NOVI SAD - Najveći problemi koji pogađaju medije jesu autocenzura, nedostatak istraživačkog novinarstva, nepostojanje transparentnosti vlasništva, kao i tabloidizacija, smatra pokrajinski sekretar za kulturu i javno informisanje Slaviša Grujić.
Prepreka objektivnosti
Nije novost da mediji u Srbiji jesu u krizi, ali postavlja se pitanje da li su i kada iz te krize izašli i kada je ta kriza počela.
- Činjenica je da se novinarstvo i mediji u Srbiji nisu razvijali u skladu sa nekim normalnim standardima, već su, u onom trenutku kada smo ušli u pluralizam, počeli ratovi, i došlo je do angažmana medija na neki način na koji to nije bilo prirodno – naveo je Grujić za Radio 021.
Izuzetno loše stanje u medijima u Srbiji izazvano je nedostatkom regulative i jasnih pravila na tržištu, saglasni su medijski analitičari, a Grujić izdvaja autocenzuru kao jednu od najvećih prepreka objektivnom izveštavanju.
- Imamo tu situaciju da se, u trenutku kada pokušavamo da postavimo standarde i kada se neki zakoni nalaze pred našim parlamentom i treba da dobiju podršku u Evropskoj uniji, i dalje govori o tome da je autocenzura kod nekih novinara veoma bitna, da ne postoji transparentnost u vlasništvu i sve to jesu problemi koji u ovom trenutku tište našu medijsku scenu - objašnjava on.
Dodaje da je poseban problem što su novinarske plate mizerne, čime se dovodi u pitanje sam angažman novinara. Grujić kaže da je istraživačko novinarstvo preko potrebno, ali isto tako jeste izuzetno skupo: "Ako na to dodamo da prolaze oni mediji koji su bazirani na tabloidnom izveštavanju, da stalno živimo u nekom rijaliti šou, sve to onda jeste ona sumorna slika medija u Srbiji".
Rešiti problem medija nacionalnih zajednica
Tabloidizacija je veoma opasan problem koji zahvata ne samo medije, već celo društvo, mediji su dovedeni u situaciju da unapred odustaju od neprijatnih pitanja i istraživačkih tekstova, a kako ističe Grujić, ipak postoje novinari i mediji koji tome ne podležu.
- To ne znači da mi nemamo kvalitetne medije, imamo ih, to ne znači da nemamo kvalitetne novinare, naprotiv, imamo vrlo kvalitetne, ali situacija je takva da su u većoj meri zastupljeni oni mediji koji ne gaje tu vrstu novinarske etike i standarde koji se od njih očekuju - ističe on.
Grujić navodi da će ova godina kada su u pitanju mediji biti opterećujuća, jer će se odlučivati o finansiranju javnih servisa. Takođe ističe da se pokrajinski sekretarijat za kulturu i javno informisanje trudi da pomaže medijima, ali da je važno rešiti problem medija nacionalnih zajednica, koji funkcionišu na velikom broju honorarnih dopisnika.
- Mediji u vlasništvu lokalnih samouprava moraće jednog dana da se privatizuju. Trenutno je delikatna situacija u mnogim štampanim medijima, a mi imamo nove smernice koje se bave angažmanima honorarnih saradnika - ocenjuje Slaviša Grujić.
(BILSV, 04.04.2014)