Ne zaboraviti poplave i izraditi kartu erozije Srbije

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Izjave | Petak, 11. 12. 2015. | Komentara: 0

Ne zaboraviti poplave i izraditi kartu erozije Srbije

BEOGRAD – Narodna poslanica LSV Nada Lazić obrazožila je danas, tokom rasprave o amandmanima na Predlog zakona o budžetu Republike Srbije za 2016. godinu predlog LSV u vezi izdvajanjem 10 miliona dinara za izradu karte erozije Republike Srbije. 

LSVKlizišta i odroni

– Imajući u vidu katastrofalne poplave tokom 2014. godine, njihove uzroke i posledice, neophodno je zanoviti kartu erozije Srbije, odnosno tačno utvrditi oblasti podložne eroziji. Pojave geoloških stihija izazvanih velikim padavinama, kakve su bile u proleće 2014. godine kod nas se obnavljaju periodično, u intervalu od oko 10 godina – navela je Lazić podsetivši i da je posebno karakteristična bila 2006. godina kada su klizišta zahvatila skoro celo brdsko-planinsko područje Srbije, nanoseći štete koje su bitno uticale na život građana i privredu. Podsetila je i na prošlogodišnji ciklon "Tamara" koji je pogodio region i izazvao obilne padavine koje su dovele do pojave velikih klizišta i odrona u Srbiji, a što je dovelo do uništenja ili oštećenja objekata i infrastrukture što se, na kraju, odrazilo i na životnu sredinu. 
– Došli su do izražaja svi nedostaci u građenju kao što je nelegalna i neadekvatna gradnja stambenih objekata na mestima koja su podložna pojavi klizišta i odrona. Materijalne štete su ogromne, a štete po životnu sredinu dugoročne, u nekim mestima nenadoknadive – rekla je Lazić istakavši da je zbog toga neophodno poštovati preporuke stručnjaka, u ovom slučaju geologa i stimulisati njihovu saradnju sa stručnjacima u oblasti prostornog planiranja, urbanizma, građevinarstva, vodoprivrede, rudarstva i drugih struka. 
– Na taj način bi spremno dočekali ovakve pojave i štete bi bile daleko manje. Smatram da je tih 10 miliona dinara, koje bi se za ove potrebe izdvojilo daleko, daleko manje, od milijarde, čak i više od milijarde evra koliko je procena da su štete od prošle godine iznosile – navela je ona. 

Više novca za zbrinjavanje otpada

Lazić je skrenula pažnju i na predlog LSV da se povećaju sredstva namenjena trajnom zbrinjavanju "istorijskog otpada", davanjem dodatnih 10 miliona dinara za pripremu stručnih osnova za izradu zakona i drugih propisa u oblasti upravljanja otpadom.
– Vidimo da u toj oblasti strahovito puno kasnimo, da je predlog zakona o izmenama i dopunama zakona o otpadu, najavljen za jeseni, a da na žalost ništa od toga – navela je poslanica LSV. Lazić je rekla da bi navedena sredstva trebalo upotrebiti i za izradu i sprovođenje strateških dokumenata za integrisano upravljanje otpadom i njihovo povezivanje sa drugim strateškim dokumentima, kao i razvoj operacionih planova za posebne tokove otpada. Potrebu za navedenim poslovima ilustrovala je problemom koji je, odlaskom „Sirmium stila“, pogodio Sremsku Mitrovicu, jer je pored ogromnih dugova za tim investitorom ostao i opasan otpad.
– Ko će sad i na koji način zbrinuti ovaj opasan otpad, a da ne govorim o naknadi štete i da su radnici ostali bez posla? Kako će se uopšte ovaj problem rešiti – zapitala je Lazićeva. 

(BILSV, 11. 12. 2015)




Izjave | Subota, 02. 07. 2011. | Komentara: 0

Kostreš: Ostalo nekoliko nerešenih pitanja o javnoj svojini

NOVI SAD - Do 15. jula premijeru Srbije Mirku Cvetkoviću treba da predamo nacrt zakona o javnoj svojini, čime bi bio ispunjen zadatak radne grupe, komisije i svih tela koja su formirana za izradu teksta i donošenje ovog zakona. Nakon toga će premijer i predsednica parlamenta Slavica Đukić-Dejanović odlučiti kada će on ići pred parlament.
Izjave | Subota, 02. 07. 2011. | Komentara: 0

Ukidanje upravnih odbora zavisi od vlade

BEOGRAD - Komentarišući mogućnost ukidanja upravnih odbora javnih preduzeća, predsednik Upravnog odbora JAT Dušan Bajić, rekao je za Blic da UO upravlja poslovanjem preduzeća, a ne kontroliše ga.
Izjave | Petak, 01. 07. 2011. | Komentara: 0

Kostreš: Zakoni o javnoj svojini i restituciji će biti usklađeni

NOVI SAD - Reagujući na pojedine ocene da bi zakon o restituciji trebalo doneti pre ili barem istovremeno sa zakonom o javnoj svojini, kako bi se sprečilo da opštine postanu obveznici institucija i da vraćaju imovinu koju je država oduzela vlasnicima, predsednik radne grupe Vlade Srbije za izradu nacrta zakona o javnoj svojini Bojan Kostreš, kaže za RTS da predstavnici mreže za restituciju ne treba da budu zabrinuti.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook