Seksualno i polno uznemiravanje nije isto

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Izjave | Petak, 18. 11. 2016. | Komentara: 0

Seksualno i polno uznemiravanje nije isto

BEOGRAD – Poslanica Lige socijaldemokrata Vojvodine u Skupštini Srbije Marinika Tepić zatražila je danas od ministarke pravde da još jednom razmotri opciju oko preimenovanja termina „seksualno uznemiravanje“ u termin „polno uznemiravanje“. Ona je tokom rasprave o amandmanima na set pravosudnih zakona, među kojima je i Predlog zakona o sprečavanju nasilja u porodici, istakla da polno uznemiravanje podrazumeva uznemiravanje između lica različitog pola, a seksualno može biti između lica istog pola. 

lsv

Ukazala je i na niz zakona, strategija i akata Republike Srbije koji se bave direktno ili indirektno ovom problematikom i koriste upravo reč seksualno uznemiravanje a to su: Zakon o radu, Zakon o zabrani diskriminacije, Zakon o ravnopravnosti polova, Zakon o oglašavanju, Zakon o potvrđivanju revidirane Evropske socijalne povelje, Nacionalnoj strategiji za prevenciju i zaštitu dece od nasilja (2008-2013), Nacionalna strategija za sprečavanje i suzbijanje nasilja nad ženama u porodici i u partnerskim odnosima (2011-2015), Strategija prevencije i zaštite od diskriminacije (2013-2018), Nacionalna strategija za rodnu ravnopravnost (2016-2020), Opšti i posebni protokoli za zaštitu žena i dece žrtava nasilja, kao i u prevodi presude Evropskog suda za ljudska prava.

Komentarišući Predlog izmena Krivičnog zakonika koji će uvrstiti i krivično delo negiranja genocida, Tepić je u izjavi novinarima rekla i da LSV traži promenu zakona kako se ne bi sankcionisalo samo negiranje genocida koje su utvrdili srpski sudovi ili međunarodni krivični sud.

- Po kom osnovu je ministarstvo vršilo selekciju koji će međunarodni sud, odnosno njegove pravosnažne presude primenjivati ili ne - to je apsolutno po nama nedopustivo. Pa nije, valjda, da ćemo mi pre prepoznavati genocid u Kongu nego na teritoriji bivše Jugoslavije i genocida i ratnih zločina koji su počinjeni u ime naše republike u kojoj i danas živimo? – upitala je Marinika Tepić.

Ona je istakla i da je od danas na svom radnom materijalu i laptopu počela da ističe da je u Srebrenici bilo genocida, dodajući da nije rešenje da se taj problem iznosi na taj način, nego da se poštuju pravosnažne međunarodne presude, naročito kada je reč o delima koji se tiču naše države.

(BILSV, 18.11.2016)



Izjave | Ponedeljak, 25. 07. 2022. | Komentara: 0

Malešević: Srbija treba da preuzme upravljanje Naftnom industrijom Srbije

Član Saveta za budžet i finansije Lige socijaldemokrata Vojvodine Mlađen Malešević izjavio je da Srbija treba Rusiji da uvede sankcije i ukine energetski sporazum, te da preuzme upravljanje Naftnom industrijom Srbije. 
Izjave | Subota, 23. 07. 2022. | Komentara: 0

Čanak: Izmena izbornog zakona u Bosni i Hercegovini pokušaj legitimizacije etničkih čišćenja

Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak kritikovao je najavljeni predlog izmena izbornog zakona u Bosni i Hercegovini i ocenio da je to pokušaj legitimizacije i legalizacije posledica etničkih čišćenja i ratnih zločina koji su počinjeni u toj državi tokom ratova iz devedesetih godina 20. veka.
Izjave | Nedelja, 17. 07. 2022. | Komentara: 0

Čanak: Ko god negira genocid, radi pripremu na tome da se on ponovi

Lider Lige socijalista Vojvodine (LSV) Nenad Čanak izjavio je za televiziju Hayat da bi Srbi premijera Crne Gore Dritana Abazovića, premeštali u pet različitih masovnih grobnica da se on zatekao u Srebrenici u julu 1995. godine. Čanak za Srebrenicu kaže kako je to opekotina i rana, koja ne može da zaraste, nego da čovjek sa njom mora da živi.




ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook