Nije dobra poruka to što se odgađa uvođenje crnogorskog jezika u službenu upotrebu u Vrbasu

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Izjave | Sreda, 28. 08. 2019. | Komentara: 0

Nije dobra poruka to što se odgađa uvođenje crnogorskog jezika u službenu upotrebu u Vrbasu

NOVI SAD / PODGORICA - Nakon što je poslanica LSV Olena Papuga ponovo zatražila od ministra Branka Ružića informaciju zašto crnogorski jezik još nije u službenoj upotrebi u Vrbasu, portparol Lige socijaldemokrataVojvodine Aleksandar Marton kaže da je to urađeno jer ne postoje informacije da li je predsednik vrbaške opštine dostavio informacije ili ne.

LSV
 
Marton je u izjavi za Antenu M pojasnio da u odgovoru na zahtev i objašnjenje Papuge izneto na sednici Skupštine Srbije 16. jula 2019, koji se tiče uvođenja crnogorskog jezika u službenu upotrebu u opštini Vrbas, Ružić tada naveo da su zatražili izjašnjenje od predsjednika opšine Vrbas.
 
- Mi u ovom trenutku nemamo informaciju da li je predsjednik opštine dostavio tražene informacije i da li je pokrenuo određene aktivnosti da se zakon ispoštuje. Ovdje zaista imamo potpuno jasnu situaciju, nema tu ko da arbitrira ili postavlja pitanja gradonačelniku, jednostavno mora da se postupi po zakonu. Mi ćemo do kraja insistirati na tome - kazao je Marton.
 
Takvo ponašanje lokalne samouprave i države Srbije, kako smatra Marton, govori da su određena prava propisana samo ustavom i zakonom. A da se u praksi ne primenjuju.
 
- Bojim se da će ovakve stvari samo štetiti evropskom putu Srbije. Činjenica je da Evropska unija ne želi u svom članstvu države koje ne poštuju zakonom i ustavom propisana prava - smatra Marton.
 
Upitan šta neuvođenje crnogorskog jezika u službenu upotrebu u opštini Vrbas govori o odnosu srpske vlasti u odnosu na crnogorsku manjinu u Srbiji, Marton je kazao da to nije dobra poruka za crnogorsku zajednicu.
 
- Crnogorska zajednica je poprilično brojna u Srbiji, to je više desetina hiljada pripadnika popisanih po poslednjem popisu i to je ozbiljna zajednica koju država Srbija mora da uvažava. Nije na nama da procenjujemo koji je jezik u upotrebi kod određene nacionalne zajednice, sasvim je jasno da su Crnogorci rekli da je njihov maternji jezik crnogorski i država tako treba i da postupi - naveo je on.
 
U Nacionalnom savetu Crnogoraca u Srbiji, smatra Marton, postoji raznih načina razmišljanja.
 
- Na Nacionalnom savjetu Crnogoraca u Srbiji je da svojim aktivizmom probaju da pokušaju da učine sve da natjeraju državne organe da počnu da poštuju svoj Ustav i svoj zakon - kazao je Marton.
 
Marton je podsetio da u opštini Vrbas, po poslednjem popisu, živi 7.353 pripadnika crnogorske zajednice, što čini 17,5 odsto od ukupnog broja stanovnika opštine.
 
- Zakon jasno kaže da na teritoriji određene opštine ako nacionalna zajednica dostiže 15 odsto prema rezultatima poslednjeg popisa, najkasnije u roku od 90 dana jezik se uvodi u službenu upotrebu - zaključio je Marton.

 (SzILSV, 28.08.2019)




Odbori LSV | Sreda, 11. 01. 2012. | Komentara: 0

Zrenjanin prvi u Srbiji dobio Kancelariju Lokalnog saveta za zapošljavanje

ZRENJANIN – U prisustvu predstavnika lokalne samouprave, filijale Nacionalne Službe za zapošljavanje, sindikata, Saveta za zapošljavanje i Lokalnog antikorupcijskog foruma, u Zrenjaninu je danas otvorena Kancelarija Lokalnog saveta za zapošljavanje, prva ove vrste u Srbiji.
Odbori LSV | Sreda, 11. 01. 2012. | Komentara: 0

Jovanović: Omogućiti Novosađanima registraciju vozila

NOVI SAD – Predsednik Skupštine grada Aleksandar Jovanović najoštrije je osudio napad na Novosađane i Novosađanke koji su čekali u redu radi registracije vozila, ispred zgrade Policijske uprave u Novom Sadu na Bulevaru kralja Petra I, i zatražio od novosadske policije da učini sve kako bi se našlo rešenje da građani i građanke Novog Sada mogu bez problema da izvade potrebna dokumenta.
Saopštenja | Utorak, 10. 01. 2012. | Komentara: 0

Posle dva Pajtićeva mandata Vojvodina nedovoljno razvijena

NOVI SAD, 10. januar – Liga socijaldemokrata Vojvodine je zadovoljna saradnjom sa Demokratskom strankom, naročito u oblastima završetka saradnje sa Haškim tribunalom, postizanja vizne liberalizacije i donošenja evropskih zakona, dakle, ciljeva oko kojih je i okupljena Vlada Republike Srbije.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook