Vratiti jezik društvene sredine u vojvođanske škole

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Izjave | Petak, 03. 04. 2015. | Komentara: 0

Vratiti jezik društvene sredine u vojvođanske škole

KOVAČICA – Pokrajinski poslanik Lige socijaldemokrata Vojvodine u Skupštini AP Vojvodine Aleksandar Marton izjavio je za televiziju Opštine Kovačica da je inicijativa za uvođenje jezika društvene sredine u vojvođanske osnovne škole pokretana u više navrata, ali je u septembru to učinjeno i na Odboru za obrazovanje vojvođanske skupštine.

LSV

Republička poslanica LSV Olena Papuga se nada da će do 26. septembra, kada se obeležava Evropski dan jezika, u vojvođanskim školama ponovo početi da se uči jezik društvene sredine.

Jezik društvene sredine izučavan je u osnovnim školama u Vojvodini sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka. To se pokazalo kao izuzetno dobro rešenje jer su tada rušene sve barijere među mladim građanima. 

- O inicijativi o ponovnom uvođenju jezika društvene sredine u osnovne škole mi smo govorili i 2012. i 2013. ali institucionalno smo mi iz LSV, konkretno ja kao potpredsednik Odbora za obrazovanje, kulturu i nauku Skupštine APV, sam pokrenuo 9. septembra prošle godine. Ideja je bila da sugerišemo pokrajinskom sekretarijatu da se iznađu mogućnosti za početak oglednog izučavanja ovog jezika u osnovnim školama – istakao je Marton.

On i republička poslanica LSV Olena Papuga su nedavno uputili zahtev pokrajinskom sekretaru za obrazovanje Mihalju Njilašu i republičkom ministru prosvete Srđanu Verbiću zahtev da se u što kraćem roku u vojvođanske škole uvede izučavanje jezika društvene sredine. Papuga smatra da će do 26. septembra, kada se obeležava Evropski dan jezika, u vojvođanskim školama ponovo početi da se uči jezik društvene sredine.

Ona navodi da je pravo na službenu upotrebu pisma jedno je od osnovnih prava svake nacionalne zajednice koje je i garantovano Ustavom. Međutim, ovo pravo se nekada sprovodi samo na papiru. Kako objašnjava Papuga, službeni jezik se uvodi na osnovu broja stanovnika u određenoj opštini, a državni organi nisu otvorili put primenljivosti uvođenja tih jezika. 

- Postoji jako puno problema da se, na primer, u policiji izvadi lična karta ili izvod iz matične knjige rođenih na maternjem jeziku, jeziku koji je u službenoj upotrebi, jer se taj postupak nekako razvlači, odnosno nije građaninu pojednostavljen – istakla je Olena Papuga.

Ipak, ona je optimista i smatra da će prilikom obeležavanja ovogodišnjeg Evropskog dana jezika, 26. septembra, ponovo biti u vojvođanskim osnovnim školama uveden jezik društvene sredine.

(BILSV, 03.04.2015)




Izjave | Nedelja, 05. 09. 2021. | Komentara: 0

Društveni dijalog je početak svega

Nacionalne manjine u Srbiji suočavaju se za različitim problemima, ali zakonska regulativa garantuje manjinama kulturnu autonomiju i ostvarivanje prava iz oblasti kulture, informisanja na manjinskom jeziku, obrazovanja i službene upotrebe jezika i pisima, na osnovu tačnog broja popisanih građana države projektuje i izdvaja sredstava za finansiranje različitih obaveza, ističe Olena Papuga
Izjave | Nedelja, 05. 09. 2021. | Komentara: 0

Čanak: Bez ozbiljnog nasilja neće biti moguće ustoličenje

Lider Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak izjavio je na Cetinju „da je jasno da bez ozbiljnog nasilja' neće biti moguće organizovati ustoličenje mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija, koje je previđeno za danas u tom gradu.
Izjave | Petak, 03. 09. 2021. | Komentara: 0

Prihvatanje vojvođanskog identiteta je odraz slobode u Srbiji

Mi ne želimo da idemo u stvaranje nove nacije i nemamo ambicija da Vojvođanin bude nešto drugo osim onoga što jeste, a to je identitetsko pitanje, jedan višeslojni prikaz pripadnosti određenih ličnosti, ljudi koji žive u Vojvodini kao multietničkoj, višejezičnoj, multikonfesionalnoj zajednici i koji u sebi imaju više identiteta i od njih ne žele da odustanu, izjavio je generalni sekretar Lige socijaldemokrata Vojvodine Bojan Kostreš.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook