Novi Sad, 28. novembar 2017 - Liga socijaldemokrata Vojvodine ponovo poziva ministre poljoprivrede, zaštite životne sredine i privrede u Vladi Republike Srbije da javnosti saopšte punu istinu o uslovima pod kojima dolazi nemačka kompanija „Tenis“. Takođe, pozivamo Pokrajinsku vladu i njene resorne sekretarijate da od svojih koalicionih i partijskih kolega u Vladi Republike Srbije zahtevaju jasne odgovore na niz otvorenih pitanja u vezi sa radom nemačke kompanije „Tenis“ u Vojvodini i na taj način stanu u zaštitu vojvođanskih proizvođača svinjskog mesa, ali i u zaštitu životne sredine i uopšte interesa Vojvodine.
Za početak, kolika je tačno vrednost „Tenisove“ investicije, 300 miliona evra kao što je najavljivano, ili 100 miliona kao što saznaju pojedini mediji? Koliki će, uopšte, kapacitet tih farmi biti, između 700 i 800 hiljada svinja za početak, a vremenom do tri miliona, kao što je najavljivano? Ili znatno manje?
Da li je tačno da je „Tenis“, kojem je pre četiri meseca omogućen zakup 2.544 hektara zemlje na području Kikinde, a pre deset dana, pod istim uslovima preko 2.400 na području Grada Zrenjanina, čitav posao odložio za dve godine i zašto?
Spekulisalo se da bi farme trebalo da budu podignute u Sečnju, Pančevu ili Vršcu, Plandištu, kao i da je nemačka kompanija zahtevala 10 hiljada hektara oranica u dugoročnom zakupu. Pitanje je, dakle, u kojim mestima će se od Vojvodine i njenih paora uzeti još 5 hiljada hektara oranica. Hoće li, kao i u slučaju Kikinde i Zrenjanina, i tamo sednice na temu davanja zemlje u zakup na 30 godina „Tenisu“ biti po hitnom postupku, da odbornici opozicije ne bi stigli da se pripreme i pobune? I zašto bi se „Tenisu“ zemljište uopšte davalo u dugoročni zakup dok nije sigurno kada će uopšte početi sa izgradnjom farmi i klanica?
Na koji način država planira da zaštiti domaće proizvođače? Zašto „Tenis“ ne kupuje tovljenike od domaćih kooperanata kao što je to slučaj u Danskoj, i tako stimuliše naše selo i proizvodnju? Ili barem hranu? Zašto mu se daje najkvalitetnija zemlja da uzgaja i svinje i hranu za njih i, uopšte, omogućava da sve radi sam?
Kakvu će opremu i tehnologiju doneti ? Kako će rešiti pitanje smrada, otpadnih voda i sprečiti zagađivanje zemljišta? Hoće li i to biti kao u Nemačkoj, ili po nekim drugim pravilima? Da li je tačno da će deo zemljišta koristiti za odlaganje stajskog đubriva?
I, koje će mehanizme država upotrebiti da bi predupredila afere u vezi sa kvalitetom proizvoda, ali i u odnosu prema zaposlenima kakve je, prema pisanju medija, ova kompanija imala u Nemačkoj?
Sve to su samo neka od pitanja koja se logično nameću za ministra poljoprivrede, zaštite životne sredine i privrede. I bilo bi logično da javnost na njih dobije odgovore dobije pre nego što vlast „Tenisu“ pokloni zemlju i ugrozi svoje proizvođače. Isto tako, bilo bi logično da odgovori na ta pitanja interesuju i Pokrajinsku vladu.
Nedopustivo je da se, dok se sa jedne strane gradi „Beograd na vodi“, sa druge strane pod velom tajne i krajnje netransparentno poklanja zemlja po Banatu i priprema teren za to da se domaća proizvodnja uništi, a Vojvodina pretvori u svinjac u kojem će proizvođači biti slabo plaćeni nadničari i čistači.
Predsednik Lige paora Vojvodine
i član Predsedništva
Lige socijaldemokrata Vojvodine
Miloš Šibul