Čanak: Neću da menjam ubeđenja, radio bih u korist države

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Izjave | Utorak, 29. 05. 2018. | Komentara: 0

Čanak: Neću da menjam ubeđenja, radio bih u korist države

BEOGRAD – Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak kazao je danas da ga niko nije zvao niti razgovarao sa njim o tome da zameni Maju Gojković na mestu predsednika Narodne skupštine.
- Niti sam za to čuo, niti sam načuo. Vidite sa onima koji su tu vest pustili – kazao je on komentarišući novinske napise o tome. Upitan da li bi pristao da bude predsednik parlamenta, Čanak je rekao da ne bi pristao da promeni svoja ubeđenja, ali da bi pristao da radi u korist države, kao što je pristao da bude predsednik Odbora za evropske integracije Skupštine Srbije. 

LSV

- Mislim da sam zajedno sa svim članovima odbora doprineo da se evropski put Srbije bolje vidi međunarodno nego do sada, posebno imajući u vidu da se u Srbiji parlamentarna diplomatija slabo primenjuje, što je velika greška - rekao je Čanak.

Moramo negovati parlamentarizam

- Sam parlament je važan, mi moramo negovati parlamentarizam. Za 28 godina nikad nisam prihvatio nijednu funkciju u izvršnoj vlasti. Znači, nikada nisam bio član nijedne vlade ili čega takvoga, mada je bilo mnogo situacija u kojima mi je nuđeno sve i svašta. Ali ono što je sigurno, jedino što sam prihvatio, je da budem predsednik Skupštine Vojvodine koja je jedina javna funkcija bila. I 96 dana sam bio direktor Spensa u Novom Sadu – istakao je lider LSV.

On je kritikovao činjenicu da lider SRS Vojislav Šešelj, iako je osuđen za ratni zločin, još uvek poseduje poslanički mandat i sedi u parlamentu, o čemu, kako je kazao, podriva priču o Srbiji kao o državi prava.

Uporedio je Šešelja sa pedofilom i serijskim silovateljem koji su odslužili svoju kaznu, pa najavili da jedva čekaju da se vrate tako gde su počinili krivično delo za koje su osuđeni. Ukazao je da krivično gonjena osoba ne može dobiti ni posao portira u javnim ustanovama. Upitan koliko je to uporedivo, Čanak je rekao da upravo to pitanje govori o tome kolika je relativizacija političkog zločina pretočenog u konkretni ratni zločin zbog kojeg je Šešelj osuđen na 10 godina zatvora. 

- Pričam o konkretnim stvarima, o hiljadama i hiljadama uništenih ljudskih sudbina. Upravo zbog toga dođete u poziciju da ne možete da ubedite nikog u EU da imate ozbiljnu nameru da nešto menjate ako ne možete da svoje sopstvene zakone iskoristite, ako ne možete da se suočite sa sopstvenom prošlošću, ako niste spremni da nazovete stvari njihovim imenom. Zato, da se to ne bi dešavalo, ljudi koji su pravili takve stvari se lustriraju, što znači da im se zabrani bavljenje javnim delatništvom – dodao je. 

Beograd i Priština će morati da pronađu rešenje

Govoreći o evropskim integracijama, Čanak je rekao da je prva i osnovna prepreka za ulazak u EU to što Srbija živi u permanentnoj političkoj krizi koja se ogleda i u tome koliko je Srbija spremna da se suoči sa prošlošću. Ocenio je da priča o istopolnim brakovima, eutanaziji i sličnim stvarima koje se pojavljuju u medijima su samo detalji koji nisu toliko bitni.

- Daleko je bitnije poglavlje 35, a to je normalizacija odnosa sa Prištinom. A kad kažete normalizacija odnosa sa Prištinom, onda ovi euroskeptici to zovu priznanje Kosova. To niko ne traži. Traže pravno obavezujuću normalizaciju – kazao je Nenad Čanak. 

On je rekao da je njegovo lično mišljenje da će pod pritiskom međunarodne zajednice i Beograd i Priština morati da pronađu rešenje, jer stanje zamrznutog konflikta EU u sebi neće da trpi. 

(BILSV, 29.05.2018)



Izjave | Sreda, 19. 10. 2011. | Komentara: 0

Sedlarević: Mađarska je pogrešno protumačila Zakon o restituciji

BUDIMPEŠTA - Na jučerašnjem sastanku Odbora za evropske poslove mađarskog parlamenta i Odbora za evrointegracije i međuregionalnu saradnju Skupštine AP Vojvodine još jednom je ponovljen stav zvanične Budimpešte da će blokirati kandidaturu Srbije ukoliko se ne izmeni zakon o restituciji
Izjave | Utorak, 18. 10. 2011. | Komentara: 0

Pokrajina je prva progovorila o suočavanju sa prošlošću

NOVI SAD - Današnja Politika podseća da je Skupština AP Vojvodine usvojila 28. februara 2003. godine Rezoluciju o nepriznavanju kolektivne krivice, a koju je potpisao tadašnji predsednik skupštine Nenad Čanak. Za usvajanje rezolucije glasala je većina od 120 poslanika, koju su činile stranke tadašnjeg DOS-a.
Izjave | Ponedeljak, 17. 10. 2011. | Komentara: 0

Jerkov: Rešenje je u autentičnom tumačenju zakona

NOVI SAD - Portparolka Lige socijaldemokrata Vojvodine Aleksandra Jerkov izjavila je večeras u emisiji Jedan na jedan na Radio-televiziji Vojvodine da je autentično tumačenje Zakona o restituciji, koji je predložila LSV, rešenje za dileme koje su se pojavile u javnosti povodom ovog zakon.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook