Posle šest godina dokazano da Ustav nije dobar za Vojvodinu

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Iz medija | Petak, 05. 10. 2012. | Komentara: 0

Posle šest godina dokazano da Ustav nije dobar za Vojvodinu

NOVI SAD – Za pretpostaviti je da Statut AP Vojvodine neće proći proveru u Ustavnom sudu Srbije, jer se on nastavlja na zakon koji je osporen.

Branislav Bogaroški

Ovaj problem je samo jedan pojavni oblik jednog drugog problema koji je mnogo veći, a to je problem lošeg Ustava Srbije – rekao je sinoć predsednik poslaničke grupe „Liga socijaldemokrata Vojvodine – Nenad Čanak“ u Skupštini AP Vojvodine Branislav Bogaroški u emisiji „Sučeljavanje“ na Radio televiziji Vojvodine.
- Kad imate u Ustavu situaciju da imate samo jednu izvornu nadležnost, a to je da je Pokrajina mogla da reguliše rad svojih organa, dok su joj sve ostale nadležnosti poverene, faktički imate situaciju da svakim zakonom koji se usvoji u republičkoj Skupštini možete menjati pravni okvir na kojem počiva autonomija Vojvodine, odnosno može se menjati nadležnost. Na taj način dovodite u situaciju Autonomnu Pokrajinu da ne postoji pravna sigurnost što je zapreka za neki normalan život, za razvoj i za neka ozbiljnija ulaganja, jer praktično svako zasedanje Skupštine može značiti neku radikalnu promenu – kazao je Bogaroški. On je istakao da ne želi da spočitava novoj skupštinskoj većini da takva namera postoji, a da će pravu nameru vreme pokazati.

Statut APV je pitanje Vojvođana

Predsednik ligaša u pokrajinskoj Skupštini rekao je da bi, ukoliko bi bila organizovana rasprava o Statutu Vojvodine, u kojoj bi učestvovali predstavnici vlasti, opozicije i stručne javnosti, LSV u tome sigurno učestvovala jer bi to bilo odgovorno ponašanje.
- Statut Vojvodine nije pitanje vladajuće većine. Statut Vojvodine je pitanje pokrajinske Skupštine, odnosno svih građana AP Vojvodine. A opet ću vas podsetiti da smo mi imali relativno ozbiljnu raspravu i relativno dug vremenski period kada je Statut bio izložen na uvid, za razliku od republičkog Ustava koji je poslanike sačekao na klupama. Niko se sa njim upoznao nije. Mi smo pokušali kroz tu raspravu da dođemo do najboljeg mogućeg rešenja. Naravno da uvek rešenje može biti bolje – istakao je Bogaroški.
On je naglasio da postojeći Ustav ne obezbeđuje dobar pravni okvir za autonomiju Vojvodine, što je šest godina njegove probe pokazalo. Kako je dodao, Statut će se usaglasiti sa odlukom USS, kakva god ona da bude, jer je to obaveza Skupštine Vojvodine, ali da niko ne može zabraniti mišljenje da Ustav nije dobar.

Ne smemo propustiti ponudu na tacni

Kada je u pitanju rad i opravdanost predstavništva Vojvodine u Briselu, Branislav Bogaroški je naveo da je predstavništvo koštalo oko 52 miliona dinara, a da je obezbedilo investicije za oko 50 miliona evra. Međutim, kako je rekao, evropski projekti su takvi da lokalna samouprava ili Pokrajina mora da obezbedi neko učešće da bi sredstva bila odobrena, a to se može ogledati kroz rad, ljudske resurse i slično. On je istakao da se ne sme propustiti razvojna šansa koja se daje na tacni da se sarađuje sa predstavništvima drugih evropskih regiona i drugih gradova iz Srbije, pogotovo ako se zna da Subotica i Novi Sad žele da otvore svoja predstavništva u Briselu.
- Pitanje je koliko novca je Vojvodina uložila u tu priču, a koliko novca će po osnovu tog ulaganja doći u Vojvodinu. Ja mislim da je to ono što je suštinsko pitanje za građane u ovom momentu kada živimo u krizi u kojoj živimo – naglasio je Bogaroški.

Nema opravdanja za budžetsko pitanje

Komentarišući susret Bojana Pajtića i Mlađana Dinkića, predsednik poslaničke grupe „Lige socijaldemokrata Vojvodine – Nenad Čanak“ u vojvođanskoj Skupštini rekao je da je u protekle četiri godine bilo problema oko utvrđivanja budžeta Pokrajine, ali da to ne može biti opravdanje da nova vlada nastavi istom praksom. Kako je rekao, rešavanje problema nije trebalo da počne nakon što je vojvođanska administracija podnela žalbu USS, već pre rebalansa republičkog budžeta.
- Ne možete pozdravljati odluku USS kada su u pitanju nadležnosti AP Vojvodine, a postavljati pitanje zašto je neko podneo žalbu USS za nešto što je evidentno neustavno. Videćemo šta će Ustavni sud rešiti, ali ovde su u pitanju brojke. Pravo ume da se zamagli, a brojke ne. Sedam posto je sedam posto – naglasio je Bogaroški.
Dodao je da bi pokrajinska administracija, odnosno Izvršno veće Vojvodine trebalo da dâ pokrajinskoj Skupštini predlog zakona o finansiranju, a ona da, kao ovlašćeni predlagač to uputi republičkom parlamentu da o tome raspravlja.

(BILSV, 05.10.2012)



Iz medija | Petak, 01. 11. 2019. | Komentara: 0

Čanak: Dejtonska podela BiH nanela je štetu stabilnosti regiona

Predsjednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak jedan je od najvećih kritičara društveno-političkih prilika na prostoru bivše Jugoslavije, a u razgovoru za bosanski portal Klix.ba iznio je svoj stav u smislu da je dejtonska podjela BiH nanijela više štete nego koristi, kako stabilnosti naše zemlje, ali i cijelog regiona.
Iz medija | Utorak, 29. 10. 2019. | Komentara: 0

Bojkot je znatno opasnija verzija belih listića

Nenad Čanak, lider Lige socijaldemokrata Vojvodine, izjavio je nedavno da se niko od aktuelnih političara ne bavi ljudima koji žive na Kosovu ili očuvanjem kulturnog nasleđa, već da „svi pričaju o parama i svađaju se oko plena“. Stoga je Danas, pisanim putem, upitao predsednika LSV, kako u tom smislu, borbe za plenom, određuje vrlo konkretna imena koja su na čelu srpske zajednice na Kosovu, a koje direktno kontroliše SNS, odnosno Aleksandar Vučić.
Iz medija | Ponedeljak, 28. 10. 2019. | Komentara: 0

Čanak: Velika nepravda Brisela prema Crnoj Gori

Nepravda koja se čini Crnoj Gori je velika jer je ona otvorila sva poglavlja u pristupnim pregovorima, a stalno se ucenjuje nekim novim okolnostima koje od nje ne zavise. Takav, u osnovi voluntaristički pristup briselske birokratije, koja nikako da pruži jasne i nepromenljive uslove za prijem u Evropsku uniju, samo doprinosi jačanju antievropskih snaga i u Crnoj Gori i u čitavom regionu, ocenjuje u razgovoru za Dnevne novine lider Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak. 



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook