Kostreš: Rusi nam nemilosrdno eksploatišu rezerve nafte i gasa

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Iz medija | Petak, 05. 05. 2017. | Komentara: 0

Kostreš: Rusi nam nemilosrdno eksploatišu rezerve nafte i gasa

Liga socjaldemokrata Vojvodine uskoro će izaći pred javnost i nadležne institucije sa zahtevom za reviziju energetskog sporazuma između Republike Srbije i Ruske Federacije po kome je, između ostalog, prodat, ili kako ligaši kažu, poklonjen NIS ruskoj kompaniji Gaspromnjeft.

LSV

- Tražimo najadekvatniji način da pokrenemo to pitanje ponovo pred  poslanicima Skupštine Srbije – rekao je za dnevni list Danas, generalni sekretar LSV Bojan Kostreš.

Kostreš kao razlog za takvu inicijativu navodi štetnost tog sporazuma koji je sklopljen u apsolutnoj suprotnosti sa javnim i interesom građana Srbije.

- Kada su poklanjali našu naftnu industriju, jer ne znam kako da drugačije okarakterišem prodaju NIS-a za samo 400 miliona evra, rekli su nam da ćemo pored ekonomske koristi koju ćemo ostvariti kroz investicije ruskog partnera, revitalizaciju Banatskog Dvora i Južni tok sprečiti i otcepljenje Kosova. Nažalost, ova su obećanja ostala u nivou naučne fantastike, a mi smo došli u situaciju da se rezerve nafte i gasa nemilosrdno eksploatišu. One su, kao i sva ostala rudna i prirodna bogatstva, vlasništvo države Srbije,odnosno pripadaju svim građanima i građankama Srbije. NIS je pre prodaje imao ekskluzivno pravo eksploatacije nafte i gasa. To pravo je prodato, uz NIS, ruskoj kompaniji na 25 godina. Problem je u tome što firme mogu da koriste ove resurse uz plaćanja naknade, takozvane rudne rente, koja se određuje kao procenat od zarade na iskorišćenim rezervama. Rudna renta u svetu se kreće od 10 do više od 30 odsto u nekim zemljama. Rudna renta u Srbiji, prema važećem Zakonu o rudarstvu, iznosi sedam posto. Međutim, za NIS važi stari zakon, po kom rudnu rentu plaćaju samo tri odsto i time naša država gubi stotine miliona evra – istakao je Kostreš.

On napominje da je procena LSV da dvesta miliona do pola milijarde evra nedostaje po ovom osnovu u budžetu Srbije svake godine, što je, kako je rekao, vrednosni ekvivalent za sredstva potrebna za otvaranje najmanje dvadeset hiljada novih radnih mesta.

- Liga insistira i na utvrđivanju činjenica kako smo došli do toga da se najavljivani posao za desetine građevinskih firmi, ekonomski bum i ulazak Srbije u u nosne poslove sa transportom prirodnog gasa, pretvori u, po našem sudu, najobičniju pljačku Srbije. Rusija je od Južnog toka odustala, a Srbija nije tražila reviziju Sporazuma – rekao je Kostreš i dodao da je sporazum ratifikovan u parlamentu, odnosno da su za njega glasale DS, DSS, SPS, SRS, SPO, među kojima je i jedan broj današnjih poslanika SNS, a jedine stranke koje nisu podržale sporazum su LSV i LDP.

Kostreš podseća da je Energetskim sporazumom uz većinski paket akcija u Naftnoj industriji Srbije ruskoj strani ustupljeno ekskluzivno pravo korišćenja svih rezervi nafte i gasa u zemlji, a prepušten je i većinski udeo u jedinom domaćem skladištu prirodnog gasa Banatskom Dvoru od kog zavisi cena i sigurnost snabdevanja ovim energentom.

(BILSV, 05.05.2017)



Iz medija | Četvrtak, 11. 07. 2019. | Komentara: 0

Čanak: Zar neko stvarno misli da je Putinu bitan Mile Dodik...

Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak u intervjuu za portal Radiosarajevo.ba, između ostalog, objašnjava zašto ovog 11. jula nije s porodicama žrtava srebreničkog genocida u Potočarima, ali govori i o aktuelnim političkim zbivanjima u BiH i regionu, Kosovu, Ivici Dačiću, NATO savezu i Miloradu Dodiku.
Iz medija | Nedelja, 23. 06. 2019. | Komentara: 0

Srbija je u metastazi centralističkog odlučivanja iz Beograda

Bez brisanja granica na Balkanu nikakvog trajnog mira ne može biti. A granice se mogu brisati samo što bržim uključivanjem svih zemalja na zapadnom Balkanu u EU. Svaki drugi koncept je štetočinski i vodi daljim podelama i trvenjima sa nesagledivim posledicama.
Ovo u intervjuu za Blic kaže lider Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak.
Iz medija | Ponedeljak, 17. 06. 2019. | Komentara: 0

Čanak: Crnoj Gori vratiti imovinu otetu 1918. godine

Činjenica je da je poslije 1918. godine praktično kompletna imovina Crnogorske pravoslavne crkve postala imovina SPC. Upravo iz tog razloga, ne vratiti Crnoj Gori imovinu iz 1918. godine bila bi istorijska nepravda", kaže u razgovoru za Dnevne novine Nenad Čanak, predsjednik Lige socijaldemokrata Vojvodine.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook