pet sati u parlamentu tražila da ministar odgovori na pitanje!

Vlada Republike Srbije nije usvojila amandman LSV na Izmene i dopune Zakona o visokom obrazovanju, ali je usvojila amandman poslanika SNS Aleksandra Martinovića kojim se traži isto što i amandmanom LSV - da nema diskriminacije predbolonjskih magistranata i doktoranada. Tim povodom narodna poslanica LSV Marinika Tepić je od resornog ministra zatražila da objasni zašto je promenio svoj stav u odnosu na načelnu raspravu tokom koje je isticao da ne postoji zakonski osnov da i oni budu obuhvaćeni produženjem roka studiranja. Posle petosatne rasprave i tri insistiranja poslanice LSV, ministar je konačno dao nekakav odgovor!



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook