Nakupci straha su ono najgore na Balkanu

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Izjave | Petak, 20. 01. 2017. | Komentara: 0

Nakupci straha su ono najgore na Balkanu

SARAJEVO - Kriza na jugoistoku Balkana, ili u regionu, kako se to sad moderno kaže, a može i na prostoru bivše Jugoslavije, suštinski je politička pa tek onda ekonomska. Ovako u izjavi za sarajevsko "Oslobođenje" zapaljivu atmosferu definiše Nenad Čanak, predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine, napominjući da to nikad niko neće da prizna, pogotovo kad dođe na vlast. 

LSV

Čanka, koji je u Sarajevu boravio povodom pete godišnjice osnivanja televizije Face, ekipa "Oslobođenja" je upitala kada će na ovim prostorima biti bolje. Odgovor prenosimo u celini: 

Pakovanje i preprodavanje

- Politička kriza vuče ekonomsku, a ne ekonomska političku. Da imamo smirenu i preciznu političku situaciju, ekonomska bi se mogla, naravno ne preko noći, stabilizovati. Ovako, kada imate prostor koji je dugi niz godina usmeravan jedan na drugi u komplementarnosti privrede i obrazovanja, a naročito kulture, kako mislite da sad to sve može da funkcioniše kao delovi nekog raskomadanog organizma? Meni bivša Jugoslavija izgleda kao isečeni gušter kome se mrdaju noge, glava i rep, kaže Čanak, dodajući da se bez povezanosti nemamo čemu nadati.

Lider LSV-a ističe da kada pogledamo kome kriza odgovara, “vidimo gomile nekompetentnih ljudi uplašenih od šire konkurencije koji umeju samo da dobro unovčavaju strah”.

- Ti nakupci straha su ono što je najgore na ovim prostorima. Naročito zato što su oni odlično uvežbali da taj strah proizvode, a onda preprodaju. Pakuju i preprodaju - kaže Čanak. Ilustrovao je to novosadskom legendom, sličnom onoj o Vijećnici: ova potiče iz Dunavskog parka u kojem siledžije prodaju ciglu.

- Obično cigla košta koliko god imaš para kod sebe. Ako nećeš da kupiš, onda te tom ciglom tuku u glavu. Tako otprilike izgleda i region, ‘ajde da se eufemistički izrazim. Imate Bosnu, koja stalno zavisi od dobrog raspoloženja Srbije i Hrvatske, a Srbija i Hrvatska zavise od dobrog raspoloženja Rusije, Evropske unije i Amerike. Oni opet zavise od nekih svojih unutrašnjih dobrih raspoloženja i uzajamnih loših. Onda dođete u situaciju da se, zbog toga što su jedan dan u Engleskoj bili lenji da izađu na referendum oko Brexita misleći da je nemoguće da se to desi, zaljulja kompletna EU. Ljuljanje EU je ljuljanje principa ukidanja granica, a ukidanje principa ukidanja granica je najblaže rečeno najgora stvar koja može da se desi nama koji ovde živimo - zbog toga što je jedini put kojim se može ići zapravo ukidanje granica, ukidanje u smislu faktičke slobode, kretanja ljudi, robe, ideja, kapitala - naglašava Čanak.

Pet minuta

Ako se to ne desi, onda svi ostajemo taoci svojih nametnutih elita, dodaje.

- Te nametnute elite onda trguju tim strahom od onih preko puta ili od onih koji samo čekaju svojih pet minuta da dođu i da nam naškode. To je vrlo lako kada još krvare ožiljci rata iz 90-ih po celoj Bosni. Ponovo samo podsetiš na to i odmah profunkcioniše strah. A oni naravno podsećaju kad od toga ‘leba jedu i džipove voze - jasan je Čanak.

 (BILSV, 20.01.2017)



Izjave | Subota, 29. 01. 2022. | Komentara: 0

Na sceni je asimilacija Rusina i drugih nacionalnih zajednica u Srbiji

Državna sekretarka u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog i članica Nacionalnog saveta rusinske nacionalne zajednice Olena Papuga izjavila je da je poslednjih godina osetna asimilacija Rusina, ali i drugih nacionalnih zajednica.
Izjave | Sreda, 26. 01. 2022. | Komentara: 0

Vratimo Vojvodinu u parlament

 Član Saveta za budžet i finansije Lige socijaldemokrata Vojvodine Mlađen Malešević izjavio je da bi javni sektor bio efikasan kada bi doneti zakoni bili poštovani i primenjeni.
Izjave | Ponedeljak, 24. 01. 2022. | Komentara: 0

Srbiji potrebna promena političkog sistema

Portparol Lige socijaldemokrata Vojvodine Aleksandar Marton izjavio je da je prošlonedlejni referendum obavezujući, što znači da je Narodna skupština Republike Srbije dužna da potvrdi izglasanu promenu Ustava.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook