Vojvodini vratiti svu otetu imovinu

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Iz medija | Ponedeljak, 04. 04. 2011. | Komentara: 0

Vojvodini vratiti svu otetu imovinu

NOVI SAD - Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak dogovorio je sa premijerom Mirkom Cvetkovićem da se formira stručni tim, čiji će zadatak biti da izradi set zakona koji se odnosi na imovinu Vojvodine i lokalnih samouprava.

Premijer ima još oko dve nedelje da formira taj tim, a mi ćemo tražiti da se Vojvodini vrati sve ono što je imala pre puča Slobodana Miloševića 1988. godine, rekao je Bojan Kostreš, zamenik predsednika LSV u razgovoru za "Pravdu".

Šta tačno tražite da vam se vrati?
- To su železnice, putevi, pošta, telekom, lutrija, elektrodistribucija, kao i ostala velika javna preduzeća. Tražićemo da se Vojvodini vrati sve što joj je pripadalo pre puča. Vreme će pokazati da li ćemo o tome uspeti da se dogovorimo.

Prema vašim informacijama, šta je Beograd spreman da ispuni?
- U ovom momentu je dosta teško pretpostaviti šta će oni moći da daju. Znam šta mi iz Lige tražimo. Moguće je da nas ostali koalicioni partneri u Vojvodini neće podržati, pa da zvanično uputimo manje zahteve.

Šta je minimum zahteva ispod kojeg nećete ići?
- Minimum je ono čime danas vojvođanska administracija raspolaže, to je minimum minimuma. Očekujemo da se to pitanje reši što pre. To je važno zbog funkcionisanja vojvođanske administracije, ali i puta Srbije ka EU.

Da li je Čanak razgovarao sa Cvetkovićem i o formiranju vojvođanske policije?
- To smo najavili premijeru, a o tome ćemo razgovarati sa ministrom policije Ivicom Dačićem. Smatramo da je to u skladu sa zakonom. Ako od njega dobijemo pozitivan odgovor, vojvođanska policija mogla bi da bude formirana mesec dana od donošenja odluke.

Ko bi komandovao tom policijom, Novi Sad ili Beograd?
- Vojvodina ima sedam policijskih uprava, kojim se koordinira iz Beograda. Naša je ideja da se napravi jedna policijska uprava na teritoriji Vojvodine, koja bi koordinirala ostalih sedam, i koja bi onda koordinirala sa Ministarstvom unutrašnjih poslova, ali i sa Vladom Vojvodine. Policija bi bila pod ingerencijom Beograda, samo bi bila drugačije organizovana.

(Pravda, 04. 04. 2011.)




Iz medija | Ponedeljak, 17. 06. 2019. | Komentara: 0

Čanak: Crnoj Gori vratiti imovinu otetu 1918. godine

Činjenica je da je poslije 1918. godine praktično kompletna imovina Crnogorske pravoslavne crkve postala imovina SPC. Upravo iz tog razloga, ne vratiti Crnoj Gori imovinu iz 1918. godine bila bi istorijska nepravda", kaže u razgovoru za Dnevne novine Nenad Čanak, predsjednik Lige socijaldemokrata Vojvodine.
Iz medija | Nedelja, 16. 06. 2019. | Komentara: 0

Intervju Milivoj Bešlin: Istorijsku istinu ne bi trebalo da utvrđuje sud

"Svedočim pred Višim sudom u Valjevu. Tužiteljka se žalila na rešenje o rehabilitaciji. Sudija je korektan i profesionalan. Iako me satima ispituje, često i na okolnosti koje nisu relevantne ili se meni tako čini, trudi se da pokaže širinu. Advokat predlagača Kalabićeve rehabilitacije u jednom trenutku me pita mislim li zaista da su svedoci 1945. pred Državnom komisijom mogli da se sećaju šta se dogodilo dve ili tri godine ranije", počinje priču o svom svedočenju u procesu za rehabilitaciju Nikole Kalabića istoričar Milivoj Bešlin.
Iz medija | Nedelja, 02. 06. 2019. | Komentara: 0

Skuplje je snimiti Igru prestola nego izazvati rat na Balkanu

Kosovo je 1912. ušlo u sastav Srbije ratom i voljom velikih sila. Izašlo je iz Srbije 1999., takođe ratom i voljom velikih sila. Zato ne vidim neki veliki manevarski prostor. Kraj priče će biti proglašenje pobede pre nego što se pobegne, a potom i priznanje Kosova. Gde Srbija jedino neće priznati da je priznala Kosovo



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook