NIS je morao ostati u vlasništvu naše države

 
 
Pokrenimo Vojvodinu
Izjave | Nedelja, 10. 10. 2021. | Komentara: 0

NIS je morao ostati u vlasništvu naše države

BEOGRAD – Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak izjavio je da Srbija i Srpska pravoslavna crkva nisu isto, te da je u Ustavu navedeno da je država odvojena od crkve. On je gostujući u emisiji „Prva tema“ na televiziji Prva istakao i da to znači da ako neko kritikuje crkvu on time ne kritikuje državu. U polemici sa predsednikom Skupštine Srbije i Socijalističke partije Srbije Ivicom Dačićem, koji je tražio da Crna Gora zabrani ulazak lideru LSV na njihovu teritoriju i uhapsi ga zbog njegove posete toj zemlji i nemira u vreme ustoličenja mitropolita Joanikija, Čanak je ponovio da Dačiću treba zabraniti ulazak u Srbiju. Istakao je i da on u Crnu Goru nije išao da drži govore i da nije imao nikakav nastup, te mu je stoga čudan zahtev Dačića.

LSV

Kosovo je nezavisno

- Kada se govori o pojedinim potezima rukovodstva Srbije, to ne znači da je to napad na Srbiju kao državu, nego na pojedino rukovodstvo. Isto kao kad ja kažem da je Vladimir Vladimirovič Putin jedno zlo, onda ja ne govorim o Rusiji i ruskom narodu, nego o konkretnoj postavi u vlasti. Isto važi kad Milo Đukanović govori o pojedinim potezima Vlade Srbije ili kada govori o SPC-u i tako dalje – naveo je Čanak. 

Na konstataciju Dačića da je svaki stav Čanka za zatvor, poput onih da Vojvodina treba da bude republika ili da je Kosovo nezavisno, lider LSV je istakao da se on zalaže za Vojvodinu republiku unutar federalne Srbije.

- A Kosovo nema šta da se prizna, ono je već nezavisno – dodao je.

Bilo bi lakše da NIS nismo predali Rusima

Kada je u pitanju gasna kriza, Čanak ističe da je sigurno da Srbija sada ne bi imala dovoljno gasa da se okrenula nekim drugim izvorima. Dodao je i da NIS nije trebalo prodavati i prebacivati ga iz srpskog državnog u rusko državno vlasništvo. 

- Glavna stvar je pitanje Krima, Pridnjestrovlja, pitanje spornih teritorija, jer Rusija je u ratu sa Ukrajinom, a treba da se tako važan strateški materijal kao što je gas, možda prekine ruske isporuke i time da ugrozi rusku ekonomiju. To ne može da se ostavi njima u rukama. Zbog poliitčkih tenzija sa Ukrajinom, rata sa Ukrajinom, i te krize oko Krima, naravno da Rusija traži način da to nekako eskivira. Da smo zadržali NIS imali bismo nešto lakšu situaciju. Ne mnogo, ali lakšu. Da smo uspeli da dođemo do nekih alternativnih izvora gasa, da smo prešli sa izvora gasa na neke alternativne izvore energije, što je bilo mogućnosti, termalne vode nisu kod nas iskorišćene dovoljno... umesto toga, sada se na sitno dnevnom interesu rade mini hidroelektrane, koje su katastrofa. Zbog nešto malo struje, što vetroparkovi urade mnogo efikasnije, zbog to malo privatnog interesa uništavate čitave ekosisteme. Više se ne može ići kroz neodrživi razvoj. Ako će to uništavati ekosisteme, ako se ne transformiše privreda na održive izvore energije, a gas ne spada u njih, mi nećemo moći da opstanemo nikako – naglasio je Čanak. 

Govoreći o krizi na prelazima sa Kosovom Jarinje i Brnjak, Čanak primećuje da se to dogodilo u svetlu lokalnih izbora na Kosovu i predstojećih izbora u Srbiji. Navodi i da nije bilo potrebno dizati tenzije, jer je „dovoljan jedan pojedinac kojem će popustiti živci, da opali metak na drugu stranu, pa da budu posledice po celu državu“.

(SzILSV. 10.10.2021)



Odbori LSV | Utorak, 15. 11. 2011. | Komentara: 0

Šta je sa grejanjem biblioteke u Obrovcu?

BAČKI PALANKA - Opštinski odbor Lige socijaldemokrata Vojvodine Bačka Palanka zatražio je danas od opštinskih vlasti u tom mestu da pojasne građanima šta je podrazumevalo renoviranje ogranka biblioteke u Obrovcu, šta je konkretno urađeno, ko je izvodio radove i koliko je to koštalo?
Odbori LSV | Utorak, 15. 11. 2011. | Komentara: 0

Trudnička nadoknada ni za polovinu potrošačke korpe

ZRENJANIN - Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, jer pokrajinski ne postoji, prosečna zarada u Republici Srbiji je ispod 39.000 dinara, a u gradu Zrenjaninu ispod 35.000 dinara. Problem je utoliko veći, jer je za prosečnu potrošačku korpu za tročlanu porodicu potrebno izdvojiti preko 55.000 dinara.
Događaji | Ponedeljak, 14. 11. 2011. | Komentara: 0

Obeležena 20-godišnjica rada Savetovališta za brak i porodicu

NOVI SAD - Svečana akademija, povodom 20 godina rada Savetovališta za brak i porodicu Centra za socijalni rad održana je danas i na njoj su predstavljeni rezlutati rada Savetovališta.



ARHIVA VESTI (izaberite datum):


facebook