Srbija i dalje ne priznaje nezavisnost Crne Gore

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Izjave | Ponedeljak, 13. 08. 2018. | Komentara: 0

Srbija i dalje ne priznaje nezavisnost Crne Gore

NOVI SAD - Istoričar Milivoj Bešlin izjavio je da protesti iz Srbije zbog prisustva crnogorskog oficira na obeležavanju godišnjice Oluje u Hrvatskoj govori o tome da Srbija i dalje suštinski ne priznaje nezavisnost Crne Gore.

LSV

- Svaki pokušaj iz Srbije da se Crnoj Gori nameće stav, gde može ili ne može da šalje svoje oficire je suštinski nepriznavanje crnogorske nezavisnosti i pokušaj da se ovom državom ponovo upravlja iz Beograda - rekao je Bešlin za Dnevne novine iz Podgorice.

On je ocenio da je najveći izazov u regionu "neugasla teritorijalna pretenzija Srbije prema regionu".

- Crna Gora i Bosna i Hercegovina, pokazalo se, ostaju jezgra velikodržavne ideje u Srbiji i to se ne menja. Narativ je isti kao i 90-ih, pitanje položaja Srba u regionu. Osim narušavanja stabilnosti regiona, Srbija, odnosno srpski nacionalizam, vrlo jasno uvodi Rusiju kao igrača sa pretenzijama na ovaj region. Neutralnost Srbije je kontroverzna i neiskrena. To je "neutralnost" pod okriljem Moskve - ocenio je Bešlin.

On je kritikovao i deo opozicije u Srbiji za koju je rekao da je po nekim pitanjima, poput Kosova ili Crne Gore, gora i ekstremnija od Vučića, dok je najgori deo društva nacionalistička intelektualna elita.

- Bez demokratizacije Srbije, a to znači njenog temeljnog odricanja od ekspanzivne nacionalističke ideologije, nema stabilnosti Zapadnog Balkana. To budite sigurni - rekao je Bešlin.

Ocenio je da je "znak za početak hajke" na Crnu Goru dao patrijarh Srpske pravoslavne crkve (SPC) Irinej i dodao da je ta crkva "kišobran" za sve nacionaliste, desničare i ksenofobe u Srbiji.

Povodom izjave patrijarha SPC Irineja da je položaj Srba u Crnoj Gori gori nego u vreme zloglasne Nezavisne Države Hrvatske (NDH), Bešlin je rekao da je tu reč pre svega o Irinejevoj "normalizaciji fašizma i relativizaciji genocida u NDH".

- Nisam siguran da je on svestan posledica poganih reči, ali ga zbog toga ne treba abolirati. Posebno jer su njegovi motivi sebični i isključivo materijalne prirode. Nije krio da je to uradio da bi stekao što bolju startnu poziciju u pregovorima sa crnogorskim vlastima oko statusa crkvene imovine. Sam se prosto razotkrio. Nije njemu stalo do ljudi, do Srba u Crnoj Gori, znaju to i oni. Njemu je do nekretnina i novca, odnosno pitanja oporezovanja. To je suština. I time je njegov u osnovi antihrišćanski prestup strašniji - ocenio je Bešlin.

(BILSV, 13.08.2018)




Izjave | Sreda, 07. 10. 2020. | Komentara: 0

Petog oktobra je pobeđen strah i izgubljena nada da se nešto može promeniti

Peti oktobar je dan kada je projekat Velike Srbije, srpskog nacionalizma, kao jednog autentično hegemonističkog odnosa prema kompletnom prostoru zapadnog Balkana, ispljunuo Slobodana Miloševića zato što je počeo da mu smeta. Ovim rečima predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak opisao je 5. oktobar 2000. godine. 
Izjave | Utorak, 06. 10. 2020. | Komentara: 0

Kostreš: Izostanak lustracije sprečio korenite promene

Generalni sekretar Lige socijaldemokrata Vojvodine Bojan Kostreš kao najvažniju poruku 5. oktobra ističe to da se nikome neće tolerisati krađa glasova i pokušaj da se tako promeni na izborima iskazana volja građanki i građana Srbije, kao i da se jedino izlaskom na izbore možete boriti za svoja ubeđenja.
Izjave | Nedelja, 04. 10. 2020. | Komentara: 0

Najveći propust Petog oktobra je što nije izvršena lustracija

Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak izjavio je da je Peti oktobar simbol višegodišnje borbe ili decenijske borbe protiv režima Slobodana Miloševića. 




ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook