Čanak: Rusima treba žarište na Balkanu

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Iz medija | Ponedeljak, 17. 02. 2020. | Komentara: 0

Čanak: Rusima treba žarište na Balkanu

Nenad Čanak, predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine i poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srbije, komentarisao je u razgovoru za „Dnevni avaz“ aktuelna dešavanja u regionu, kao i poslednji javni duel s osuđenim ratnim zločincem Vojislavom Šešeljem. Kaže da se istupi ratnih zločinaca u medijima opravdavaju time da i druga strana ima priliku da govori, da je to sloboda štampe.

LSV

Proevropska vlada

- Podsetiću da je prvi saradnik Hitlera Rudolf Hes posle Nirnberškog procesa ostao decenijama u zatvoru, a da nikada nije objavljena nijedna njegova fotografija. Mi imamo na televizijskim stanicama uključenje osuđenih ratnih zločinaca u program. Pa jesu li oni na robiji ili na godišnjem odmoru – pita se Čanak u razgovoru za „Avaz“.

Kada je u pitanju odnos Srbije prema Crnoj Gori ili Bosni i Hercegovini, Čanak kaže da je sve manje-više plod iste kuhinje.

- Imamo u Crnoj Gori nastojanja da se obori proevropska vlada, odnosno da se Crna Gora „gurne“ prema Rusiji. Na taj način bi Rusi izašli na Jadran, odnosno Crna Gora bi bila njihova baza. I u BiH je Rusiji potrebno novo žarište. Temperaturu podiže Milorad Dodik poslednjim istupima o Ustavnom sudu. Rat u BiH nije završen, on je prekinut. Jer da je završen, morao bi imati neki zaključak, odnosno tačno napisano šta se dogodilo kako se više nikad ne bi ponovilo – kaže on.

Međunarodni odnosi, tridesetak godina posle početka i kraja ratova na prostorima bivše Jugoslavije, prema njemu, mnogo su gori i ne idu u prilog očuvanju mira. Zabrinjava ga ćutanje onih koji su pobijedili u Drugom svjetskom ratu.

- Sve je to deo jedne te iste stvari. Ljudi obolevaju od bolesti za koje smo mislili da su pobeđena u, recimo, 19. veku. Da, bolesti jesu pobeđene, poput tuberkuloze, ali nisu izlečene. Tako vam je, rekao bih, i s političkom higijenom. Kod nas sasvim legitimno nastupaju oni koji negiraju genocid, koji su osuđeni za zločine protiv čovečnosti. Imamo, dakle, situaciju da oni koji su pobedili na Balkanu ne brane pobedu, tako da se često pitam ko je uopšte pobedio – ističe on.

Velika greška

Rešenje je, podseća, predlagao 2000. godine, kada je tražio lustraciju i zabranu rada Socijalističke partije Srbije i njihovih, kako kaže, fašističkih saveznika Srpske radikalne stranke, Stranke srpskog jedinstva i Jugoslovenske levice. Njegov predlog nije prihvaćen, ali on smatra da za lustraciju nikad nije kasno.

- Sad se pokazuje da je to bila velika greška. Revidiraju se činjenice iz ratova tokom devedesetih godina prošlog veka, ali i iz Drugog svetskog rata. Revidira se kompletna istorija i zbog toga se Srbija ne suočava sa stvarnošću – zaključuje Čanak.

Opsada Sarajeva i genocid u Srebrenici

- Uveren sam da srednjoškolci u Srbiji ne znaju ništa o najdužoj opsadi jednog grada - Sarajeva i o genocidu u Srebrenici. Posle Slobodana Miloševića nije urađena denacifikacija Srbije. Zbog toga imamo veliki uticaj, prvenstveno Rusije, na ovim prostorima, a ne zaboravimo da je Rusija bila utočište za Miru Marković (suprugu Miloševića) i generala Veljka Kadijevića. Sve je, dakle, iz iste kuhinje i neki događaji su klasična pokazna vežba – kaže Čanak.

 (SzILSV, 17.02.2020)



Iz medija | Nedelja, 18. 08. 2019. | Komentara: 0

Strah od uterivanja opozicije u jednoumlje

Od početnih polemika pre skoro deset meseci o tome ko (ne)treba da govori na protestima protiv vlasti, u opoziciji se u poslednje vreme raspravlja i o tome ko nije poželjan da prisustvuje javnim okupljanjima i šeta u protestnoj koloni, piše Politika.
Iz medija | Subota, 17. 08. 2019. | Komentara: 0

Dijalog političkih aktera važan i mora se održati u Narodnoj skupštini Republike Srbije

Dijalog koji se vodi između predstavnika vlasti i opozicije je, između ostalog, jako dobar i zbog iznalaženja rešenja za problem u vezi sa izbornim uslovima u Srbiji, rekao je na početku gostovanja u emisiji "Politbiro" portparol Lige socijaldemokrata Vojvodine Aleksandar Marton. Prema njegovim rečima, dijalog je veoma bitan, jer gde njega nema tu ima prostora za nasilje.
Iz medija | Utorak, 06. 08. 2019. | Komentara: 0

Ispraviti suštinske greške iz devedesetih godina

Od kraja sedamdesetih je postojala politika koja je vodila podvajanju i nedovoljnom integrisanju Kosova u društvene tokove na pravi način što je doprinelo, uz jezičke barijere, segregaciji odnosa prema Kosovu, izjavio je za prištinsku RTK lider Lige socijaldemokrata Vojvodine i predsednik Odbora za evropske integracije Narodne skupštine Republike Srbije Nenad Čanak.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook