Više žena u izvršnoj vlasti i na mestima odlučivanja

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Izjave | Ponedeljak, 10. 02. 2020. | Komentara: 0

Više žena u izvršnoj vlasti i na mestima odlučivanja

NOVI SAD - Pokrajinska poslanica Lige socijaldemokrata Vojvodine mr Maja Sedlarević izjavila je za Danas da apsolutno podržava uvođenje kvoti, jer je naše društvo patrijarhalno, u kome primat na mestima odlučivanja u daleko najvećoj meri imaju muškarci.

LSV

- Statistički gledano, mi danas imamo više žena u parlamentima, čak i na najvišim mestima odlučivanja na državnom nivou, ali smo daleko od ravnopravnosti i jednakog učešća muškaraca i žena u odlučivanju i na mestima moći - ističe Sedlarević.

Kvota je, kako kaže, mera afirmativne akcije koja služi kao sredstvo da obezbedimo veće učešće žena u parlamentima, u budućnosti i u izvršnoj vlasti i još uvek je neophodna.

- Sva pređašnja iskustva pokazuju da bez kvote žena nema (ili ih ima u drastično manjem broju) u predstavničkim telima. Svako ko pogleda sastave lokalnih i republičkog parlamenta pre izbora 2012. godine (u Vojvodini je izborni sistem tek od izbora 2016. proporcionalni, te je kvota dala efekat tek posle ovih izbora i od tada veća zastupljenost može da se meri), uvideće drastičnu podzastupljenost žena u sastavu skupština. Stoga, i najveći protivnici kvote kao mere afirmativne akcije, moraju da priznaju da je praksa pokazala da bez kvote nema žena na mestima odlučivanja - napominje Sedlarević.

Ona podseća da su se za kvote u izbornom zakonodavstvu izborile žene i da su pre izbora 2012. amandman na predlog zakona kojim je traženo da na listama bude najmanje 30 odsto manje zastupljenog pola podnele poslanice Lige socijaldemokrata Vojvodine Aleksandra Jerkov i Olena Papuga. Od tada, napominje, u Narodnoj skupštini i u lokalnim skupštinama imamo bitno viši procenat žena.

- Ono što ostaje kao ogroman problem i zadatak za sve nas jeste da se kvota, kao mera afirmativne akcije, propiše i za izvršnu vlast, te da se obezbedi obaveza da mora da bude više žena na mestima odlučivanja od ministarstava do mesta direktora preduzeća i slično. Ovo bi moglo, ali i trebalo da bude, rešeno Zakonom o rodnoj ravnopravnosti, koji je u nacrtu „zaglavljen“ negde u (ne)saradnji nadležnog ministarstva i Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Vlade Republike Srbije godinama unazad - ističe mr Maja Sedlarević i napominje da ne donošenje ovog zakona, čini se, pokazuje nespremnost vlasti na suštinske promene društva i stvarnu ravnopravnost žena i muškaraca u Srbiji.
 (SzILSV, 10.02.2020)




Izjave | Nedelja, 05. 09. 2021. | Komentara: 0

Društveni dijalog je početak svega

Nacionalne manjine u Srbiji suočavaju se za različitim problemima, ali zakonska regulativa garantuje manjinama kulturnu autonomiju i ostvarivanje prava iz oblasti kulture, informisanja na manjinskom jeziku, obrazovanja i službene upotrebe jezika i pisima, na osnovu tačnog broja popisanih građana države projektuje i izdvaja sredstava za finansiranje različitih obaveza, ističe Olena Papuga
Izjave | Nedelja, 05. 09. 2021. | Komentara: 0

Čanak: Bez ozbiljnog nasilja neće biti moguće ustoličenje

Lider Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak izjavio je na Cetinju „da je jasno da bez ozbiljnog nasilja' neće biti moguće organizovati ustoličenje mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija, koje je previđeno za danas u tom gradu.
Izjave | Petak, 03. 09. 2021. | Komentara: 0

Prihvatanje vojvođanskog identiteta je odraz slobode u Srbiji

Mi ne želimo da idemo u stvaranje nove nacije i nemamo ambicija da Vojvođanin bude nešto drugo osim onoga što jeste, a to je identitetsko pitanje, jedan višeslojni prikaz pripadnosti određenih ličnosti, ljudi koji žive u Vojvodini kao multietničkoj, višejezičnoj, multikonfesionalnoj zajednici i koji u sebi imaju više identiteta i od njih ne žele da odustanu, izjavio je generalni sekretar Lige socijaldemokrata Vojvodine Bojan Kostreš.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook