Možemo da napravimo normalnu državu

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Iz medija | Ponedeljak, 25. 05. 2020. | Komentara: 0

Možemo da napravimo normalnu državu

BEOGRAD - Poštovanje i dosledna primena evropskih vrednosti, nedvosmislena opredeljenost i rad na članstvu Srbije u Evropskoj uniji, a ne samo deklarativno, kako to radi sadašnja vlast, jednakost pred zakonom svih i njegova primena u svakoj situaciji, jedinstvene su ideje koje su sve nas okupile u Ujedinjenu demokratsku Srbiju, kaže u intervjuu za Politiku Bojan Kostreš, jedan od njenih predstavnika i kandidat na izbornoj listi. Ističe da je UDS, koji čine „Srbija 21“, koalicija oko Lige socijaldemokrata Vojvodine - Vojvođanski front, Stranka moderne Srbije i Građanski demokratski forum, „istinska alternativa vlasti Aleksandra Vučića”, koja će „od Srbije napraviti normalnu zemlju”. 

LSV

Ujedinjena demokratska Srbija se predstavlja kao evropska alternativa vlasti, zašto kad i vlast neprekidno ponavlja da joj je strateško opredeljenje članstvo u EU? 
- Za razliku od vlasti koja evropske integracije sprovodi kao jedan od projekata spoljne politike u kojoj želi da se, pored saradnje sa EU, uspostave dobri i kvalitetni odnosi sa Rusijom i Kinom, UDS se nedvosmisleno zalaže i zna da su evropske integracije jedini put kojim možemo ići. S druge strane, nije dovoljno samo deklarativno zalaganje za evropske vrednosti kao što to u dosta situacija čine predstavnici aktuelne vlasti. Evropske integracije znače razumeti i u potpunosti poštovati ljudska i manjinska prava, uvek i bez izuzetka poštovati vladavinu zakona, izgrađivati i jačati demokratske institucije, decentralizacijom približavati vlast građanima, aktivno učestvovati u pomirenju u regionu i stvaranju trajne stabilnosti i sprovoditi kontinuiranu i usaglašenu spoljnu politiku sa EU, što sve u dobrom delu situacija nije slučaj s aktuelnom vladom. 

Rekli ste da je dobra vest da Srbija može da bude normalna zemlja, mislite da sada nije? 
- Nama u Ligi socijaldemokrata Vojvodine i Vojvođanskom frontu je veoma važno što smo pronašli partnere i političke saveznike u Beogradu i centralnoj Srbiji koji se zalažu za isti sistem vrednosti kao i mi. Naša razlika u odnosu na sve ostale političke grupacije i koalicije koje izlaze na izbore, ali i one koje ih bojkotuju, jeste u tome što smo mi i vrednosno i ideološki veoma bliski i zbog toga sam ubeđen da ćemo postići dobar rezultat. Mi se slažemo da se vredi boriti za evropsku, modernu, sekularnu, građansku i decentralizovanu državu. Ovakvom politikom mi ne želimo da budemo alternativa samo nacionalističkom i centralističkom režimu Aleksandra Vučića već i istoj takvoj samoproklamovanoj „pravoj” opoziciji. Listu UDS čine pojedinci koji imaju veliko iskustvo u parlamentarnom radu, što je garancija da ćemo znati i moći da sprovedemo naše ciljeve u parlamentu. 

Kako biste vi napravili „normalnu zemlju”? 
- Normalna zemlja se postaje tako što zakoni važe za sve i što, recimo, ne mogu mantija, navijački dres ili partijska knjižica da vam budu pancir i imunitet od primene zakona. U normalnoj zemlji grad kao što je moj Zrenjanin ima pijaću vodu. U normalnoj zemlji se ne okreće glava od činjenice da je Vojvodina na ivici da postane pustinja, jer je procenat njene pošumljenosti oko šest odsto, a evropski prosek preko 40 odsto. U normalnoj zemlji imate, recimo, ministra ekologije koji radi svoj posao. U normalnoj zemlji vlast ne štrajkuje glađu protiv opozicije, već sprovodi zakone i stvara uslove za demokratski dijalog u društvu. 

Nezadovoljni ste izbornim uslovima, ali ipak tvrdite da bi građani pogrešili ukoliko ne bi izašli na glasanje, zašto tako mislite? 
- Izborni uslovi nisu dobri, a istini za volju u Srbiji oni nikad nisu bili savršeni. Ali ako želite da promenite vlast s kojom se ne slažete, a UDS smatra da režim Aleksandra Vučića nije dobar, onda to morate da uradite na izborima, bez obzira na to kakvi su izborni uslovi. Ako ne izađete na izbore, šta vam je alternativa? Alternativa može biti samo puč ili revolucija, a to znači sukobi na ulici, nasilje i urušavanje i ovo malo demokratskih institucija što imamo. Zato mislim da će građani koji su, s pravom, nezadovoljni ovim režimom, a ostanu kod kuće, napraviti veliku grešku, jer će time omogućiti Aleksandru Vučiću i njegovim sledbenicima da imaju mnogo veću zastupljenost u parlamentu nego što bi mogli imati kada bi opozicioni glasači izašli na birališta. Vredi se boriti. 


 (SzILSV, 25.05.2020)



Izjave | Sreda, 20. 07. 2011. | Komentara: 0

Čanak: Utvrditi ko je odgovoran za Hadžićevo bekstvo

NOVI SAD - Lider Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak pozdravio je danas hapšenje poslednjeg haškog begunca Gorana Hadžića i zatražio da se utvrdi ko mu je 2004. godine omogućio da pobegne.
Izjave | Sreda, 20. 07. 2011. | Komentara: 0

Zakon pišu oni koji su kompetentni da donose političke odluke

NOVI SAD - Nakon tvrdnji pokrajinskog sekretara za finansije Jovice Đukića, koji je delegiran u radnu grupu za izradu zakona o javnoj svojini u ime Vlade Vojvodine, da se od sredine maja ta komisija nije ni sastajala i da mu nije poznato ko uopšte piše tekst zakona, predsednik ove komisije Bojan Kostreš izjavio je Dnevniku da se tokom poslednja dva meseca ovaj akt usaglašavo, ali "u krugu ljudi koji su kompetentni da donose političke odluke".
Saopštenja | Sreda, 20. 07. 2011. | Komentara: 0

Velika simbolika u hapšenju Gorana Hadžića

NOVI SAD - Velika je simbolika u tome da je baš na današnji dan, kada je posle sedam godina skrivanja uhapšen Goran Hadžić, 20. jula 1941. godine u Viševcu kod Smederevske Palanke streljan Jozef Šulc. Podsetimo, ovaj nemački vojnik odbio je naređenje svog oficira da strelja 18 partizana. Skinuo je vojničke oznake, stao pred streljački stroj i ubijen je zajedno sa njima.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook