Završeno jedno istorijsko poglavlje

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Izjave | Subota, 27. 04. 2013. | Komentara: 0

Završeno jedno istorijsko poglavlje

BEOGRAD – Poslanik Lige socijaldemokrata Vojvodine u Narodnoj Skupštini Republike Srbije Đorđe Stojšić ocenio je juče, tokom rasprave o vladinom izveštaj o pregovorima s Prištinom, da se završava jedno istorijsko poglavlje koje je Srbiju dovelo u stanje masovne hipnoze, istakavši istovremeno da su se mnogi poslanici i tokom jučerašnje rasprave bavili mitovima i epskim pesmama o Kosovu, umesto da su se suočili sa istorijskim kontekstom u kojem se problem Kosova pojavio.

LSV

– Principi dijaloga, suživota, mira, na kraju krajeva i autonomije, koji se danas promovišu u Evropi su jedna potpuna novina na ovim prostorima. Briga o teritorijama zasnovana na etničkim principima je nešto što je relikt XIX veka i vrlo je interesantno da i dan danas u nekim izlaganjima ovde kolege poslanici vrlo često koriste i epske pesme, što je potuno neprimereno i za temu i za aktuelni društveni trenutak. S obzirom da stvarno mislim da očevidac srpske istorije, Filip Višnjić, nije bio putopisac i to nije nešto na čemu bi mi danas trebalo da zasnivamo naše političke stavove, što danas mnogi i rade – rekao je Stojšić.

Kosovo izgubljeno odavno

On je podsetio da je kosovsko pitanje tokom prethodnih 25-30 godina bili predmet manipulacije, a da je Srbija u tom periodu masovne hipnoze stvarala nekakve SAO teritorije balvan revolucijama i metodama koje su dovele do toga da se danas mnogi sa žalom sećaju vremena kada su iz svojih „udobnih, visokoplafonskih stanova u Beogradu“ komandovali narodom koji je iz svega toga, uglavnom, izvlačio deblji kraj, dok je vrlo mala grupa ljudi uvek iz toga imala koristi.

– Današnji pregovarači se optužuju da na neki način gube Kosovo koje, i u praksi i u teoriji, ne može biti izgubljeno 2013. godine, jer postoji vrlo duga istiorija onoga što se dešavalo do sada – naveo je Stojšić. Podsetio je da su svojevremeno demokratski izabrani predstavnici Kosova nasilno srušeni iz Beograda, koji je zatim na silu instalirao drugo rukovodstvo, bazirano pre svega na etničkim principima.

– Dok se u Beogradu uzvikivalo „Uhapsite Vlasija“, „Idite na Kosovo“, i ovde tada likovalo jer se mislilo da se na silu može preuzeti vlast u pokrajinama, 25 godina kasnije smo došli dotle da smo opet u pregovorima, i da se sa Srbijom konstantno pregovara umesto da se razgovara, kao što se to danas radi u modernoj Evropi – naveo je on.

Bez Vajmarske republike

Poslanik LSV je poručio da ne bi bilo dobro da se od Srbije danas pravi Vajmarska republika i da se stalno priča o tome kako je ona nekako ponižena, uvređena i kako je na nešto primoravaju velike sile, a bez toga da uđe u suštinu i da se na kritički način osvrne na uzroke  koji su doveli do situacije u kojoj smo danas.

– Bilo bi izuzetno značajno da se o Kosovu priča na Kosovu, o Beogradu u Beogradu, a o Vojvodini u Vojvodini. I da se prestane sa konstantnim zamenama teza gde se, kao i u prošlosti, organizuju mitinzi istine o Kosovu diljem bivše Jugoslavije – poručio je Stojšić.

(BILSV, 27. 04. 2013.)



Izjave | Ponedeljak, 21. 10. 2019. | Komentara: 0

Ne verujem u dobre namere Rusije

Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak ocenio je sinoć, komentarišući posetu ruskog premijera Beogradu, da je interesantno to što se Dmitrij Medvedev susreo i sa Miloradom Dodikom. On smatra i da za to postoji dobar razlog – da Srbija i Republika Sprska budu „nepotopivi nosači ruskih aviona“ u srcu Evrope.
Izjave | Ponedeljak, 21. 10. 2019. | Komentara: 0

Poseta Medvedeva manifestacija stava da je Srbija ključna ruska ispostava u ovom delu Evrope

Generalni sekretar Bojan Kostreš ocenio je da je proslava 75. godišnjice oslobođenja glavnog grada Srbije dobar razlog za posetu ruskog premijera Dmitrija Medvedeva Srbiji, ali da ga je rastužio utisak da je to bio još jedan pokušaj manifestacije stava da je Srbija ključna ruska ispostava u ovom delu Evrope.
Izjave | Nedelja, 06. 10. 2019. | Komentara: 0

Čanak: Tragedija devedesetih je počela 6. oktobra 1988.

Šesti oktobar je trebalo da bude raskid sa sistemom kakav je bio u vreme Slobodana Miloševića i on je u sebi morao da podrazumeva ne samo zabranu SPS-a, JUL-a, SSJ i SRS-a i lustraciju njihovih rukovodstava, nego i jednu široku akciju denacifikacije Srbije, uz sistemske promene u samom uređenju društva – što je trebalo da znači decentralizaciju i jedan meki prelaz na tržišnu ekonomiju u punom smislu te reči, kaže Nenad Čanak.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook