Dokle će Vojvodina plaćati NIS-u za svoje geotermalne izvore?

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Saopštenja | Ponedeljak, 29. 05. 2017. | Komentara: 0

Dokle će Vojvodina plaćati NIS-u za svoje geotermalne izvore?

Novi Sad, 29. maj 2017 - Liga socijaldemokrata Vojvodine poziva Ministarstvo rudarstva i energetike da javnosti tačno predoči da li i šta konkretno preduzima u vezi sa činjenicom da NIS, kao kompanija sa većinskim ruskim vlasništvom, suvereno raspolaže sa 78 geotermalnih izvora u Vojvodini nad kojima je pravo eksploatacije imao vojvođanski Naftagas.

LSV

Podsetimo, pre devet i po godina, uz obećanje izgradnje „Južnog toka“, Gaspromnjeft je kupio NIS za svega 400 miliona evra, iako je bio procenjen na 2,2 milijarde evra.

Danas je izvesno da „Južnog toka“ nema i neće ga biti.

Međutim, NIS uporno i dalje crpi našu naftu i gas uz najnižu rudnu rentu u Evropi a sedam puta manju nego u Ruskoj Federaciji. Pride, gospodari i sa 78 geotermalnih izvora u Vojvodini.

To znači da NIS diktira cenu vode koju su vojvođanske banje prinuđene da kupuju od njega, čime im otežava da budu konkurentne sa banjama u Mađarskoj i Hrvatskoj.

Grad Beograd koji upravlja svojim geotermalnim izvorima, prema nekim podacima, već greje nekih 200 objekata korišćenjem ovog obnovljivog izvora energije.

Međutim, vojvođanske lokalne samouprave koje to budu htele, a nalaze se na nekom od eksploatacionih polja koja pripadaju NIS-u, moraju da traže mišljenje i saglasnost da bi mogli da istražuju i koriste taj resurs, a NIS može da im to ne dozvoli.

To onda znači da je NIS jači od države.

Da paradoks bude veći, svojevremeno su istražni radovi za te bušotine finansirani iz tzv. fonda rudnog blaga i budžeta AP Vojvodine.

Teško da bi, mimo Republike Srbije, neka zemlja ćutke gledala kako neko naplaćuje upotrebu njenih geotermalnih voda njenim banjama ili dozvoljavala da strana kompanija odlučuje hoće li dozvoliti njenim opštinama da koriste geotermalni resurs.

Vojvođanskim lokalnim samoupravama i banjama, mora biti omogućeno da koriste geotermalne izvore bez naknade. 
I to je još jedan razlog za reviziju Energetskog sporazuma.

Na kraju, Liga socijaldemokrata Vojvodine još jednom poziva nadležne da utvrde krivce koji su dozvolili da se većinsko vlasništvo u NIS-u proda budzašto i na način da iz ugovora nisu izuzete rezerve bušotine nafte, gasa i geotermalnih voda.

mr Maja Sedlarević
članica Predsedništva 
Lige socijaldemokrata Vojvodine



Saopštenja | Sreda, 01. 06. 2011. | Komentara: 0

Što pre naći rešenje za vojvođanske poljoprivrednike

NOVI SAD - Liga socijaldemokrata Vojvodine razume protest vojvođanskih poljoprivrednika, jer je njihov, ionako težak materijalni položaj, dodatno usložio izostanak obećanih subvencija, te je time istrošeno svo njihovo strpljenje.
Izjave | Utorak, 31. 05. 2011. | Komentara: 0

Više pokrajinske imovine nego do sada

NOVI SAD - Novi zakon o javnoj svojini, čiji bi nacrt trebalo da bude usaglašen u narednih dvadeseak dana ne predviđa da se Vojvodini vrati sva imovina po Ustavu iz 1974. godine, pišu današnje Večernje novosti. Ovo mišljenje definitivno je preovladalo u dosadašnjim konsultacijama predsednika radne grupe Bojana Kostreša sa predstavnicima stranaka vlasti, navodi taj list.
Odbori LSV | Utorak, 31. 05. 2011. | Komentara: 0

Asfaltiranje ulica i rekonstrukcija rasvete u gradu Zrenjaninu i naseljenim mestima

ZRENJANIN - Branislav Knežević, direktor JP "Direkcija za izgradnju i uređenje grada Zrenjanina" i član Predsedništva LSV istakao je na današnjoj konferenciji za novinare da je u toku program rehabilitacije putne infrastrukture u gradu i naseljenim mestima, čime će stanje putne mreže biti značajno popravljeno. Projekat vredan 320 miliona dinara sprovodi se sredstvima iz Fonda za kapitalna ulaganja, dodao je on.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook