Čanak: Od 1998. godine se zalažemo za decentralizaciju

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Iz medija | Sreda, 29. 03. 2017. | Komentara: 0

Čanak: Od 1998. godine se zalažemo za decentralizaciju

NIŠ - Predsednički kandidat Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak kaže za City radio da se ta stranka još od 1998. godine zalaže za decentralizaciju zemlje u kojoj gradovi poput Niša ne bi dobijali „mrvice sa stola“ iz Beograda. Za kampanju kaže da je ova najprljavija koju je video u životu. Ne očekuje da će proći u 2. krug a podršku sigurno neće dati Vučiću i Šešelju.

LSV

Čanak kaže „da u životu nije video prljaviju kampanju“, zbog toga što se napadaju porodice, ličnosti. S, druge strane ima malo polemike o gorućim pitanjima u društvu, što pokazuje veoma nizak nivo političke kulture.

Govoreći o njegovom programu Čanak podseća da je Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV) još od 1998. godine napravila dokument po kome Srbiju treba decentralizovati, po modelu da bude organizovana „u šest jedinica“.

- To su Vojvodina, Kosovo, Šumadija, Moravska, Beograd i Sandžak, sa različitim nivoima autonomije. Na taj način bio bi sprečen rat na Kosovu i Metohiji i sve što se kasnije događalo - navodi Čanak i dodaje „da nisu dobili nikakav odgovor na ovu ideju, pa se desilo, što se desilo“.

Čanak kaže da je danas potpuno jasno da Niš ne može da bude sveden na nivo „bilo koje ili najmanje opštine u Srbiji i da ima politički uticaj ravan nuli“, ocenjuje Čanak.

To je, kaže, nedopustivo jer bez poličkog uticaja nema biznisa, a bez biznisa nema radnih mesta i boljeg standarda nišlija.

- Sve što dobijete ispada kao poklon od centralnih vlasti, a u stvari poklanjaju vam mrvice od onoga što su vam već uzeli - ističe Čanak.

Zato je, kaže, uveren da bi „organizacija zemlje u tri pokrajine, Vojvodina, Šumadija i Moravska, i dve autonomne oblasti Beograd i Sandžak“ omogućile ne samo ekonomski razvoj, već bi donele i novi optimizam za stvaranje ambijenta u kome se mogu rešavati i drugi problemi.

- Beograd se bavi time ko će da bude direktor škola u Nišu, javnih preduzeća, najviše o čemu možete da odlučujete je gde će te da iscrtate parking mesta a i to je pitanje do kad će vam i to dozvoljavati, ako se ovako nastavi verovatno će i o tome da odlučuje Beograd - smatra Čanak.

Govoreći o poslanicima unazad 20-tak godina koji dolaze iz našeg grada, Čanak smatra da nišlije moraju da ih pošalju sa jasnom misijom u Skupštinu Srbije, a to je da se izbore za drugi sistem odnosa a ne da se „mrvice sa gospodarskog stola u Beogradu bacaju građanima Niša, nego da se o Nišu odlučuje u Nišu“.

- Pa ne može biti da drugi ili treći po veličini grad, Niš i Novi Sad su uvek drugi ili treći, da nemaju nikakvog političkog uticaja. Novi Sad formalno i ima nešto, a Niš nema ama baš ništa, to je sramota i ne mogu nikako da razumem te ljude koji dolaze u parlament i koji se nikad protiv toga ne pobune - kaže Čanak.

On kaže da je zbog teme decentralizacije u Srbiji kojom se intenzivno bavi, izložen najprljavijoj kampanji „zbog toga što niko drugi od predsedničkih kandidata neće da otvori ni jednu temu, pa ni ovu“.

Govoreći o očekivanjima, Čanak smatra da verovatno neće ući u drugi krug izbora, a o eventualnoj podršci LSV nekom od kandidata u drugom krugu ova stranka još nije donela odluku.

- Da se mi dovučemo prvo do 2. kruga a ako ga bude, LSV sigurno neće podržati Vučića i Šešelja. O tome da li neko može očekivati našu podršku videćemo, ko bi meni dao podršku može od mene takokođe da očekuje isto - zaključuje Čanak.

(BILSV, 29.03.2017)




Iz medija | Nedelja, 02. 06. 2019. | Komentara: 0

Skuplje je snimiti Igru prestola nego izazvati rat na Balkanu

Kosovo je 1912. ušlo u sastav Srbije ratom i voljom velikih sila. Izašlo je iz Srbije 1999., takođe ratom i voljom velikih sila. Zato ne vidim neki veliki manevarski prostor. Kraj priče će biti proglašenje pobede pre nego što se pobegne, a potom i priznanje Kosova. Gde Srbija jedino neće priznati da je priznala Kosovo
Iz medija | Petak, 31. 05. 2019. | Komentara: 0

Parlament mora biti mesto gde se događa demokratija

Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak izjavio je da parlament mora biti mesto gde se suštinski događa demokratija. U intervjuu Hrvatskoj riječi on kaže da je tragedija što je parlament po ovom principu preglasavanja većine doveden u poziciju da opozicioni predlozi skoro nikada ne ulaze u skupštinsku raspravu, a kamoli da budu izglasani. 
Iz medija | Sreda, 15. 05. 2019. | Komentara: 0

Srbija se mora suočiti sa sobom i pogledati u očišćeno ogledalo

U cijeloj regiji, pa i u Europi, dolazi do povijesnih revizionizama kao izgovora za banditsko ponašanje, rekao je za Glas Slavonije Nenad Čanak, predsjednik Lige socijaldemokrata Vojvodine. U razgovoru za taj mediji, list navodi da je Čanak poznat je kao jedan je od najdosljednijih kritičara režima Slobodana Miloševića i srpske agresije na Hrvatsku i BiH.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook