Potrebno posebno Ministarstvo za ekologiju

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Izjave | Sreda, 24. 02. 2016. | Komentara: 0

Potrebno posebno Ministarstvo za ekologiju

BEOGRAD – Zaštita životne sredine od 2000. je "podstanar" u javnim politikama i apsolutno je neophodno razdvojiti Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, pre svega, jer je poljoprivreda jedna od oblasti koja najviše zagađuje životnu sredinu i potpuno je nelogično da budu zajedno, ocenila je za Tanjug koordinatorka Zelene poslaničke grupe Nada Lazić.

– Trenutno su u jednom ministarstvu dve oblasti, koje su po prirodi suprotstavljene, jer je poljoprivreda jedna od oblasti koja najviše zagađuje životnu sredinu i potpuno je nelogično da budu zajedno. Teško je bilo za prihvatiti i kada je ekologija bila sa graditeljstvom, sa energetikom, ili sa naukom – rekla je Lazić, koja je i narodna poslanica Lige socijaldemokrata Vojvodine . Dodaje da je jedino u vreme Zorana Ðinđića to bilo posebno ministarstvo i naglašava da je u suštini neophodno da ta izuzetno velika, zahtevna, skupa oblast, bude samostalna.
Lazić smatra i da eventualnom podelom sadašnjeg na dva ministarstva ne bi bilo novih i većih troškova, jer bi se postojeći aparat "prepakovao", a ističe da bi sama životna sredina dobijanjem zasebnog ministarstva - dobila mnogo.


– Svi bi bili fokusirani na te probleme. Treba videti u ovom momentu koliko iznosi budžet Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, pa biste videli da otprilike četvrtina, ili čak samo petina ukupne sume odlazi na zaštitu životne sredine – naglasila je Lazić. Navela je da Srbija izdvaja 0,4 odsto BDP-a za tu oblast i ocenila da je to ubedljivo najmanje u Evropi.

– Ako se stalno poredimo sa zapadnim zemljama, recimo Danska izdvaja četiri odsto BDP-a u te svrhe. Prosto, mi sa svoje strane treba da uložimo i sredstva. Ne možemo samo da se oslanjamo na evropske fondove – rekla je poslanica LSV. Ne slaže se sa tezom da će odvajanje ministarstva koštati, i naglašava da niko ne pravi poređenje koliko nas koštaju štete koje se čine delovanjem, ili nestručnim delovanjem.

– Ako na takav način budemo štedeli u ovoj oblasti, možemo samo da napravimo štetu. Na kraju se sve odražava na zdravlje ljudi, proizvodnju hrane, razvoj turizma, sve to ima efekte i ne može se posmatrati odvojeno – istakla je Lazić. Navodi da ogromnu ulogu imaju ministar finansija i premijer kao glavna ličnost, kao i da se za tu oblast moraju odvojiti određena sredstva, jer, kaže, tek kad mi budemo odvojili sredstva, onda ćemo moći i da ih dobijemo od drugih fondova, po modelu kako su to radile sve druge zemlje.

(BILSV, 24. 02. 2016)



Izjave | Četvrtak, 18. 08. 2011. | Komentara: 0

Kostreš: Bilo je potrebno političko usaglašavanje

NOVI SAD - Predsednik radne grupe za izradu zakona o javnoj svojini Bojan Kostreš izjavio je za list Danas da ne želi da svu krivicu za predaju nedovršenog nacrta zakona o javnoj svojini preuzme na sebe, i da odbija da se o njemu govori kao o samovoljnom, isključivom i nekompetentnom čoveku.
Izjave | Četvrtak, 18. 08. 2011. | Komentara: 0

Vladin odbor sutra o nacrtu zakona o javnoj svojini

BEOGRAD - Odbor Vlade Srbije za privredu i finansije sutra će razmatrati radnu verziju Nacrta zakona o javnoj svojini i utvrditi program javne rasprave o tom dokumentu. Prema planu vlade, javna rasprava o Nacrtu zakona o javnoj svojini trajaće nekoliko nedelja, kako bi predlog tog zakona, zajedno sa predlogom zakona o vraćanju imovine i obeštećenju
Izjave | Utorak, 16. 08. 2011. | Komentara: 0

Kostreš: Vlada u četvrtak raspravlja o javnoj svojini

NOVI SAD - Predsednik Radne grupe za izradu zakona o javnoj svojini Bojan Kostreš izjavio je danas za Radio-televiziju Vojvodine da je radna verzija zakona završena, da je predata je premijeru Cvetkoviću i da bi o tom dokumentu Vlada Srbije trebalo da raspravlja u četvrtak.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook