Zašto se ne priznaju fakultetske diplome medicinskih sestara?

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Izjave | Četvrtak, 28. 03. 2013. | Komentara: 0

Zašto se ne priznaju fakultetske diplome medicinskih sestara?

NOVI SAD – Narodna poslanica Lige socijaldemokrata Vojvodine Olena Papuga zatražila je danas od ministarke zdravlja Slavice Đukić Dejanović i ministra prosvete Žarka Obradovića odgovor na pitanje zbog čega se u praksi ne priznaju diplome visokoobrazovanih medicinskih sestara koje su stekle obrazovanje na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu, a priznaju se diplome strukovnih medicinskih sestara stečene na Visokoj zdravstvenoj školi strukovnih studija u Beogradu.

LSV

Ona je u svom poslaničkom pitanju upozorila da te visokoobrazovane medicinske sestre unutar svih nivoa zdravstvene zaštite obavljaju poslove predviđene za medicinske sestre sa srednjom školom, bez mogućnosti da učestvuju u podizanju nege pacijenata na viši nivo, za šta su i školovane.

– U kliničko-bolničkoj praksi, tamo gde su one najpotrebnije, nije definisan položaj medicinskih sestara koje završe fakultete. U obrazovnom sistemu je pronađeno rešenje pa one, u skladu sa stepenom obrazovanja imaju definisan koeficijent i, shodno tome, odgovarajuću materijalnu nadoknadu – rekla je Papuga dodajući da takvi kadrovi za sada predaju na Medicinskom fakultetu i u državnoj Medicinskoj školi u Novom Sadu, gde predaju predmete u oblasti zdravstvene nege.

Ministarka zdravlja Slavica Đukić Dejanović nije direktno odgovorila na ovo pitanje, dodajući samo da je procena da se ne treba uskraćivati onima koji žele da se obrazuju, u skladu sa potrebom svakog čoveka da se obrazuje, ali da kapaciteti za zapošljavanje zavise isključivo od ekonomskog potencijala zemlje. Papuga je zapitala ministarku da li ona to preporučuje tim studentima da zapravo studiraju po svom nahođenju i da se obrazuju za svoju potrebu, iako im to neće ništa značiti u životu?

– Ne razumem šta preporučujete takvim studentima – rekla je Papuga podsetivši da se od školske 2006. godine, svake godine iz budžeta Republike Srbije izdvajaju sredstva za školovanje 70 studenata, budućih organizatora zdravstvene nege, te da se pored njih upisuje i po 30 samofinansirajućih studenata budućih strukovnih medicinskih sestara.

– Znači, država se odriče određenih sredstava da bi se školovali ti studenti, a kad završe tu visoku školu, neće imati posao. Koji je onda interes države da iz budžeta izdvaja ta sredstva – zapitala je Papuga ističući da je očigledno da Ministarstvo prosvete i Ministarstvo zdravlja po ovom pitanju deluju neusklađeno.

(BILSV, 28. 03. 2013.)



Izjave | Utorak, 30. 10. 2018. | Komentara: 0

Marton: Mizerno male kazne za neonaciste signal da se fašizam u Srbiji isplati

Portparol Lige socijaldemokrata Vojvodine Aleksandar Marton izjavio je danas da su „mizerno male“ kazne koje je Viši sud u Novom Sadu prvostepeno izrekao neonacistima još jedna poruka desnim i ekstremistima i deklarisanim fašistima da se u Srbiji isplati sve što oni rade. 
Izjave | Utorak, 30. 10. 2018. | Komentara: 0

Ako moraju građani, i crkve moraju da plaćaju porez

Svi u ovoj državi koji poseduju određenu imovinu moraju da plaćaju porez. Ne vidimo zašto bi bilo ko bio izuzet od plaćanja poreza, jer mi u Ligi socijaldemokrata Vojvodine plaćanje poreza doživljavamo kao najveću patriotsku dužnost. Ne vidim na koji drugačiji način građani, neka privredna ili nevladina organizacija, da li crkvena zajednica može da pomogne svojoj državi nego da plati porez koji joj sleduje – izjavio je generalni sekretar LSV Bojan Kostreš.
Izjave | Nedelja, 28. 10. 2018. | Komentara: 0

Ukidanje višejezičnih tabli je refleksija nasilja u politici

Zamenik predsednika Lige socijaldemokrata Vojvodine Bojan Kostreš napomenuo je da je ukidanje višejezičnih tabli i natpisa u vojvođanskim mestima poruka koja se prenosi sa ostalih vrsta nasilja u politici i nosi poruku „vi niste naši i ne treba da postojite“.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook