Nije dobra poruka to što se odgađa uvođenje crnogorskog jezika u službenu upotrebu u Vrbasu

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Izjave | Sreda, 28. 08. 2019. | Komentara: 0

Nije dobra poruka to što se odgađa uvođenje crnogorskog jezika u službenu upotrebu u Vrbasu

NOVI SAD / PODGORICA - Nakon što je poslanica LSV Olena Papuga ponovo zatražila od ministra Branka Ružića informaciju zašto crnogorski jezik još nije u službenoj upotrebi u Vrbasu, portparol Lige socijaldemokrataVojvodine Aleksandar Marton kaže da je to urađeno jer ne postoje informacije da li je predsednik vrbaške opštine dostavio informacije ili ne.

LSV
 
Marton je u izjavi za Antenu M pojasnio da u odgovoru na zahtev i objašnjenje Papuge izneto na sednici Skupštine Srbije 16. jula 2019, koji se tiče uvođenja crnogorskog jezika u službenu upotrebu u opštini Vrbas, Ružić tada naveo da su zatražili izjašnjenje od predsjednika opšine Vrbas.
 
- Mi u ovom trenutku nemamo informaciju da li je predsjednik opštine dostavio tražene informacije i da li je pokrenuo određene aktivnosti da se zakon ispoštuje. Ovdje zaista imamo potpuno jasnu situaciju, nema tu ko da arbitrira ili postavlja pitanja gradonačelniku, jednostavno mora da se postupi po zakonu. Mi ćemo do kraja insistirati na tome - kazao je Marton.
 
Takvo ponašanje lokalne samouprave i države Srbije, kako smatra Marton, govori da su određena prava propisana samo ustavom i zakonom. A da se u praksi ne primenjuju.
 
- Bojim se da će ovakve stvari samo štetiti evropskom putu Srbije. Činjenica je da Evropska unija ne želi u svom članstvu države koje ne poštuju zakonom i ustavom propisana prava - smatra Marton.
 
Upitan šta neuvođenje crnogorskog jezika u službenu upotrebu u opštini Vrbas govori o odnosu srpske vlasti u odnosu na crnogorsku manjinu u Srbiji, Marton je kazao da to nije dobra poruka za crnogorsku zajednicu.
 
- Crnogorska zajednica je poprilično brojna u Srbiji, to je više desetina hiljada pripadnika popisanih po poslednjem popisu i to je ozbiljna zajednica koju država Srbija mora da uvažava. Nije na nama da procenjujemo koji je jezik u upotrebi kod određene nacionalne zajednice, sasvim je jasno da su Crnogorci rekli da je njihov maternji jezik crnogorski i država tako treba i da postupi - naveo je on.
 
U Nacionalnom savetu Crnogoraca u Srbiji, smatra Marton, postoji raznih načina razmišljanja.
 
- Na Nacionalnom savjetu Crnogoraca u Srbiji je da svojim aktivizmom probaju da pokušaju da učine sve da natjeraju državne organe da počnu da poštuju svoj Ustav i svoj zakon - kazao je Marton.
 
Marton je podsetio da u opštini Vrbas, po poslednjem popisu, živi 7.353 pripadnika crnogorske zajednice, što čini 17,5 odsto od ukupnog broja stanovnika opštine.
 
- Zakon jasno kaže da na teritoriji određene opštine ako nacionalna zajednica dostiže 15 odsto prema rezultatima poslednjeg popisa, najkasnije u roku od 90 dana jezik se uvodi u službenu upotrebu - zaključio je Marton.

 (SzILSV, 28.08.2019)




Saopštenja | Sreda, 01. 06. 2011. | Komentara: 0

Što pre naći rešenje za vojvođanske poljoprivrednike

NOVI SAD - Liga socijaldemokrata Vojvodine razume protest vojvođanskih poljoprivrednika, jer je njihov, ionako težak materijalni položaj, dodatno usložio izostanak obećanih subvencija, te je time istrošeno svo njihovo strpljenje.
Izjave | Utorak, 31. 05. 2011. | Komentara: 0

Više pokrajinske imovine nego do sada

NOVI SAD - Novi zakon o javnoj svojini, čiji bi nacrt trebalo da bude usaglašen u narednih dvadeseak dana ne predviđa da se Vojvodini vrati sva imovina po Ustavu iz 1974. godine, pišu današnje Večernje novosti. Ovo mišljenje definitivno je preovladalo u dosadašnjim konsultacijama predsednika radne grupe Bojana Kostreša sa predstavnicima stranaka vlasti, navodi taj list.
Odbori LSV | Utorak, 31. 05. 2011. | Komentara: 0

Asfaltiranje ulica i rekonstrukcija rasvete u gradu Zrenjaninu i naseljenim mestima

ZRENJANIN - Branislav Knežević, direktor JP "Direkcija za izgradnju i uređenje grada Zrenjanina" i član Predsedništva LSV istakao je na današnjoj konferenciji za novinare da je u toku program rehabilitacije putne infrastrukture u gradu i naseljenim mestima, čime će stanje putne mreže biti značajno popravljeno. Projekat vredan 320 miliona dinara sprovodi se sredstvima iz Fonda za kapitalna ulaganja, dodao je on.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook