Menjaju zakon da bi jedna kompanija imala monopol?

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Iz medija | Ponedeljak, 25. 05. 2015. | Komentara: 0

Menjaju zakon da bi jedna kompanija imala monopol?

NOVI SAD – Komentarišući pripreme Nacrta izmene i dopune Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, koji predviđa da maksimalna površina za istraživanje nafte i gasa bude 5.000 kvadratnih kilometara, predsednik Saveta za energetiku i mineralne sirovine LSV Aca Udicki kaže da je svuda u svetu ta površina maksimalno hiljadu kvadratnih kilometara.

LSV

- Zašto pet puta više nego u drugim zemljama? To znači da jedna kompanija kontroliše ceo taj prostor. U Ministarstvu tvrde da zakon menjaju po hitnom postupku radi usklađivanja sa zakonodavstvom u EU. Ta priča ne stoji jer je u Rumuniji površina za istraživanje nafte i gasa maksimalno 1.000 kvadratnih kilometara - kaže za Kurir Udicki.

On objašnjava da zakon ne predviđa ni ograničenje istraživanja po dubini, što je slučaj u zemljama koje imaju nalazišta nafte i gasa, poput Rusije, Azerbejdžana i Katara. 

- U svetu se površina za istraživanje deli po površini i po dubini, kako bi više različitih kompanija moglo da dobije pravo da istražuju. Može da se desi da neka kompanija nema tehnologiju, a da drži monopol i ne dozvoljava da uđe neko koje ima i radi istraživanja na većoj dubini. Ako u Srbiji ima 86.000 kilometra kvadratnih, trebalo bi ih podeliti na 86 istražnih površina i podeliti ih i po dubini. Ovako se monopol daje firmi koja ima šest istražnih prostora, umesto državi - objašnjava Udicki. 

(BILSV, 25.05.2015)



Iz medija | Nedelja, 23. 06. 2019. | Komentara: 0

Srbija je u metastazi centralističkog odlučivanja iz Beograda

Bez brisanja granica na Balkanu nikakvog trajnog mira ne može biti. A granice se mogu brisati samo što bržim uključivanjem svih zemalja na zapadnom Balkanu u EU. Svaki drugi koncept je štetočinski i vodi daljim podelama i trvenjima sa nesagledivim posledicama.
Ovo u intervjuu za Blic kaže lider Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak.
Iz medija | Ponedeljak, 17. 06. 2019. | Komentara: 0

Čanak: Crnoj Gori vratiti imovinu otetu 1918. godine

Činjenica je da je poslije 1918. godine praktično kompletna imovina Crnogorske pravoslavne crkve postala imovina SPC. Upravo iz tog razloga, ne vratiti Crnoj Gori imovinu iz 1918. godine bila bi istorijska nepravda", kaže u razgovoru za Dnevne novine Nenad Čanak, predsjednik Lige socijaldemokrata Vojvodine.
Iz medija | Nedelja, 16. 06. 2019. | Komentara: 0

Intervju Milivoj Bešlin: Istorijsku istinu ne bi trebalo da utvrđuje sud

"Svedočim pred Višim sudom u Valjevu. Tužiteljka se žalila na rešenje o rehabilitaciji. Sudija je korektan i profesionalan. Iako me satima ispituje, često i na okolnosti koje nisu relevantne ili se meni tako čini, trudi se da pokaže širinu. Advokat predlagača Kalabićeve rehabilitacije u jednom trenutku me pita mislim li zaista da su svedoci 1945. pred Državnom komisijom mogli da se sećaju šta se dogodilo dve ili tri godine ranije", počinje priču o svom svedočenju u procesu za rehabilitaciju Nikole Kalabića istoričar Milivoj Bešlin.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook