Budžet Vojvodine 69 milijardi, a Beograda 130 milijardi dinara

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Govori | Četvrtak, 29. 03. 2018. | Komentara: 0

Budžet Vojvodine 69 milijardi, a Beograda 130 milijardi dinara

NOVI SAD – Kritikujući preuranjeni rebalans budžeta AP Vojvodine za 2018. godinu i kreditno zaduživanje radi ulaganja u zdravstvo i vodoprivredu, pokrajinska poslanica Lige socijaldemokrata Vojvodine Sandra Ristić navela je da je suštinski problem u nepostojanju Zakona o finansiranju nadležnosti Vojvodine. Ona je istakla da bez tog zakona Vojvodina neće moći da se razvija, jer neće moći da utvrdi sopstveni izvorni budžetski prihod.

Transkript govora Sandre Ristić možete pročitati u nastavku.

LSV

Uvaženo predsedništvo, 
članovi Vlade,
koleginice i kolege poslanici,

Nepuna tri meseca od početka budžetske godine predlaže se rebalans budžeta AP Vojvodine za 2018. godinu, sa ciljem da se omogući zaduživanje radi finansiranja kapitalnih investicionih rashoda iz oblasti sistema zdravstvene zaštite u iznosu od jedne milijarde dinara i izgradnju i kapitalno održavanje vodoprivrednih objekata u iznosu od 0,6 milijardi dinara, što čini ukupan iznos zaduživanja od 1,6 milijardi dinara. 

Smatram da izmena budžeta na početku budžetske godine nije dobra praksa i to govori o nepoznanosti sistema budžetskog planiranja. O nepoznanosti planiranja budžeta govori i činjenica da u pokrajinskom budžetu postoji pet milijardi dinara prenetih neutrošenih sredstava. Rebalansom se povećava obim tekuće budžetske godine, a sredstva se ne utroše. Ovakav način vršenja rebalansa u uslovima kada se sredstva ne mogu utrošiti u tekućoj godini nije dobra budžetska praksa i doprinosi održavanju visokog budžetskog deficita koji nije uporediv sa fiskalnim tendencijama u zemlji, a posebno sa republičkim budžetom. Činjenica da postoje značajna neutrošena sredstva iz ranijih godina ukazuje na to da će to biti slučaj i u ovoj budžetskoj godini. 

Smatram da bi se ovaj iznos od 1,6 milijardi dinara mogao obezbediti preispitivanjem dinamika realizacije planiranih kapitalnih rashoda u 2018. godini, a koji po pravilu kasne u odnosu na planiranu dinamiku, a da se eventualne tekuće neusklađenosti ostvarivanja prihoda i realizacije premosti kratkoročnim zaduživanjem budžeta. Na ovaj način bi se umanjili troškovi kamata po osnovu zaduženja. 

Nažalost, dolazi još jedna godina, budžetska godina, gde budžet AP Vojvodine iznosi 69 milijardi dinara, a budžet Beograda 130 milijardi dinara. Znači, budžet AP Vojvodine je skoro duplo manji od budžeta grada Beograda. 

Suštinski problem je u tome da AP Vojvodina definitivno neće moći da se razvija bez donošenja Zakona o finansiranju kojim bismo utvrdili sopstveni izvorni budžetski prihod. Pa se opet postavlja pitanje šta je sa donošenjem Zakona o finansiranju AP Vojvodine. 

Razlog ovog rebalansa pokrajinskog budžeta je, u suštini, namera da se nabave finansijska sredstva putem zaduživanja kredita u iznosu od 1,6 milijardi dinara i da se od tog novca finansiraju kapitalni investicioni projekti iz oblasti vodoprivrede. Nažalost, iz oblasti vodoprivrede južni Banat nije dobio nikakva sredstva, pa se nadam da će od ovih milijardu dinara namenjenih za zdravstvo veći deo biti opredeljen za južni Banat koji je najnerazvijeniji, a iz kojeg ja dolazim.

(BILSV, 29.03.2018)




Govori | Četvrtak, 15. 09. 2016. | Komentara: 0

Uvođenje tradicionalnih simbola ne sme menjati koncept APV

Poslanik Lige socijaldemokrata Vojvodine i potpredsednik Skupštine AP Vojvodine Dušan Jakovljev napomenuo je danas da je AP Vojvodina konstituens Republike Srbije i da u njoj živi skoro 80 odsto Srba. On je, takođe, naglasio da su upravo očevi i dedovi tih Srba napravili koncept AP Vojvodine u kome se garantuje imovinska, lična i pravna jednakost i sigurnost, bez obzira na nacionalnu, konfesionalnu, partijsku pripadnost. Prilikom rasprave o odluci o upotrebi i izgledu simbola i tradicionalnih simbola AP Vojvodine, Jakovljev je naglasio i da ukoliko je ideja njihovog uvođenja menjanje koncepta, onda to može da bude u direktnoj suprotnosti sa onim što je radio većinski narod u Vojvodini.
Govori | Četvrtak, 15. 09. 2016. | Komentara: 0

Jovanović: Vojvodina nije jedno, nego sve zajedno

NOVI SAD – Pokrajinski poslanik Lige socijaldemokrata Vojvodine Aleksandar Jovanović upozorio je danas da zastava AP Vojvodine koja se predstavlja kao tradicionalna niti je tradicioanlna niti u suštini predstavlja Vojvodinu. On je tokom rasprave  o predlogu odluke o upotrebi simbola i tradicionalnih simbola AP Vojvodine postavio pitanje šta će se dogoditi posle usvajanja jedne tradicionalne zastave, da li će se usvajati još neke zastave? Upozorio je i da je Vojvodina u svojoj bliskoj istoriji menjala mnoge države i da je u njoj najgore bilo upravo onda kada se isticalo jedno, jer, Vojvodina nije jedno nego je sve zajedno.
Govori | Četvrtak, 15. 09. 2016. | Komentara: 0

Obeležja multietničkog karaktera ne mogu se preglasati

NOVI SAD – Tokom današnje rasprave o predlogu odluke o upotrebi simbola i tradicionalnih simbola AP Vojvodine u pokrajinskom parlamentu, poslanica Lige socijaldemokrata Vojvodine  Sandra Ristić upozorila je da će danas aktuelna skupštinska većina izglasati navedenu odluku, ali i da je, da bi zastava i grb zaista bili zastava i grb bio grb, potrebno mnogo više od većine i sile. Ocenila je i da su aktuelna znamenja AP Vojvodine više od decenije obeležja multietničkog karaktera pokrajine i njenih specifičnosti koji su zaživeli u srcima svih Vojvođana i Vojvođanki koji žele njenu autonomiju, te da se to ne može preglasati.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook