NOVI SAD - Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak pozvao je vlasti u regionu da bez oklevanja sva umetnička dela koja su opljačkana tokom ratova devedesetih godina 20. veka vrate vlasnicima, i podsetio da je Skupština Vojvodine 2001. godine, u vreme kada je on bio njen predsednik, dala primer kako se to radi vraćanjem Bauerove zbirke u Gradski muzej Vukovara, sa oko 3.000 umetnina.
Čanak je za agenciju Beta izjavio da je „vraćanje umetničkih dela vlasnicima civilizacijska obaveza i mora biti iznad bilo kakve dnevne politike, kao dokaz iskrene namere da sva zla kroz koja je prošao region zaista treba da ostanu u prošlom veku“. Dodao je da su vraćanje Bauerove zbirke „bez pompe i ceremonije“ krajem 2001. godine organizovali on i tadašnji istarski župan Ivan Jakovčić.
- Zagreb i Beograd su od toga hteli da prave politički dogadjaj. To je bio mali ali i veoma važan pomak u pokazivanju da su se promenili odnosi između Hrvatske i Srbije, naročito na jednom tako osetljivom pitanju kao što je Vukovar - kazao je Čanak.
Prema njegovim rečima, vraćanje umetnina vlasnicima ne treba da bude neka velika državna akcija, jer „svako na lokalu zna gde se šta nalazi“.
- I prostom činjenicom da to nije kulturno ni bilo kakvo blago njegove države, on nema ni obavezu prema državi da preko nje to vraća pravom vlasniku. Umesto da se u Novom Sadu sada izlaže ukradena slika, takvu sliku jednostavno treba odneti, na primer, na portirnicu ambasade Bosne i Hercegovine u Beogradu - kazao je Čanak.
Prema njegovim rečima, na taj način bi se prekinula „spirala beščašća i sramote“.
- Sada sam još više uveren da to što se događalo jeste razlika između Srbije do 5. oktobra 2000. godine i posle 5. oktobra. To je bila civilizacijska i kulturološka a ne samo politička razlika. Nažalost, to nije dugo potrajalo - rekao je Čanak.
On je dodao da se danas govori o skandalu koji je predsedavajući Predsedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik izazvao kada je ruskom ministru spoljnih poslova Sergeju Lavrovu poklonio ikonu za koju se sumnja da je ukradena u Ukrajini.
- Mi pričamo o ikoni iz Ukrajine, a niko ne spominje belu tehniku iz Slavonije - kazao je Čanak.
(SzILSV, 21.12.2020)