Obeležja multietničkog karaktera ne mogu se preglasati

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Govori | Četvrtak, 15. 09. 2016. | Komentara: 0

Obeležja multietničkog karaktera ne mogu se preglasati

NOVI SAD – Tokom današnje rasprave o predlogu odluke o upotrebi simbola i tradicionalnih simbola AP Vojvodine u pokrajinskom parlamentu, poslanica Lige socijaldemokrata Vojvodine  Sandra Ristić upozorila je da će danas aktuelna skupštinska većina izglasati navedenu odluku, ali i da je, da bi zastava i grb zaista bili zastava i grb bio grb, potrebno mnogo više od većine i sile. Ocenila je i da su aktuelna znamenja AP Vojvodine više od decenije obeležja multietničkog karaktera pokrajine i njenih specifičnosti koji su zaživeli u srcima svih Vojvođana i Vojvođanki koji žele njenu autonomiju, te da se to ne može preglasati. U nastavku pročitajte transkript kompletnog govora Sandre Ristić.

LSV

Predsedavajući,
koleginice i kolege poslanici,

Dolazim iz Bele Crkve koja je nedavno, po zvaničnoj zajedničkoj oceni Republičkog zavoda za statistiku i Ministarstva finansija svrstana u III grupu, to jest u grupu nedovoljno razvijenih opština i lokalnih samouprava  u kojima je stepen razvijenosti između 60 i 80 odsto republičkog proseka. Dok ljudi u Banatu, to jest u Beloj Crkvi, ne znaju kako i od čega da prežive, mi se ovde bavimo o tadicionalnim simbolima koji nisu tradicionalni.

Ko je na vlasti u Beloj Crkvi?
Evo sada Srpska napredna stranka ima vlast po vertikali u čitavoj republici, počev od lokalnih samouprava do republičke vlade. I šta sada radi? Ona pokušava da menja istoriju. Kada smo  već kod teškog života u Beloj Crkvi,  htela bih da postavim pitanje pokrajinskom premijeru Igoru Miroviću, da li zna ko vodi opštinu Bela Crkva?  

Ako ne zna, ja ću mu reći: to je Marjan Aleksić zvani Maki, predsednik Skuštine opštine koji je do sada promenio ne znam koliko stranaka a sada je visoki funkcioner SNS-a, iako ga je lično bivši ministar pravde Nikola Selaković optužio za propast Bele Crkve. Ovo ću ubuduće postavljati kao poslaničko pitanje i zamolila bih premijera da se ispita i poreklo Aleksićeve imovine.

Šta je sa zastavom vojvode Šupljikca?

Ali ovo nije tačka  dnevnog reda, pa da se vratim na temu. Ako govorimo o tradiciji i tradicionalnim simbolima, evo, ja dolazim iz Bele Crkve i mi smo bili deo militarskog korpusa koji se XIX veku borio protiv Otomanskog carstva. Jako me zanima zašto nije tradicionalna zastava Vojvodstva srpskog iz 1848. godine, koju je nosio vojvoda Šupljikac, predložena danas i  usvojena?

Upravo je grb sa zastave Zemunske narodne garde bio osnova za sadržinu današnjeg grba AP Vojvodine koji je u opticaju 12 godina, jer su zadržana gotovo identična obeležja. I zato, ako su kolege iz Srpske napredne stranke htele da spajaju tradiciju, mogle su onda da uzmu tu zastavu koja se zaista tradicionalno koristila u to vreme, i grb koji se zaista koristio u to vreme. Zemunci i mi Banaćani, kao militari, sačuvali smo svoju tradiciju i ne razumemo zašto onda to nije povezano sa ovom tradicionalnom zastavom Vojvodine.

Nije dovoljna sila

Treba da znate jednu stvar: vi danas imate moć da izglasate kao tradicionalno ono što nije tradicionalno i to ćete verovatno i učiniti. Ali da bi zastava bila zastava i da bi grb bio grb, potrebno je puno više od većine i sile.
Aktiulni grb i zastava Vojvodine punih 12 godina su obeležja multietničkog karaktera Vojvodine i njenih specifičnosti. Oni su zaživeli u srcima svih Vojvođana i Vojvođanki koji žele njenu autonomiju. To je nešto što se danas ne može preglasati.

Slušam i gledam ovo ovde danas, posmatram poslanike SNS u Beloj Crkvi. Uskoro, kada izostanu svi njihovi rezultati ekonomskog napretka Vojvodine i predstavnici u SNS-u, uverena sam, neće još dugo voditi opštinu Bela Crkva.    

 (BILSV, 15. 09. 2016)

 




Govori | Utorak, 20. 09. 2011. | Komentara: 0

Jerkov: Svakome da pripadne ono što je sam gradio

BEOGRAD - Poslanica LSV Aleksandra Jerkov izjavila je tokom rasprave o Predlogu zakona o javnoj svojini da je LSV uz to što podržava amandmane Vlade Vojvodine, podnela i sopstvene amandmane koji se odnose pre svega na vlasništvo nad poljoprivrednim zemljištem u Vojvodini, zatim na otvaranju mogućnosti da jednoga dana u Vojvodinu uđu dodatni sistemi i još više imovine
Govori | Utorak, 20. 09. 2011. | Komentara: 0

Konsultacije sa republičkom vladom u vezi zakona o imovini

Stenogram govora predsednika LSV Nenada Čanka tokom skupštinske rasprave o Predlogu zakona o javnoj svojini

BEOGRAD - Pre nego što kažem par reči o ovom zakonu koji se nalazi pred nama, hteo bih da skrenem pažnju Vladi Republike Srbije, da je ona posle prošlih izbora okupljena oko nekih ciljeva

Govori | Nedelja, 31. 07. 2011. | Komentara: 0

Čanak: Samo vrednosti EU brišu granice

BEOGRAD - Narodna skupština Republike Srbije juče je na vanrednom zasedanju raspravljala o Deklaraciji o aktuelnoj situaciji na Kosovu i Metohiji. U skupštinskoj raspravi učestvovao je i lider Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak, a transkript njegovog govora možete pročitati u nastavku:



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook