Seksualno i polno uznemiravanje nije isto

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Izjave | Petak, 18. 11. 2016. | Komentara: 0

Seksualno i polno uznemiravanje nije isto

BEOGRAD – Poslanica Lige socijaldemokrata Vojvodine u Skupštini Srbije Marinika Tepić zatražila je danas od ministarke pravde da još jednom razmotri opciju oko preimenovanja termina „seksualno uznemiravanje“ u termin „polno uznemiravanje“. Ona je tokom rasprave o amandmanima na set pravosudnih zakona, među kojima je i Predlog zakona o sprečavanju nasilja u porodici, istakla da polno uznemiravanje podrazumeva uznemiravanje između lica različitog pola, a seksualno može biti između lica istog pola. 

lsv

Ukazala je i na niz zakona, strategija i akata Republike Srbije koji se bave direktno ili indirektno ovom problematikom i koriste upravo reč seksualno uznemiravanje a to su: Zakon o radu, Zakon o zabrani diskriminacije, Zakon o ravnopravnosti polova, Zakon o oglašavanju, Zakon o potvrđivanju revidirane Evropske socijalne povelje, Nacionalnoj strategiji za prevenciju i zaštitu dece od nasilja (2008-2013), Nacionalna strategija za sprečavanje i suzbijanje nasilja nad ženama u porodici i u partnerskim odnosima (2011-2015), Strategija prevencije i zaštite od diskriminacije (2013-2018), Nacionalna strategija za rodnu ravnopravnost (2016-2020), Opšti i posebni protokoli za zaštitu žena i dece žrtava nasilja, kao i u prevodi presude Evropskog suda za ljudska prava.

Komentarišući Predlog izmena Krivičnog zakonika koji će uvrstiti i krivično delo negiranja genocida, Tepić je u izjavi novinarima rekla i da LSV traži promenu zakona kako se ne bi sankcionisalo samo negiranje genocida koje su utvrdili srpski sudovi ili međunarodni krivični sud.

- Po kom osnovu je ministarstvo vršilo selekciju koji će međunarodni sud, odnosno njegove pravosnažne presude primenjivati ili ne - to je apsolutno po nama nedopustivo. Pa nije, valjda, da ćemo mi pre prepoznavati genocid u Kongu nego na teritoriji bivše Jugoslavije i genocida i ratnih zločina koji su počinjeni u ime naše republike u kojoj i danas živimo? – upitala je Marinika Tepić.

Ona je istakla i da je od danas na svom radnom materijalu i laptopu počela da ističe da je u Srebrenici bilo genocida, dodajući da nije rešenje da se taj problem iznosi na taj način, nego da se poštuju pravosnažne međunarodne presude, naročito kada je reč o delima koji se tiču naše države.

(BILSV, 18.11.2016)



Izjave | Utorak, 29. 03. 2011. | Komentara: 0

Jovanović: Nema menjanja dnevnog reda

NOVI SAD - Odložena sednica Skupštine grada zakazana je za petak, ali za javnost ostaje nepoznanica da li će zasedanja i biti jer, prema poslednjim informacijama, Ujedinjeni regioni Srbije (URS) ne odustaju od mandata Vere Kopicl, pise Nacionalni građanski.
Izjave | Ponedeljak, 28. 03. 2011. | Komentara: 0

Amandman LSV omogućava osnivanje Komisije za lustraciju

BEOGRAD - Narodna skupština Republike Srbije usvojila je amandman Lige socijaldemokrata Vojvodine na Zakon o ministarstvima, kojim je Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, državnu upravu i lokalnu samoupravu obavezano na formiranje i obezbeđivanje uslova za rad i položaj Komisije za ispitivanje odgovornosti za kršenje ljudskih prava, poznatije kao Komisija za lustraciju.
Izjave | Nedelja, 27. 03. 2011. | Komentara: 0

Čanak i Cvetković se dogovorili oko izrade zakona o imovini Vojvodine

BEOGRAD - Lider Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak sastao se danas sa premijerom Srbije Mirkom Cvetkovićem u Beogradu kako bi razgovarali o usvajanju zakona o imovini Vojvodine i lokalnih samouprava, kao i finansiranju Pokrajine. Nakon razgovora, Čanak je novinarima rekao da je, nakon što je završena rekonstrukcija Vlade, vreme da i pitanja imovine pokrajine dođu na dnevni red i naglasio da su za Vojvodinu značajna tri zakona: Zakon o imovini Vojvodine, Zakon o imovini lokalne samouprave i Zakon o finansiranju Vojvodine.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook