Kostreš: Svojina Vojvodine - veliki politički problem

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Iz medija | Subota, 25. 06. 2011. | Komentara: 0

Kostreš: Svojina Vojvodine - veliki politički problem

NOVI SAD - Izrada zakona o javnoj svojini privedena je kraju i taj akt bi pred poslanicima mogao da se nađe pre letnje pauze u radu Skupštine Srbije - izjavio je Bojan Kostreš predsednik radne grupe Vlade Srbije koja radi na tekstu tog zakona.

Bojan Kostreš

Kostreš je u intervjuu Tanjugu, koji prenosi RTV, rekao da je o oko 80 odsto pitanja postignuta politička saglasnost i da su članovi radne grupe pravno-tehnički usaglasili tekst, a da je ostalo da se saglase oko svojine Vojvodine, na čemu će raditi u narednih nekoliko dana.

Naći kompromis

Kostreš je ukazao da je svojina Vojvodine veliki politički problem i da postoje različita viđenja kako o autonomiji Vojvodine, tako i njenoj svojini, što je, kako je rekao, osnovni problem zbog čega taj zakon još uvek nije donet, iako je to trebalo da se dogodi pre gotovo dve godine.

- Ja sam optimista i verujem da ćemo taj zakon uspeti da završimo u roku koji nam je premijer Srbije Mirko Cvetković dao, a to je da mu najkasnije do 15. jula predamo taj zakon. Posle toga Vlada Srbije na sednici treba da ustanovi zakon kao predlog i da ga uputi parlamentu, tako da bismo, kako u ovom momentu stoje stvari, mogli do letnje pauze da završimo ovaj zakon - istakao je Kostreš, koji je potpredsednik i poslanik Lige socijaldemokrata Vojvodine.
Kostreš je objasnio da u vezi svojine Vojvodine trenutno postoje dva viđenja - prvo je da se Vojvodini vrati imovina kojom je raspolagala do 1995. godine, a drugo, koje zastupa njegova stranka, da se Vojvodini vrati sva imovina kojom je raspolagala pre 1988. godine, odnosno do dolaska na vlast Slobodana Miloševića.

- Ja se zalažem za ovu drugu ideju i u ovom momentu sam u manjini. Pokušaćemo da nađemo kompromis i rešenje koje će biti između 1995. i 1988. godine, a to konkretno znači da bi Vojvodina trebalo da raspolaže onom imovinom koju je izgradila u proteklom periodu, a koja je Ustavom i zakonom definisana kao njena nadležnost - rekao je Kostreš, i dodao da će Vlada Srbije i Vlada Vojvodine novim zakonskim rešenjem dobiti mogućnost da se dogovore oko svojine.

To kompromisno rešenje, veruje Kostreš, biće prihvaćeno sa obe strane, iako ono neće "napraviti situaciju" kojom će biti zadovoljni svi. Zakon će, prema rečima Kostreša, biti "manjkav" zbog toga što je Ustav Srbije "loš".

- Biće urađeno ono što je najracionalnije. Mi smo zaista sve ono što je moglo da se prenese na lokalne samouprave i pokrajinu preneli. To što sam ja kao autonomaš nezadovoljan time, to je posledica toga što je Ustav loš, tako da će se ta nepravda ispraviti onog momenta kada Ustav bude evropski - rekao je Kostreš.

- Činjenica da pokušavamo da definišemo svojinu pokrajina i lokalnih samouprava u skladu sa Ustavom definisanim nadležnostima će nam omogućiti da jednog dana, ako se promeni Ustav, da se nadležnosti, odnosno svojina, povećaju shodno tome - naveo je Kostreš, i dodao da će zakon sigurno ići na usaglašavanje i kod Venecijanske komisije i kod Evropske komisije.

Oko lokalnih samouprava nema dileme

Za razliku od svojine Vojvodine, oko svojine lokalnih samouprava nema dilema, tako da će njima biti vraćena apsolutno sva imovina, koja im je oduzeta zakonom iz 1995. godine.
Kako je objasnio Kostreš, lokalnim samoupravama će biti vraćena sva svojina, među kojima su i ulice, trgovi i sva ostala dobra, a izuzetak su samo ona dobra koja su od državnog i pokrajinskog interesa.

- Nesporno je da će svojina lokalnih samouprava u potpunosti biti vraćena lokalnim samoupravama, odnosno sve ono čime su one raspolagale do 1995. godine, osim u onim situacijama kada je državni interes iznad interesa lokalnih samouprava, što je u zaista zanemarljivom broju slučajeva - zaključio je Kostreš.
Usvajanje zakona o javnoj svojini jedan je od uslova da Srbija dobije status kandidata za članstvo u EU, o čemu će Evropska komisija mišljenje dati sredinom oktobra.

(BILSV, 25.06.2011.)




Iz medija | Ponedeljak, 01. 06. 2020. | Komentara: 0

Srbija već dugo lažima truje odnose sa Crnom Gorom

Ja sam predsjednik Odbora za evropske integracije Narodne skupštine Republike Srbije i mi sa velikim interesovanjem, pa čak bih rekao i malo zavisti, gledamo na uspjehe Crne Gore u približavanju evropskim standardima – pitajući se zašto mi ne možemo da idemo tom brzinom. To je razmišljanje onih koji su iskreni zagovornici evropske ideje. Oni koji su zagovornici ideje da je Crna Gora samo još jedna "odmetnuta srpska zemlja" njima je naravno evropski put Crne Gore potpuno neprihvatljiv - kaže Nenad Čanak
Iz medija | Ponedeljak, 25. 05. 2020. | Komentara: 0

Možemo da napravimo normalnu državu

Poštovanje i dosledna primena evropskih vrednosti, nedvosmislena opredeljenost i rad na članstvu Srbije u Evropskoj uniji, a ne samo deklarativno, kako to radi sadašnja vlast, jednakost pred zakonom svih i njegova primena u svakoj situaciji, jedinstvene su ideje koje su sve nas okupile u Ujedinjenu demokratsku Srbiju, kaže u intervjuu za Politiku Bojan Kostreš.
Iz medija | Utorak, 07. 04. 2020. | Komentara: 0

Obećanje o 100 evra pomoći je klasična populistička mera

Smatram da je hapšenje novinara nedopustivo i izrazito štetno. Pravo građana na istinito, celovito i pravovremeno informisanje od presudne je važnosti, naročito u vanrednom stanju. Istovremeno mislim da i novinari, u vanrednom stanju naročito, imaju odgovornost da svojim delovanjem ne utiču na stvaranje psihoze i dezinformisanosti javnosti, ocenjuje za Danas Bojan Kostreš



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook