Maternji jezik tek u trećoj grupi predmeta!

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Izjave | Utorak, 11. 06. 2013. | Komentara: 0

Maternji jezik tek u trećoj grupi predmeta!

NOVI SAD – Poslanica Lice socijaldemokrata Vojvodine u Narodnoj skupštini Olena Papuga zamerila je danas u parlamentu što se set obrazovnih zakona donosi po hitnom postupku i što su poslanici, škole i stručne službe imali malo vremena da ih protumače i izjasne se o novim predlozima.

LSV

Uprkos tome, poslanici LSV su podneli više od 20 amandmana na set obrazovnih zakona, u cilju da, kako je navela, oni budu poboljšani.

Drugačiji tretman u obrazovnom sistemu

Papuga je, kao pripadnica nacionalne zajednice, istakla da nastava jezika nacionalnih manjina mora da dobije drugačiji tretman u obrazovnom sistemu, u osnovnim i srednjim školama, te da nije dobro da bude uvrštena u poslednju grupu izbornih predmeta.

- Maternji jezik sada ima tretman kao treći strani jezik, ocenjuje se, a ocena ne ulazi u prosek. Ne nalazi se čak ni u grupi sa veronaukom i građanskim vaspitanjem, nego još niže – u grupi u kojoj su sekcije, hor, folklor, sport. Maternji jezik čuva multijezičnost u Srbiji i treba mu posvetiti veću pažnju. Tretman koji je do sada imao nije unapređivao učenje maternjeg jezika, već je udaljavao decu od njega – istakla je poslanica LSV i napomenula da u redovnoj nastavi u osnovnim školama nema udžbenika na jezicima nacionalnih manjina.

- Za učenike pripadnike nacionalnih manjina treba da se organizuje nastava maternjih jezika sa elementima nacionalne kulture kao obavezni izborni predmet, da se on ocenjuje i da ocena ulazi u prosek. Oko toga je bilo puno diskusija, uglavnom o tome da će pripadnici nacionalnih manjina biti opterećeni time što će dobiti dva izborna predmeta. Nacionalne manjine svakako i sad imaju dva izborna predmeta – veronauku ili građansko vaspitanje i fakultativno uče maternji jezik. Znači, oni već imaju dva izborna predmeta – ukazala je Papuga.

Zakoni i pravilnici u suprotnosti


Ona j eukazala i na suprotnost u propisima. Naime, kako je istakla, Zakon za unapređenje obrazovanja i vaspitanja kaže da manjine koje pohađaju nastavu na srpskom jeziku mogu da izaberu dva izborna predmeta, ukoliko je jedan od njih maternji jezik sa elementima nacionalne kulture. S druge strane, pravilnicima, odnosno podzakonskim aktima se to pravo ograničava i učenje jezika se stavlja u izborne predmete?!

- U zakonima koji se tiču obrazovanja više ne postoji termin maternji jeizk. Veronauka je dobro obrađena, čitav član je posvećen verskoj nastavi, čak je i obrazovana komisija za versku nastavu. Međutim, ni u zakonu o osnovnim, ni u zakonu o srednjem obrazovanju, nijedan član nije posvećen jezicima nacionalnih manjina. Oni se spominju u više članova, ali nijedan član u zakonima ne obrađuje obrazovanje na jezicima nacionalnih manjima, kao pojedinačan član – predočila je Olena Papuga.

Ona je naglasila da u svetu možemo da se pohvalimo brojnošću maternjih jezika koji se uče u Srbiji u kontinuitetu više od 260 godina i podsetila da su Ujedinjene nacije jedan dan posvetile maternjem jeziku. Napomenula je i da unapređenje jezika nacionalnih zajednica otvara vrata, jer poznavanje tuđih jezika, jezika naših komšija, vodi velikoj toleranciji.

(BILSV, 11.06.2013)



Izjave | Nedelja, 05. 09. 2021. | Komentara: 0

Društveni dijalog je početak svega

Nacionalne manjine u Srbiji suočavaju se za različitim problemima, ali zakonska regulativa garantuje manjinama kulturnu autonomiju i ostvarivanje prava iz oblasti kulture, informisanja na manjinskom jeziku, obrazovanja i službene upotrebe jezika i pisima, na osnovu tačnog broja popisanih građana države projektuje i izdvaja sredstava za finansiranje različitih obaveza, ističe Olena Papuga
Izjave | Nedelja, 05. 09. 2021. | Komentara: 0

Čanak: Bez ozbiljnog nasilja neće biti moguće ustoličenje

Lider Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak izjavio je na Cetinju „da je jasno da bez ozbiljnog nasilja' neće biti moguće organizovati ustoličenje mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija, koje je previđeno za danas u tom gradu.
Izjave | Petak, 03. 09. 2021. | Komentara: 0

Prihvatanje vojvođanskog identiteta je odraz slobode u Srbiji

Mi ne želimo da idemo u stvaranje nove nacije i nemamo ambicija da Vojvođanin bude nešto drugo osim onoga što jeste, a to je identitetsko pitanje, jedan višeslojni prikaz pripadnosti određenih ličnosti, ljudi koji žive u Vojvodini kao multietničkoj, višejezičnoj, multikonfesionalnoj zajednici i koji u sebi imaju više identiteta i od njih ne žele da odustanu, izjavio je generalni sekretar Lige socijaldemokrata Vojvodine Bojan Kostreš.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook