Čanak: Šta god LSV da odluči, to ću sa čašću raditi

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Iz medija | Subota, 19. 11. 2022. | Komentara: 0

Čanak: Šta god LSV da odluči, to ću sa čašću raditi

NOVI SAD - Lično nikada nisam imao nikakvih političkih ambicija! Ja sam izdajnik, jer nikad nisam uskliknuo s ljubavlju: „Vučiću ped*ru“, jer je to mera opozicionarstva valjda. Kada se sve stavi na gomilu, jasno je da su moji najveći gresi, pored tog, jedna kafanska tuča, kada mi je neki primitivac seksualno uznemiravao sinovicu, i što sam vozio sanke po zasneženom Novom Sadu. Pa da je grad bio očišćen, sanke ne bi prošle, a onaj je zaslužio i više od nekoliko šamara. Glavna primedba im je što sam predugo predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine, e pa da vidim šta će sad da smisle! Ovako za Kurir političar Nenad Čanak komentariše to što se prvi put za 32 godine neće kandidovati za predsednika LSV na kongresu stranke koji se održava danas u u Novom Sadu. 

LSV

Obelodanili ste da se nakon 32 godina povlačite sa čela stranke koju ste vi i osnovali.  Zašto ste rešili da se povučete? 
- LSV su 1990. godine osnovali ljudi koji nisu imali veze s politikom, ali smo smatrali da je naša ljudska obaveza da se suprotstavimo politici Slobodana Miloševića i čitavom tom nacionalističkom narativu. Nakon 5. oktobra hteo sam da podnesem ostavku, jer sam smatrao da je moj posao završen, ali su me ubeđivali da je sada vreme za reformu države, učestvovao sam i u pisanju novog ustava. Onda je došlo do ubistva Zorana Đinđića i do povampirenja socijalista i radikala. Pa se desio upad SNS u politički život Srbije i potpuno devastiranje DS... Kada sam shvatio da je sada 32 godine, četiri meseca i pet dana kako „nije vreme“, rekao sam sebi: Bilo, ne bilo vreme, ja idem! Stranku ne napuštam, niti osnivam novu, ali decenijama trpim vređanja i pljuvanja iz Beograda, i od vlasti i od opozicije. Ne patim ja od funkcija, zašto stranka da bude talac mog „ozloglašenog“ imena? 

Izjavili ste da se povlačite i kako biste stranci omogućili da razvije sve svoje kapacitete koji su bili onemogućeni ličnom netrpeljivošću koja poslednjih decenija prema vama postoji. Na šta ste konkretno mislili? 
- Za vreme Miloševića bio sam sotona koja hoće da otcepi Vojvodinu, posle 5. oktobra, kada sam Koštunicu dr Vojislava upitao zašto se iz budžeta finansira 1.600 oficira u Republici Srpskoj, rekao mi je: „S obzirom na vašu zlonamernost i to što znate je previše“. Šešelj je napravio čitav izborni sistem tako da LSV ne uđe sam u parlament, a to je preuzeo DS. Kada je DS formirao SNS, došli smo do toga da svi mogu s njima, osim nas, jer je to izdaja. Znači, nije izdajnik onaj ko ih je napravio, već onaj ko s njihovom tvorevinom pokušava da uradi nešto na nivou lokala? Svima mogu sve da kažem u lice i da potpišem sve što kažem i jedini sam u Srbiji koji to može! 

U kom pravcu očekujete da će se LSV sada razvijati i kakvi su vaši planovi? 
- Stranka će se razvijati onako kako to novo rukovodstvo odluči, ali siguran sam da neće odustati od principa antifašizma, nadnacionalnosti, interkulturalnosti. Važno da je ideja stranke živa, da Vojvodina ne postane anonimni geografski pojam s podsmehom nazvan „severna srpska pokrajina“. Nit je to, nit je južna mađarska pokrajina, to je politička zajednica građana i naroda. Šta god LSV odluči da radim, ja ću to sa čašću raditi. Mislim da ću se više angažovati na međunarodnom planu nego sada, u sledećim nedeljama ću po pozivu posetiti Vrhovnu radu Ukrajine...

(SzILSV, 19.11.2022)



Iz medija | Ponedeljak, 17. 06. 2019. | Komentara: 0

Čanak: Crnoj Gori vratiti imovinu otetu 1918. godine

Činjenica je da je poslije 1918. godine praktično kompletna imovina Crnogorske pravoslavne crkve postala imovina SPC. Upravo iz tog razloga, ne vratiti Crnoj Gori imovinu iz 1918. godine bila bi istorijska nepravda", kaže u razgovoru za Dnevne novine Nenad Čanak, predsjednik Lige socijaldemokrata Vojvodine.
Iz medija | Nedelja, 16. 06. 2019. | Komentara: 0

Intervju Milivoj Bešlin: Istorijsku istinu ne bi trebalo da utvrđuje sud

"Svedočim pred Višim sudom u Valjevu. Tužiteljka se žalila na rešenje o rehabilitaciji. Sudija je korektan i profesionalan. Iako me satima ispituje, često i na okolnosti koje nisu relevantne ili se meni tako čini, trudi se da pokaže širinu. Advokat predlagača Kalabićeve rehabilitacije u jednom trenutku me pita mislim li zaista da su svedoci 1945. pred Državnom komisijom mogli da se sećaju šta se dogodilo dve ili tri godine ranije", počinje priču o svom svedočenju u procesu za rehabilitaciju Nikole Kalabića istoričar Milivoj Bešlin.
Iz medija | Nedelja, 02. 06. 2019. | Komentara: 0

Skuplje je snimiti Igru prestola nego izazvati rat na Balkanu

Kosovo je 1912. ušlo u sastav Srbije ratom i voljom velikih sila. Izašlo je iz Srbije 1999., takođe ratom i voljom velikih sila. Zato ne vidim neki veliki manevarski prostor. Kraj priče će biti proglašenje pobede pre nego što se pobegne, a potom i priznanje Kosova. Gde Srbija jedino neće priznati da je priznala Kosovo



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook