BEOGRAD – Bez obzira na političke razlike koje imamo, verujem da su svi članovi Odbora za poljoprivredu Narodne skupštine dobronamerni, pa mi je žao što po pitanju izmena zakona o poljoprivrednom zemljištu moraju da stave stranačke interese ispred ličnog mišljenja.
To će se videti kada dođe do glasanja iako mnogi privatno znaju da ovaj zakon nije najbolji za našu poljoprivredu, upozorio je juče na sednici Odbora narodni poslanik Lige socijaldemokrata Vojvodine Đorđe Stojšić. On je ukazao i da mu je drago da su na toj sednici Odbora prisutni imali prilike da čuju mišljenja poljoprivrednih udruženja koja podržavaju predloženi zakon, najavljujući da će za narednu sednicu pozvati i predstavnike udruženja poljoprivrednika koja zakon ne podržavaju.
– Prošli zakon o poljoprivrednom zemljištu je bio katastrofalan, uništio je i ono malo produktivnosti koju smo imali u našoj poljopivredi. Imali smo i zadruge i velike kombinate koji su, na žalost uništeni – rekao je Stojšić.
Ministarka izbegava odbor
Poslanik LSV je zamerio ministarki poljoprivrede što nije prisutna na sednici, uz opasku da njeno mišljenje može da se čuje isključivo putem sredstava javnog informisanja, a dodao je da ona time pokazuje kakav odnos ima prema onome što ima da kaže Narodna skupština. Savetniku premijera i bivšem ministru poljoprivrede Draganu Glamočiću zamerio je što na sednici konstantno telefonira, pa ne sluša govornike. U nastavku je podsetio da je Liga tražila da se zakon povuče iz procedure zato što je loš i zato što omogućava da se većina oranica u Vojvodini da jednom investitoru.
– Radi se o jednom stranom investitoru, Tenisu, da ne bi sad pričali priče i obmanjivali javnost, za koga je ovaj zakon i pisan. Da mu se, bukvalno, direktnom pogodbom omogući da zakupi najbolju zemlju u Vojvodini. Sve ostalo nema mnogo veze i mislim da od 300.000 hektara obradivih površina u Vojvodini, vi 150.000 hektara možete direktno da date nekome u zakup na bazi nekakvih investicinih planova koje će da oceni komisija. A to se uređuje podzaknskim aktom, iako je poljioprivredno zemljište javno dobro i po Ustavu nije moguće da podzakonskim aktom regulišete kriterijume na bazi kojih ćete to da izdajete – upozorio je Stojšić dodajući da se tu praktično radi o poklanjanju zemlje.
Uvesti red i u inspekciju
Stojšić je ukazao i da se u Vojvoini izda oko 80 odsto državnog poljoprivrdnog zemljišta, a u ostatku Srbije svega 13, zbog čega je predstavnike ministarstva upozorio da u javnim istupima koriste precizne podatke. Ocenio je i da je neophodno uvesti reda u zakup poljoprivrednog zemljišta, dodajući da je Ministarstvo poljoprivrde usko grlo. Na opasku Glamočića da se od 80 odsto izlicitiranih površina u Vojvodini ne plaća sve, Stojšić je pitao ko to kontroliše, na šta je Glamočić odgovorio republička inspekcija, a predsednik Odbora za poljoprivredu Marijan Rističević dodao da su poljoprivredni inspektori „posebna priča“ i da se i među njima“mora zavesti red“.
Govoreći o dolasku paora pred skupštinu, kada su ih sačekali poslanici LSV, Stojšić je kazao da je potpredsednik skupštine Vladimir Marinković primio poljprivrednike, saslušao ih, primio njihov zahtev i rekao da će biti prosleđen dalje.
– Stvarno nema nema potrebe da protesti eskaliraju, na način da to izazove nekakve probleme i incidente. Još uvek nije kasno da se dođe do kompromisnih rešenja. Još jednom kažem, i među predstavniima vladajuće većine postoje ljudi koji se vrlo dobro razumeju u poljoporivredu i znaju šta će doneti ovaj zakon. Nemojmo da se posle kajemo. Već smo imali iskustvo sa Naftnom industrijom Srbije, ne moramo to da radimo i sa poljoprivrednim zemljištem – zaključio je Stojšić.
(BILSV, 27. 11. 2015)