Vojvodina bez šuma na ivici ekološke katastrofe

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Izjave | Subota, 21. 03. 2015. | Komentara: 0

Vojvodina bez šuma na ivici ekološke katastrofe

NOVI SAD - Pošumljenost teritorije Vojvodine je svega 6,5 posto, a minimum jeste 14 odsto, izjavio je danas pokrajinski sekretar za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo Branislav Bogaroški. Ukazao je da je procenat šumovitosti u Evropi 40 posto, u Srbiji 30 odsto, te je jasno da je u Vojvodini, kada je reč o šumarstvu, stanje na ivici ekološke katastrofe.

LSV
 
Potrebno još 160.000 hektara pod šumama
 
U sklopu obeležavanja Međunarodnog dana šuma, Bogaroški je zajedno sa predstavnicima Instituta za nizijsko šumarstvo i životnu sredinu, u Kaćkoj šumi, učestvovao u kampanji sadnje drveća. Tom prilikom je istakao da je sredstvima sekretarijata omogućeno da se na 4,7 hektara zasadi oko 2.500 novih sadnica klonske topole. Naglasio je da je Vojvodini potrebno još 160.000 hektara šuma kao minimum koji treba da se posadi i ocenio da je u Vojvodini stanje na ivici ekološke katastrofe.
 
Dodao je da u Vojvodini ima oko 140.000 hektara pod šumom i oko 4.000 hektara šumskog zasada, koji nisu u sistemu "Vojvodinašuma" i lokalnih samouprava, već pripadaju resornom ministarstvu, odnosno o njima se trenutno niko ne brine, što je jedan od problema, koji takođe treba da se reši.
 
Poziv lokalnim samoupravama
 
- Ovo nije samo pitanje zdrave životne sredine, već i pitanje održivosti poljoprivrede, zaštite zemljišta od erozije. Pošumljavanje otvara vrata ekonomiji i snažan je podsticaj u drvnoj industriji, kao i za turizam i lovstvo. Mi smo kao i svake godine do sada opredelili značajna sredstva za pošumljavanje, a ove godine planiramo da finnasijski podržimo pošumljavanje 550 hektara, ali i održavanje novih zasada u prvih pet godina - saopštio je Branislav Bogaroški.
 
Ovom prilikom pozvao je još jednom sve lokalne samouprave, koje raspolažu poljoprivrednim zemljištem lošije kategorije da se jave, kako bi sva sredstva namenjena pošumljavanju bila iskorišćena na dobar način. Kako je podsetio, to u prošlih nekoliko godina nije bio slučaj. Sredstva opredeljena novim šumama, trošena su u nivou od 40, 50, a najviše do 60 posto. Ovaj apel je upućen uz uverenje da će biti dovoljno volje i svesti da se ova sredstva iskoriste do poslednjeg dinara. Bogaroški je istakao da su zaposleni u Institutu za nizijsko šumarstvo i životnu sredinu tu da stručnom podrškom, savetima i pravovremeno pomognu da se u ovoj oblasti načini pomak.
 
(BILSV, 21.03.2015)



Izjave | Subota, 02. 07. 2011. | Komentara: 0

Kostreš: Ostalo nekoliko nerešenih pitanja o javnoj svojini

NOVI SAD - Do 15. jula premijeru Srbije Mirku Cvetkoviću treba da predamo nacrt zakona o javnoj svojini, čime bi bio ispunjen zadatak radne grupe, komisije i svih tela koja su formirana za izradu teksta i donošenje ovog zakona. Nakon toga će premijer i predsednica parlamenta Slavica Đukić-Dejanović odlučiti kada će on ići pred parlament.
Izjave | Subota, 02. 07. 2011. | Komentara: 0

Ukidanje upravnih odbora zavisi od vlade

BEOGRAD - Komentarišući mogućnost ukidanja upravnih odbora javnih preduzeća, predsednik Upravnog odbora JAT Dušan Bajić, rekao je za Blic da UO upravlja poslovanjem preduzeća, a ne kontroliše ga.
Izjave | Petak, 01. 07. 2011. | Komentara: 0

Kostreš: Zakoni o javnoj svojini i restituciji će biti usklađeni

NOVI SAD - Reagujući na pojedine ocene da bi zakon o restituciji trebalo doneti pre ili barem istovremeno sa zakonom o javnoj svojini, kako bi se sprečilo da opštine postanu obveznici institucija i da vraćaju imovinu koju je država oduzela vlasnicima, predsednik radne grupe Vlade Srbije za izradu nacrta zakona o javnoj svojini Bojan Kostreš, kaže za RTS da predstavnici mreže za restituciju ne treba da budu zabrinuti.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook