NOVI SAD – Pokrajinska sekretarka za sport i omladinu Marinika Čobanu rekla je danas da je seksualno obrazovanje samo jedan segment kojim će se baviti projekat „Zdravstveno vaspitanje o reproduktivnom zdravlju“ o čemu će od danas učiti učenici deset srednjih škola u Vojvodini.
Đaci će učiti i o međuljudskim odnosima, komunikaciji
Ona je gostujući u Jutarnjem programu na Radio-televiziji Srbije rekla da će na časovima zdravstvenog vaspitanja biti reči i o vršnjačkim, odnosno međuljudskim odnosima, emotivnim odnosima, veštini komunikacije, jer se u tom periodu mladi više okreću jedni drugima, a manje roditeljima i profesorima. Takođe, usvajanje informacija usmereno je na društvene mreže i internet, što nije adekvatno.
Čobanu je istakla da su na ideju o uvođenju ovog predmeta došli prilikom priprema za budžet i analizirajući projekte koji su aplicirali za finansiranje. Kako je navela, više od 60 odsto projekata se, na neki način, ticalo reproduktivnog zdravlja, ali su oni bili fokusirani uglavnom na Novi Sad.
- Mi nismo novosadski sekretarijat, nego pokrajinski sekretarijat i želeli smo da ono što slušaju deca u Novom Sadu mogu da čuju i deca u Vršcu, Beloj Crkvi, Irigu na jednako dostupan i valjan način. A to možete da ostvarite i da bude što veći obuhvat dece jedino preko škole – napomenula je Čobanu. Dodala je da će o reproduktivnom zdravlju učiti 1.200 đaka u pet gimnazija i pet stručnih srednjih škola, među kojima nema nijedne medicinske škole jer su oni, kako je rekla, svakodnevno u kontaktu sa ovom problematikom. Takođe, ravnomerno su obuhvaćene škole iz Banata, Bačke i Srema.
Radionice bez stega i stida
- Edukatore, predavače smo izabrali na javnom konkrusu i to su apsolventi Medicinskog fakulteta i odseka za psihologiju Univerziteta u Novm Sadu. Njih 20 je prošlo višednevne obuke za radioničarski rad, pošto ovi časovi nisu zamišljeni kao klasična predavanja, nego kao radionice gde će učesnici, odnosno đaci, najnormalnije razgovarati i pitati, bez stega i drugih sramota ili stida – istakla je pokrajinska sekretarka za sport i omladinu.
Kako je rekla, sa istim ovim ciljem postoje savetovališta u lokalnim samoupravama, ali se u razgovoru sa decom došlo do saznanja da se ona osećaju stigmatizovano kada treba da odu u to savetovalište. Isti je slučaj i sa savetovalištima za narkomaniju ili alkoholozam.
Čobanu je rekla da će do juna biti završena uporedna analiza koja bi trebala da pokaže da li je uvođenje ovog predmeta bilo opravdano. Kako je istakla, ako ta analiza pokaže da takva edukacija ima smisla, pokrenuće inicijativu pred pokrajinskom i republičkom skupštinom da se taj predmet uvede za svu decu. Ako tako nešto ne bude moglo da se izvede, pokrenuće se inicijativa da bar u svim srednjih školama u svim opštinama i gradovima u Vojvodini bude uveden ovaj predmet. Takođe, nakon analize će biti odlučeno i da li će učenje o reproduktivnom zdravlju biti samostalan ili deo nekog predmeta.
(BILSV, 09.09.2013)