NOVI SAD – Evropa mora pronaći sistemsko rešenje za humanitarnu katastrofu koja je na ove prostore dovela izuzetno veliki broj izbeglica sa ratom zahvaćenih prostora, istakla je danas u Novom Sadu poslanica Lige socijaldemokrata Vojvodine u Skupštini AP Vojvodine mr Maja Sedlarević ocenjujući da je reč o katastrofi koja se nije desila iznenada ali koja je definitivno iznenadila i samu Evropu.
Ona je na skupu „Žene u izbeglištvu – Srbija tranzitna zemlja“ u organizaciji Fondacije Fridrih Ebert i Centar za političko obrazovanje, upozorila da je sistemsko rešenje neophodno jer se do sada sve što je urađeno zasnivalo na nečijoj dobroj volji ili ličnoj i pojedinačnj inicijativi.
– Ide zima, idu loše vremenske prilike, dolazi još gori vremenski period. U ovakvoj situaciji su potrebe žena veoma specifične. One su u izbeglištvu ili same ili same sa decom – upozorila je ona. Sedlarević ističe i da nije reč o migrantima ili ekonomskim migrantima, već o izbeglicama koje beže od rata i koje tako treba i tretirati.
– Svedoci smo da ih ne tretiraju svi tako a, osim što Evropa nema sistemsko rešenje za humanitarnu krizu, svedoci smo i građenja zidova i zatvaranja granica što je prosto nedopustivo. Mislim da je jedan od zadataka EU, osim da se prioritetno nađe rešenje za ovu humanitarnu katastrofu i to da se najstrože osude i sankcionišu izlivi mržnje i ksenofobije koje pokazuju neke članice Evropske unije – navela je poslanica LSV. Ona je prisutne upoznala i sa podacima Ministarstva unutrašnjih poslova i Ministarstava rada, zapošljavanja i socijalne zaštite, koji od 2008. godine, od kada je na snagu stupio Zakon o azilu Republike Srbije, precizno vode evidenciju i prate broj izbeglica koje izražavaju nameru da traže azil u Republici Srbiji. Kako je upozorila, njihov broj se, od te 2008. godine kontinuirano povećava.
– U 2008. godini broj evidentiranih namera bio je 77, 2009. 275, zatim 2010. evidentirano je 520 osoba, 2011. godine njih 3.134, da bi taj broj nešto opao 2012. na 2.723. Zatim je u 2013. evidentirano 4.451, u 2014. broj je dostigao 16.500, a ove godine, do kraja septembra čak 154.932 – navela je Maja Sedlarević dodajući da se ne vodi rodna evidencija pa da nije moguće reći koliko je od tog broja žena ili dece.
Komandant Pokrajinskog štaba za vanredne situacije Miroslav Vasin upoznao je prisutne sa merama koje je Pokrajinska vlada preduzela proteklih meseci kako bi izbeglicama olakašala njihov boravak na našoj teritoriji, a zatim su podatke o merama svojih država gošće iz Slovenije, Hrvatske i Makedonije, Aleksandra Vasiljević, Daša Šašić Šilović i Maja Balšikevska.
Današnji skup održan je u sklopu platforme Forum za rodne politike kroz koju Fondacija Fridrih Ebert želi da pokrene dijalog i rešavanje konkretnih problema od značaja za svakodnevni život žena i muškaraca u Srbiji, uz upozorenje da su žene specifične žrtve procesa migracija, izbeglištva i humanitarne katastrofe na globalnom, ali i na lokalnom nivou.
(BILSV, 26. 10. 2015)