Neophodna veća podrška države deci oboleloj od raka

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Saopštenja | Sreda, 14. 02. 2018. | Komentara: 0

Neophodna veća podrška države deci oboleloj od raka

Novi Sad, 14. februar 2018 - U susret 15. februaru, Svetskom danu dece obolele od raka, alarmantni su podaci da u Srbiji svake godine oboli od 300 do 350 dece od nekog oblika raka. Stepen izlečenja je niži za 10% od evropskog proseka, a svako “izlečenje” je samo uslovno, budući da nekad posledice bolesti i terapije mogu biti trajne. Tako po evropskom strateškom planu za decu i tinejdžere sa rakom, visok procenat mladića ima dugoročne posledice, bilo da su problem sa srcem, sterilitet ili sekundarni malignitet.

LSV

Deo Nacionalnog programa “Srbija protiv raka”, koji se odnosi na decu, pominje ih samo u delu podrške “u ostvarivanju prava na posebno bolovanje”, kao i “odgovarajućim nivoima (bez umanjenja) u vreme odsustva sa posla jednog od roditelja zbog nege obolelog deteta”.

Videvši u praksi šta znači saradnja državnih organa i nevladinog sektora kad je u pitanju tretman dece obolele od malignih bolesti, važno je da inicijativu i najveći deo sistemskog odnosa ponese Ministarstvo zdravlja, sa svim ostalim sagovornicima otvori dijalog i inicira još intenzivniju brigu, bilo da su u pitanju obnove odeljenja za hematologiju i onkologiju, Roditeljske kuće ili prava pacijenata.

Poražavajuće je da ne postoji Nacionalni kancer registar, već Institut za zaštitu zdravlja Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” vodi evidenciju kroz Izveštaj “Incidencija i mortalitet od raka u centralnoj Srbiji”. Nema pomena dece ni mladih obolelih od raka, starosne grupe se formiraju na po pet godina, bez preciznog opisa uzrasnih kategorija. Poslednji dostupan izveštaj je za 2015. godinu.

Ministarstvo zdravlja mora odlučnije raditi na organizaciji lečenja najmlađih pacijenata protiv malignih i retkih bolesti. Inicijativa za opremanje i obnovu hematološko – onkoloških odeljenja mora poteći od vladinih institucija. Takođe, lečenje obolelih mora biti prioritetni zadatak Ministarstva, kako decu ne bi lečili porukama, slali ih u inostranstvo na osnovu donacija, već komunikacija mora biti zvanična između zdravstvenih ustanova.

Članica Glavnog odbora
Lige socijaldemokrata Vojvodine
Ana Pataki




Iz medija | Nedelja, 02. 06. 2013. | Komentara: 0

Bez dobrog školskog sporta nema vrhunskih sportista

Od kada je pre godinu dana stupila na dužnost pokrajinske sekretarke za sport i omladinu, Marinika Čobanu je zacrtala da će prioritet njenog resora biti školski sport, piše današnji Dnevnik. Jer, vrhunskim sportom, po njenoj oceni, treba da se bavi država, a posao njenog sekretarijata je, kaže, da obezbedi uslove deci da vežbaju, sve uz opasku da bez dobrog školskog sporta nema ni prave baze za takmičarski i vrhunski sport.
Događaji | Subota, 01. 06. 2013. | Komentara: 0

Od jeseni reproduktivno zdravlje u vojvođanskim školama

NOVI SAD - Svaki osmi učenik prvog razreda srednje škole u Vojvodini je seksualno aktivan, među njima je tri puta više mladića nego devojaka, a u seks stupaju četiri puta više učenici sa lošijim školskim uspehom, pokazalo je istraživanje koje je sprovedeno u deset srednjih škola u Vojvodini, a u okviru oglednog projekta „Zdravstveno vaspitanje o reproduktivnom zdravlju".
Događaji | Petak, 31. 05. 2013. | Komentara: 0

Dva prioriteta za razvoj mladih

NOVI SAD - Pokrajinski sekretarijat za sport i omladinu i Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo, socijalnu politiku i demografiju bili su juče domaćini petočlanoj delegaciji Ministarstva porodice, sporta i omladine Republike Srpske, a tokom posete obišli su značajne sportske ustanove u Novom Sadu, pre svih, Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, gde ih je dočekao dekan Fakulteta dr. Dejan Madić, kao i rektor novosadskog Univerziteta Miroslav Vesković. 



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook