Rekonstrukcija vlade, pa razgovor o Vojvodini

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Iz medija | Petak, 04. 03. 2011. | Komentara: 0

Rekonstrukcija vlade, pa razgovor o Vojvodini

NOVI SAD /BEOGRAD - Ne odustajemo od obeštećenja Vojvodini zbog prodaje NIS (Naftagasa) po nerealno niskoj ceni. Takođe, insistiramo da se Pokrajini vrati sva imovina koja joj je oduzeta posle Miloševićevog puča 1988. godine.

Želimo da odmah posle rekonstrukcije Vlade Srbije razgovaramo s premijerom i našim koalicionim partnerima i iznesemo im naše predloge kako bi zakoni o imovini i finansiranju Pokrajine trebalo da izgledaju " ističe u razgovoru za Danas Bojan Kostreš, zamenik predsednika Lige socijaldemokrata Vojvodine.
 
Da li će zbog problema u vladajućoj koaliciji biti otežano donošenje ključnih političkih odluka neophodnih za sticanje statusa kandidata za članstvo u EU?
- Vreme će pokazati da li će novonastala kriza biti prevaziđena. Lično mislim i nadam se da ima dovoljno odgovornosti u svim političkim partijama vladajuće koalicije da se interesi građana i države, kao i obaveze koje su preuzete, stave u prvi plan. Ako se ovaj princip definiše kao dominantan oblik funkcionisanja, siguran sam da će koalicija biti efikasna i da će sve političke odluke biti donete na vreme i s konsenzusom. Nadam se da neće biti opstrukcije rada vlade, jer to direktno usporava evropske integracije Srbije.
 
Zašto je neophodno da LSV pokreće pitanje donošenja zakona o imovini i finansiranju Vojvodine, kada je Vlada Srbije u Akcionom planu za status kandidata utvrdila te zakone kao prioritetne?
- Donošenje ovih zakona je od velikog interesa za Vojvodinu i nije svejedno da li će oni biti usvojeni početkom ili krajem ove godine. Naročito što se s njihovim donošenjem kasni već više od godinu dana. LSV je spremna da se direktno uključi u izradu ovih zakona i tako pomogne ukupnim naporima da se Akcioni plan ispuni, s jedne strane, a s druge strane da omogućimo da Vojvodina konačno počne da konzumira autonomiju koja je definisana Ustavom Srbije, zakonima i Statutom AP Vojvodine. Zbog toga i mislimo da je veoma važno da odmah posle rekonstrukcije Vlade Srbije razgovaramo s premijerom i našim koalicionim partnerima i iznesemo im naše stavove i predloge kako bi ovi zakoni trebalo da izgledaju.
 
Koliko se vaša zamisao o tim zakonima razlikuje od drugih predloga?
- LSV smatra da se Vojvodini mora vratiti sva ona imovina koja joj je oduzeta posle Miloševićevog puča 1988. godine. To podrazumeva sve ono čime današnja vojvođanska administracija upravlja, ali i vlasništvo nad onim velikim sistemima na koje Vlada Vojvodine danas nema uticaja, a koji su bili deo vojvođanske imovine, kao što su putevi, železnice, PTT, telekom, elektroprivreda, lutrija.
 
Nedavno ste upozorili da se "crtanjem raznih mapa u nacionalističkim predlozima regionalizacije Srbije, brutalno prekraja teritorija AP Vojvodine". Ko to radi i s kojim ciljem?
- Ideološka matrica koju slede ekstremno desničarske grupe i pojedinci, i koja je bila podloga ratnohuškačke i ekspanzionističke politike krajem 20. veka, posle svih poraza i zala koje je nanela sopstvenom narodu sada pokušava da se iznova igra crtanja granica i time naruši Ustavom definisane odnose u Republici Srbiji. Osnovna ideja je da se Vojvodina uništi i obesmisli kao politička, ekonomska i istorijska celina. Očigledno je da ovoj školi mišljenja smeta Vojvodina kao multietnička, multikonfesionalna i višejezička regija, a iza ovih pokušaja da se naruši teritorija Vojvodine je u stvari namera da se uništi ili minimizira mogućnost postojanja prava na različitost u Srbiji. Kao što tako nešto nismo dozvolili devedesetih, nećemo dozvoliti ni sada.

(Danas, 04. 03. 2011.)



Iz medija | Ponedeljak, 17. 06. 2019. | Komentara: 0

Čanak: Crnoj Gori vratiti imovinu otetu 1918. godine

Činjenica je da je poslije 1918. godine praktično kompletna imovina Crnogorske pravoslavne crkve postala imovina SPC. Upravo iz tog razloga, ne vratiti Crnoj Gori imovinu iz 1918. godine bila bi istorijska nepravda", kaže u razgovoru za Dnevne novine Nenad Čanak, predsjednik Lige socijaldemokrata Vojvodine.
Iz medija | Nedelja, 16. 06. 2019. | Komentara: 0

Intervju Milivoj Bešlin: Istorijsku istinu ne bi trebalo da utvrđuje sud

"Svedočim pred Višim sudom u Valjevu. Tužiteljka se žalila na rešenje o rehabilitaciji. Sudija je korektan i profesionalan. Iako me satima ispituje, često i na okolnosti koje nisu relevantne ili se meni tako čini, trudi se da pokaže širinu. Advokat predlagača Kalabićeve rehabilitacije u jednom trenutku me pita mislim li zaista da su svedoci 1945. pred Državnom komisijom mogli da se sećaju šta se dogodilo dve ili tri godine ranije", počinje priču o svom svedočenju u procesu za rehabilitaciju Nikole Kalabića istoričar Milivoj Bešlin.
Iz medija | Nedelja, 02. 06. 2019. | Komentara: 0

Skuplje je snimiti Igru prestola nego izazvati rat na Balkanu

Kosovo je 1912. ušlo u sastav Srbije ratom i voljom velikih sila. Izašlo je iz Srbije 1999., takođe ratom i voljom velikih sila. Zato ne vidim neki veliki manevarski prostor. Kraj priče će biti proglašenje pobede pre nego što se pobegne, a potom i priznanje Kosova. Gde Srbija jedino neće priznati da je priznala Kosovo



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook