Novi Sad, 12. februar 2019 - Liga socijaldemokrata Vojvodine ponovo poziva ministra energetike Aleksandra Antića da javnosti krajnje transparentno predoči sve detalje u vezi sa dogovorenom izgradnjom kraka gasovoda “Turski tok” od granice sa Bugarskom do granice sa Mađarskom.
Javnost ima pravo na to da zna tačno šta se radi, kako se radi i pod kojim uslovima. Tim pre ako ministar planira da se već početkom aprila počne sa postavljanjem cevi.
Ako “Gastrans” gradi ovaj krak gasovoda i ako su obe strane u taj posao za početak pripremile po 150 miliona evra, treba reći i da u tom preduzeću 51 odsto ima ruska strana, bez obzira na činjenicu da je taj isti “Gastrans” nastao preimenovanjem preduzeća “Južni tok” u koji je uloženo naših 30 miliona evra.
Ako Evropska unija ne dozvoljava da vlasnik gasa bude i vlasnik gasovoda, može li Srbija biti vlasnik gasovoda? Šta se čini da tako bude?
Ili se ipak planira da to bude neka strana kompanija? I sa kojim obrazloženjem?
Ako je Srbija trebalo da prihoduje 200 miliona evra od tranzitnih taksi na Južni tok, a prihod od tranzitnih taksi na krak Turskog toka se procenjuje na 50 miliona evra godišnje, javnost i to ima pravo da zna.
I, što je još važnije, javnost ima pravo da zna kome će taj prihod pripasti. Nama ili nekoj stranoj kompaniji? I u kojem procentu?
Naredno pitanje je: da li ćemo konačno moći da kupujemo gas direktno od Gasproma, ili će opet biti posrednika u toj kupovini? Hoće li to opet biti Jugorosgas? Koliku ćemo proviziju platiti? Podsetimo, Srbija je od 2000 do 2004. godine gas kupovala bez posrednika.
I može li naših 30 miliona evra uloženih u “Južni tok” i još 70 koliko se planira u budžetu za “Turski tok”, da se uračuna kao ulaganje naše strane u ovaj gasovod? A ako ni njega ne bude, da se taj novac vrati Republici Srbiji?.
Ukratko, ako nam kojim slučajem ruski partneri samo omogućavaju da se priključimo na gas, koji pritom ne kupujemo direktno od njih nego plaćamo proviziju preduzeću u kojem su većinski vlasnici, a gasovod gradi firma u kojem oni takođe imaju 51 odsto vlasništva i još može da se desi da neka strana kompanija umesto nas zarađuje na transportu kroz našu zemlju - to treba tako i reći.
A onda treba reći i šta sve Republika Srbija čini da sačuva svoj i interes svojih građana i izbori bolje uslove.
Ako je u tome sputava loš Energetski sporazum, krajnje je vreme za njegovo raskidanje ili reviziju.
Generalni sekretar
Lige socijaldemokrata Vojvodine
Bojan Kostreš