Kostreš: Očekujem da zakon o imovini bude u Skupštini pre letnje pauze

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Iz medija | Subota, 21. 05. 2011. | Komentara: 0

Kostreš: Očekujem da zakon o imovini bude u Skupštini pre letnje pauze

NOVI SAD - Komisija za izradu nacrta zakona o imovini i prihodima AP Vojvodine i lokalnih samouprava radi punim kapacitetom i razmatraju se svi predlozi, od onih koji dolaze od Stalne konferencije gradova i opština do političkih stranaka.

- Rad je usporen u ovom delu, jer želim da postignemo što širu političku podršku, a to ne ide lako. Upravo zbog nedostatka političke podrške, na usvajanje zakona se čeka više od dve godine - kaže u razgovoru za Pravdu Bojan Kostreš, predsednik Radne grupe za izradu nacrta ovog zakona i zamenik predsednika Lige socijaldemokrata Vojvodine.

Da li su izdvojeni posebni problemi, koji eventualno mogu da budu smetnja za usvajanje predloga vaše komisije u Skupštini Srbije?

- Svi su svesni činjenice da postoji velika neophodnost donošenja ovog zakona, ne samo zbog svropskih integracija Srbije, odnosno dobijanja statusa kandidata za ulazak u EU, već i zbog njenog razvoja. Bez vraćanja imovine Vojvodini, bez vraćanja imovine samoupravama Srbija ne može da se razvija.

Nedavno ste izjavili da vam u radu pomažu i predstavnici Saveta Evrope. U čemu se sastoji njihova pomoć?

- Predstavnici SE imaju značajnu ulogu, da nam pomognu u pisanju evropskih zakona. Njihova uloga je savetodavna. Stručnim savetima i iskustvom uz njihovu pomoć dolazimo do određenih rešenja i otklanjanja nekih nedoumica.

Predsednik Instituta evropskih regja Franc Šauzberger naveo je da se u predlogu komisije Komiteta evropskih regija vlastima Srbije preporučuje da ubrzaju proces implementacije Statuta Vojvodine. Da li ovakav predlog može da ubrza usvajanje zakona u Skupštini Srbije?

- Svaka sugestija je više nego dobrodošla, a lično poznajem Šauzbergera i znam da je to dobronamerno izrečeno. Međutim, usvajanje zakona o javnoj svojini, imovini i prihodima AP Vojvodine i lokalnih samouprava je neophodno za brži razvoj i normalno funkcionisanje Srbije, a ne za Evropsku uniju. Ali. naravno da je svaki dobronameran savet izuzetno koristan za nas.

Kako komentarišete izjavu predsednika SVM Ištvana Pastora da je skeptičan u pogledu rešenja koja se pripremaju u komisiji?

- Nije mi jasno zašto se SVM u poslednje vreme ponaša destruktivno prema Vojvodini i ne podržava gotovo ništa što je dobro za pokrajinu niti žele da se o tome dogovaraju. To jedino mogu da tumačim time da Pastor pregovara o nekim novim koalicijama i da se radi, pre svega, o dogovoru sa SNS i Tomislavom Nikolićem.

Kada bi po vašem mišljenju, zakon realno modao da se nađe u skupštinskoj proceduri?

- Očekujem da se to dogodi pre letnje pauze, odnosno do 15. jula. Mislim da je dva meseca sasvim dovoljno da se posao na usvajanju ovih zakona neophodnih za dalji razvoj Srbije privede kraju.

Vojvodina je most ka Evropi

Šta mislite o predlogu da Vlada Srbije uključi Vojvodinu u pregovore sa EU i da li očekujete da on bude problematičan za Beograd?

- Vojvodina je oduvek bila most između Srbije i Evropske unije, a podsećam da je, na primer, Vojvodina postala članica Skupštine evropskih regija pre nego što je Srbija postala član Saveta Evrope. Verujem da je i sa ovim predlogom Šauzberger bio dobronameran i da će to tako biti shvaćeno. Vojvodina ima dosta pametnih stvari da predloži i ne vidim zbog čega bi to nekome u Beogradu smetalo. Ali, videćemo kako će se stvari odvijati.

(Pravda/BILSV, 21.05.2011.)




Iz medija | Ponedeljak, 17. 06. 2019. | Komentara: 0

Čanak: Crnoj Gori vratiti imovinu otetu 1918. godine

Činjenica je da je poslije 1918. godine praktično kompletna imovina Crnogorske pravoslavne crkve postala imovina SPC. Upravo iz tog razloga, ne vratiti Crnoj Gori imovinu iz 1918. godine bila bi istorijska nepravda", kaže u razgovoru za Dnevne novine Nenad Čanak, predsjednik Lige socijaldemokrata Vojvodine.
Iz medija | Nedelja, 16. 06. 2019. | Komentara: 0

Intervju Milivoj Bešlin: Istorijsku istinu ne bi trebalo da utvrđuje sud

"Svedočim pred Višim sudom u Valjevu. Tužiteljka se žalila na rešenje o rehabilitaciji. Sudija je korektan i profesionalan. Iako me satima ispituje, često i na okolnosti koje nisu relevantne ili se meni tako čini, trudi se da pokaže širinu. Advokat predlagača Kalabićeve rehabilitacije u jednom trenutku me pita mislim li zaista da su svedoci 1945. pred Državnom komisijom mogli da se sećaju šta se dogodilo dve ili tri godine ranije", počinje priču o svom svedočenju u procesu za rehabilitaciju Nikole Kalabića istoričar Milivoj Bešlin.
Iz medija | Nedelja, 02. 06. 2019. | Komentara: 0

Skuplje je snimiti Igru prestola nego izazvati rat na Balkanu

Kosovo je 1912. ušlo u sastav Srbije ratom i voljom velikih sila. Izašlo je iz Srbije 1999., takođe ratom i voljom velikih sila. Zato ne vidim neki veliki manevarski prostor. Kraj priče će biti proglašenje pobede pre nego što se pobegne, a potom i priznanje Kosova. Gde Srbija jedino neće priznati da je priznala Kosovo



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook